Prezydent USA Donald Trump spotka się z przywódcą Korei...

  Prezydent USA Donald Trump spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem

  Aleksandra Gersz

  Aktualizacja:

  Polska

  Prezydent USA Donald Trump spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem

  ©AP/EAST NEWS

  Donald Trump osobiście spotka się z Kim Dzong Unem. Do historycznego spotkania dojdzie najwcześniej w maju i będzie to pierwszy raz, kiedy urzędujący prezydent USA będzie rozmawiał z przywódcą Korei Północnej. Zgoda na rozmowę Trumpa z Kimem przez wielu jest postrzegana jako przełom w amerykańsko-północnokoreańskich relacjach, które w ostatnim czasie są wyjątkowo napięte.
  Prezydent USA Donald Trump spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem

  ©AP/EAST NEWS

  O przyszłym spotkaniu Donald Trumpa z Kim Dzong Unem poinformował doradca ds. bezpieczeństwa Korei Południowej Chung Eui-jong w Waszyngtonie, tuż po spotkaniu przedstawicieli Seulu z amerykańskim prezydentem w Białym Domu. Południowokoreańskie władze były pośrednikiem między obiema stronami i przekazały Trumpowi komunikat od lidera Korei Północnej. Kilka dni wcześniej doszło bowiem do bardzo rzadkich rozmów Kim Dzong Una z delegacją w Seulu – następstwa wizyty północnokoreańskich polityków oraz siostry Kima Dzong Una, Kim Jo Dzong, w Korei Południowej podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu.


  Jak przekazał Chung Eui-jong w swoim komunikacie, Kim Dzong Un wyraził gotowość do spotkania do Donaldem Trumpem, a także do denuklearyzacji reżimu. Północnokoreański przywódca zapewnił, że wstrzyma wszystkie testy pocisków balistycznych oraz nuklearnych, a jednocześnie nie będzie naciskał na przerwanie łączonych ćwiczeń wojskowych USA z Koreą Południową. Prezydent USA, który przyjął propozycję spotkania, napisał na Twitterze: „Kim Dzong Un rozmawiał o denuklearyzacji w przedstawicielami Korei Północnej, nie tylko o wstrzymaniu [testów]. Oprócz tego nie będzie żadnych prób pocisków w najbliższym czasie [do spotkania – red.]. To olbrzymi postęp, ale sankcje nie zostaną zniesione, dopóki nie dojdziemy do porozumienia. Planujemy spotkanie!”. Z kolei ambasador Korei Północnej przy ONZ napisał w oświadczeniu wysłanym do „Washington Post”, że „odważna decyzja Kima Dzong Una pomoże zapewnić pokój i stabilizację na Półwyspie Koreańskim i w regionie wschodnioazjatyckim”. Do spotkania dojdzie najwcześniej w maju, poinformował Biały Dom.

  Spotkanie Donalda Trumpa z Kim Dzongiem Unem nastąpi w czasie wyjątkowo napiętych relacji na linii Waszyngton – Pjongjang. Reżim przeprowadził bowiem sześć prób nuklearnych i znalazł się w posiadaniu rakietowych pocisków balistycznych międzykontynentalnego zasięgu, które zagrażają terytorium Stanów Zjednoczonych. Zdaniem Kima Dzong Una służą one do obrony przed „amerykańską agresją”, Donald Trump z kolei zagroził Korei Północnej, że jeśli jej rakieta dosięgnie USA, odpowie „ogniem i furią”.

  CZYTAJ TAKŻE: Kim Dzong Un zaprosił do Pjongjangu prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina

  Radość ze spotkania wyraził już prezydent Korei Południowej Moon Dze-in, który nazwał informacje o spotkaniu „cudem”. – Jeśli prezydent Trump i przywódca Kim spotkają się po szczycie dwóch Korei, denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego rozpocznie się na poważnie – powiedział polityk, który dodał, że to „historyczny przełom, który pomoże zaprowadzić pokój na Półwyspie Koreańskim”. Bardziej ostrożny był z kolei Shinzo Abe, premier Japonii, której w ostatnim czasie dwa razy zagrażały północnokoreańskie rakiety. – Będziemy maksymalnie naciskać na Koreę Północną, dopóki nie podejmie ona konkretnych działań w kierunku denuklearyzacji – powiedział szef japońskiego rządu.

  Donald Trump będzie pierwszy urzędującym prezydentem USA, który spotka się z liderem Korei Północnej. Oprócz tego wcześniejsze rozmowy Korei Północnej z USA zakończyły się fiaskiem w 2008 r., a ostatnią nieudaną próbę ich restartu podjęto cztery lata później. Jak jednak podkreśla korespondentka BBC Laura w Bicker w Seulu, ważna jest ostrożność, Korea Północna nie zobowiązała się bowiem do definitywnego zakończenia testów, nie wiadomo także czego zażąda w zamian za wstrzymanie kontrowersyjnych prób. Wcześniej reżim również mimo zapewnień nie rezygnował z testów balistycznych.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Rolnik z Podlasia znalazł żonę! Zobacz zdjęcia ze ślubu

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Białystok na przełomie wieków. Nie poznasz swojego miasta! (zdjęcia)

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka