Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezentacje tresury psów policyjnych. Tropią i wykrywają sprawców. (zdjęcia)

Janusz Bakunowicz
Walka psa z pozorantem była główną atrakcją pokazu
Walka psa z pozorantem była główną atrakcją pokazu Fot. Janusz Bakunowicz
Na bielskich plantach policjanci z Białegostoku, Bielska, Suwałk i Hajnówki zaprezentowali możliwości wyszkolenia policyjnych psów

[galeria_glowna]
Psy patrolowo-tropiące nie są w policji na etatach, ale niejednokrotnie wykonują prace, której nie wykonałby żaden człowiek. Selekcji takich piesków dokonuje się w wieku od roku do dwóch lat. Dlaczego? - Ponieważ właśnie w tym wieku kształtuje się psychika psa - mówi asp. sztab. Witold Okoński z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. - Potem tresuje się psa przez pół roku, ale jego szkolenie trwa przez cały czas jego służby w policji.

Pies może służyć w policji nawet dziewięć lat, ale zdarzają się przypadki, kiedy ten okres się wydłuża. Zależy to od możliwości fizycznych czworonoga. Zdarza się, że w policji służą nawet 12-latkowie. Potem trafiają na "emeryturę".

- Do końca jego dni psem opiekuje się policjant, który sprawował nad nim opiekę - dodaje asp. sztab. Okoński. Ćwiczenia z udziałem psów przeprowadzane są kilka razy w miesiącu, zazwyczaj poza terenem zabudowanym. Jednak czasami pokazy możliwości psów patrolowo-tropiących prezentowane są szerszej publiczności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny