Prezydent Białegostoku chce, by seniorzy płacili o połowę mniej za odbiór odpadów

Tomasz MikuliczZaktualizowano 
Oczywiście, że się cieszę, że są takie plany. Im mniej zapłacę tym lepiej - mówi białostoczanka Anna Olchowik Wojciech Wojtkielewicz
Myślę, że będzie to dla takich osób odczuwalne – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.

Zapowiada, że zwróci się w tej sprawie do radnych. Mieszkający samotnie emerycie renciści zostaliby objęci programem osłonowy, czyli rodzajem dofinansowania.

– Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie przewiduje bowiem wprowadzania ulg – podkreśla prezydent.
Wspomina, że do ukłonu w stronę seniorów przekonali go mieszkańcy, z którymi rozmawiał podczas kampanii wyborczej.

Opłata za śmieci od metra. Samotni zapłacą najwięcej.

– Od kilku z nich usłyszałem: „Panie prezydencie, to niesprawiedliwe. Mieszkam sama w ponad 40,7-metrowym mieszkaniu i płacę za odbiór odpadów 21 zł. A nade mną mieszka 5-osobowa rodzina i również płaci 21 zł. Tam na osobę przyda 4,2 zł, u mnie – to 21 zł.” – opowiada Tadeusz Truskolaski.

Kliknij w następną stronę, aby czytać dalej

Pójdzie do sądu, a nie zapłaci za śmieci od metra. Bo mieszka sama w dużym mieszkaniu.

Program osłonowy oznaczałby, że objęci nim seniorzy zapłaciliby połowę dzisiejszej stawki. – Taka jest moja propozycja. Zobaczymy co powiedzą radni – podkreśla prezydent.

– Już pięć lat temu mówiłem, żeby seniorzy płacili mniej. Dobrze, że prezydent w końcu chce to zrealizować. Trochę szkoda, że tak późno, ale dobrze, że w ogóle – komentuje Piotr Jankowski z PiS.

Kliknij w następną stronę, aby czytać dalej

https://poranny.pl/pojdzie-do-sadu-a-nie-zaplaci-za-smieci-od-metra-bo-mieszka-sama-w-duzym-mieszkaniu/ar/5271612[/a]

Natomiast Maciej Biernacki z PO przyznaje, że pomysł prezydenta jest godny rozważania. – Oczywiście najpierw trzeba policzyć koszty takiego programu – podkreśla.

O tym, że system poboru opłat za odbiór odpadów jest niesprawiedliwy mieszkańcy mówią już od początku rewolucji śmieciowej. Władze miasta podkreślały, że gdybyśmy płacili od osoby, to nagle Białystok „straciłby” mnóstwo mieszkańców, bo część by się wymeldowywało. Stanęło więc na tym, że to metry produkują śmieci.

[a]https://poranny.pl/nowe-zasady-segregacji-smieci-w-bialymstoku-zaczynaja-obowiazywac-od-poniedzialku-1-pazdziernika/ar/13534660

SMOG SKRACA ŻYCIE

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 28

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
L
Lux
W dniu 03.12.2018 o 06:43, Leon napisał:

Opłata zA śmieci proporcjonalna do zużycia wody to najbardziej uczciwe rozliczenie.

 

Jasne, mam wlasna studnie.

T
Tytus
W dniu 03.12.2018 o 06:20, Lelek napisał:

Segregacja odpadów powinna odbywać się w miejskiej sortowni a nie w naszych mieszkaniach. Moja kuchnia nie mieści 5 koszy na śmieci. Ustawa na którą powołali się radni nakazuje segregację ale nie wskazuje miejsca segregacji w postaci mojej kuchni.

 

Dokladnie tak. W Polsce najbardziej popularne mieszkania to kawalerki i dwupokojowe z malymi kuchniami, gdzie mam trzymac te wszystkie kosze? Zasmiecac sobie i tak malą kuchnię? Smieszne. 21 wiek, niech sobie utylizuja jak mowisz, w miejskich sortowniach. I praca bedzie ludziom. A tak syf w domu, syf od kontenerow na podworkach i miedzy blokami, bo nastawiali kublow i ich nie zabezpieczaja. Tragedia. Za smieci koszt powinni ponosic rowniez producenci, kupuje pena w blistrze 20x wiekszym od niego. Kto generuje smieci?

L
Leon

Opłata zA śmieci proporcjonalna do zużycia wody to najbardziej uczciwe rozliczenie.

L
Lelek

Segregacja odpadów powinna odbywać się w miejskiej sortowni a nie w naszych mieszkaniach. Moja kuchnia nie mieści 5 koszy na śmieci. Ustawa na którą powołali się radni nakazuje segregację ale nie wskazuje miejsca segregacji w postaci mojej kuchni.

G
Gość

Oki. Też uważam że pojedyncze gospodarstwa powinny zostać objęte programem osłonowym i płacić mniejszą stawkę. Tylko teraz nasuwa się pytanie: ustawa wymaga aby gospodarka śmieciowa się bilansowała. Czyli: wszystkie wpłaty od mieszkańców muszą się = kosztom poniesionym przez gminę. Z budżetu miasta i gminy nie można dołożyć złotówki. Czyli kto dopłaci za seniorów czy małych gospodarstw domowych?
Pozostali mieszkańcy w swoich nowych wyższych opłatach śmieciowych ?

S
SNAFU
W dniu 29.11.2018 o 14:54, Gość napisał:

Jesteś zameldowany albo po prostu tu mieszkasz, to tu płacisz podatki i tu płacisz za wywóz śmieci.To tak proste, że trudno o coś prostszego.Tu płacisz podatki albo tu studiujesz (wynajmujesz mieszkanie, pokój itd), masz przywileje od miasta.O argumencie, który zdecydował o idi9otycznym sposobie naliczania opłat, możesz przeczytać a komentowanym artykule.Wtedy nie byłoby potrzeby udawania łaskawców pochylających się nad emerytami.

Oczywiście, że to proste. Zgadzam się. Pewnie Ty jesteś uczciwy i tak byś zrobił. Ja także w deklaracji zgłosiłbym ilość osób do opłaty, ale niestety duża część mieszkańców nie będzie taka uczciwa. Nie oszukujmy się. I summa summarum stawka opłaty za wywóz nieczystości będzie większa.

A przywileje, gratisy, udogodnienia od miasta? Może i są takie miejsca w Polsce, ale raczej niewiele. Na wschód od Wisły raczej nie. Zresztą, jedną ręką dadzą, by drugą wyciągnąć od Ciebie w wyższych podatkach.

G
Gość
W dniu 29.11.2018 o 13:58, SNAFU napisał:

Ale opłata za śmieci nie jest (przynajmniej oficjalnie) podatkiem. O takim argumencie, że ludzie będą wymeldowywać się, żeby uniknąć opłaty za śmieci nie słyszałem.

Jesteś zameldowany albo po prostu tu mieszkasz, to tu płacisz podatki i tu płacisz za wywóz śmieci.

To tak proste, że trudno o coś prostszego.

Tu płacisz podatki albo tu studiujesz (wynajmujesz mieszkanie, pokój itd), masz przywileje od miasta.

O argumencie, który zdecydował o idi9otycznym sposobie naliczania opłat, możesz przeczytać a komentowanym artykule.

Wtedy nie byłoby potrzeby udawania łaskawców pochylających się nad emerytami.

S
SNAFU
W dniu 29.11.2018 o 12:49, Gość napisał:

Podatki płacisz tam gdzie jesteś ZAMELDOWANY! Chyba, że wpiszesz, że mieszkasz np. w mieście na B, co na jedno wychodzi.Do śmieci ma to, że argumentem za odi9otyczne naliczanie od powierzchni było właśnie  unikanie zameldowania albo nawet wymeldowywanie się.

Nie musisz krzyczeć. Doskonale wiem, że podatki płaci się tam, gdzie jest się zameldowanym. Ale opłata za śmieci nie jest (przynajmniej oficjalnie) podatkiem. O takim argumencie, że ludzie będą wymeldowywać się, żeby uniknąć opłaty za śmieci nie słyszałem. Natomiast faktem jest, że w szczególności osoby, które są najemcami, nie są meldowani. Bo sami nie chcą, bo nie chce robić tego wynajmujący, bo nie ma takiej potrzeby. Tak jest. Znam kilka osób, które wynajmują mieszkania, ale nie meldują swoich najemców. A po co? Przecież za jakiś czas i tak nie będą tu mieszkać i jeszcze mam latać po urzędach. A co, jeśli nie zgodzą się na wymeldowanie? I co? Mieszkanie jest użytkowane, śmieci są wytwarzane, ale ludzie nie są zameldowani więc opłaty nie ma? Albo rodzice kupili dzieciom mieszkanie, a te dalej są zameldowane u rodziców poza faktycznym miejscem zamieszkania. Jeśli prześledzisz moje wpisy od początku i wpis gościa nr 13, to zrozumiesz, o co mi chodzi. Pewnie, że metry nie wytwarzają śmieci, ale lepsze to, niż opłata od metra 3 zużytej wody. Poza tym, opłata naliczana jest nie od 1m2 tylko od gospodarstwa domowego z podziałem na wielkość tego mieszkania.

G
Gość
W dniu 29.11.2018 o 11:33, SNAFU napisał:

I jak to się ma do opłaty za śmieci? Jeśli w mieście na B tylko pracujesz, a w Suchowoli mieszkasz, to logicznym jest, że opłatę wnosisz w Suchowoli, bo tu wytwarzasz odpady. Nie w miejscu pracy. Zachęty, przywileje itp. nie mają nic do opłaty za śmieci. 

Podatki płacisz tam gdzie jesteś ZAMELDOWANY! Chyba, że wpiszesz, że mieszkasz np. w mieście na B, co na jedno wychodzi.

Do śmieci ma to, że argumentem za odi9otyczne naliczanie od powierzchni było właśnie  unikanie zameldowania albo nawet wymeldowywanie się.

S
SNAFU
W dniu 29.11.2018 o 10:16, Gość napisał:

Koło już dawno zostało wymyślone.Mieszkasz w mieście A, tam  pracujesz, tam płacisz podatki bo władze miasta A zadbały by tacy mieszkańcy mieli różne przywileje.Jeżeli mieszkasz w mieście na B, tu pracujesz a podatki płacisz w Suchowoli, to znaczy, że władze miasta na B mają w nosie zachęty.

I jak to się ma do opłaty za śmieci? Jeśli w mieście na B tylko pracujesz, a w Suchowoli mieszkasz, to logicznym jest, że opłatę wnosisz w Suchowoli, bo tu wytwarzasz odpady. Nie w miejscu pracy. Zachęty, przywileje itp. nie mają nic do opłaty za śmieci. 

 

G
Gość
W dniu 28.11.2018 o 07:58, SNAFU napisał:

. Problemem nie jest wynajem "na czarno", bez umowy - jeśli już, to jest to przestępstwo skarbowe, ale właśnie zamieszkiwanie wielu osób bez meldunku w mieszkaniu, w którym zameldowany jest właściciel. Bo tylko za jedną osobę byłaby pobierana opłata za odbiór odpadów.

Koło już dawno zostało wymyślone.

Mieszkasz w mieście A, tam  pracujesz, tam płacisz podatki bo władze miasta A zadbały by tacy mieszkańcy mieli różne przywileje.

Jeżeli mieszkasz w mieście na B, tu pracujesz a podatki płacisz w Suchowoli, to znaczy, że władze miasta na B mają w nosie zachęty.

S
SNAFU
W dniu 28.11.2018 o 20:51, gość napisał:

Ja już bardzo długo, może ponad 10 lat, nie mam stałego zameldowania i nikt nie robi wobec tego żadnych problemów. Na nowych dowodach osobistych też już chyba nie jest podawany adres, nie jestem pewien bo jeszcze nie wymieniałem, ja na starym dowodzie nie mam adresu. 

Obowiązek meldunkowy nie mówi, że musisz zameldować się koniecznie na pobyt stały. Masz być zameldowany- czasowo lub na stałe. To, że w dowodach osobistych nie ma wpisanego adresu zamieszkania nie wyklucza istnienia obowiązku meldunkowego. A że przepisy w tej kwestii nie są spójne, to taka nasza narodowa specjalność. Pisząc o opłacie za śmieci od mieszkańca usiłuję przekazać to, co zostało napisane w poście nr 13.

g
gość
W dniu 28.11.2018 o 07:58, SNAFU napisał:

Przed "rewolucją" faktycznie niektóre gminy nakazywały mycie opakowań np. po jogurtach. Genialni urzędnicy. W Białymstoku nie było i nie ma takiego nakazu. Obowiązek meldunkowy wciąż istnieje. Miał zostać zniesiony, ale pozostał, bo "gromadzenie danych o miejscu zamieszkania przynosi wiele korzyści i jest istotne z punktu bezpieczeństwa kraju". Problemem nie jest wynajem "na czarno", bez umowy - jeśli już, to jest to przestępstwo skarbowe, ale właśnie zamieszkiwanie wielu osób bez meldunku w mieszkaniu, w którym zameldowany jest właściciel. Bo tylko za jedną osobę byłaby pobierana opłata za odbiór odpadów.

Ja już bardzo długo, może ponad 10 lat, nie mam stałego zameldowania i nikt nie robi wobec tego żadnych problemów. Na nowych dowodach osobistych też już chyba nie jest podawany adres, nie jestem pewien bo jeszcze nie wymieniałem, ja na starym dowodzie nie mam adresu. 

b
baba ze skarbowki da rade

Co potrafi Skarbówka?

Zaczaić sie pod warsztatem po godzinach i wyłudzić montaż żarówki a potem mandat 500.

J
Ja

Gdyby ludzie uczciwie zgłaszali ilość zamieszkujących osób nie było by problemu - można by wtedy naliczać od osoby. Niestety ludzie kombinują żeby oszczędzić. 

 

We wszystkich gminach wiejskich jest standardem, że ilość osób zamieszkałych zgłaszanych w deklaracjach śmieciowych jest o 1/4 - 1/3 niższa od liczby osób zameldowanych (np. gmina Wizna – zamieszkałych osób około 2700 a zameldowanych ponad 4100). Czy faktycznie aż tyle osób wyjeżdża z terenów wiejskich, czy też jest to kombinatoryka ? 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3