Premier w trybie pilnym zwołuje Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
– W związku z zaistniałą sytuacją kryzysową premier Mateusz Morawiecki w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą zarządzili zwołanie spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z członkami Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych – poinformował we wtorek wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu powiedział, że "wszelkie informacje, które zostaną dzisiaj przedstawione na Komitecie, zostaną później przekazane, jeżeli to będzie możliwe w jak najszerszym zakresie państwu do wiadomości opinii publicznej".

Pilne spotkanie w BBN. Rzecznik rządu apeluje

– Apeluję, aby do tego czasu na razie nie publikować niepotwierdzonych informacji, my będziemy je komentować i informować o nich po posiedzeniu, które się teraz właśnie odbędzie, po przedstawieniu właściwych informacji przez służby, które o tych wydarzeniach poinformują – powiedział rzecznik rządu.

Na spotkanie przybyli m.in. szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MSZ Zbigniew Rau, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a także Dowódca Operacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Komendant Główny Policji.

Wcześniej na Twitterze Müller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki zwołał w trybie pilnym Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Czym się zajmuje?

Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych został powołany jesienią 2020 r. po rekonstrukcji rządu. Pierwotnie na czele komitetu stanął prezes PiS, wówczas wicepremier Jarosław Kaczyński, obecnie komitetem kieruje wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

W skład komitetu wchodzą też ministrowie: sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, koordynator służb specjalnych oraz minister spraw zagranicznych.

Do zadań Komitetu należy zapewnienie koordynacji przygotowań, działań oraz sprawnego podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa i obrony państwa oraz rekomendowanie rządowi lub premierowi propozycji w tym zakresie.

Po spotkaniu w BBN: Polska zwiększa gotowość bojową niektórych jednostek. Zostanie uruchomiony art. 4 NATO?

Z informacji przekazanych przez rzecznika rządu wynika, że w związku z sytuacją do jakiej doszło w powiecie hrubieszowskim wdrożono odpowiednie procedury, takie jak: podwyższenie gotowości bojowej niektórych jednostek wojskowych oraz zwiększenie gotowości bojowej innych formacji mundurowych.

– Zdecydowaliśmy, że dojdzie do analizy, czy rozpocząć procedurę z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego. Ze względu na wrażliwość sytuacji będziemy na bieżąco o wszystkim informować. Za chwilę rozpocznie się posiedzenie rządu – dodał Piotr Müller.

Przypomnijmy, że w myśl art. 4 NATO, "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

Szef BBN Jacek Siewiera przekazał z kolei, że odbyły się konsultacje telefoniczne prezydenta Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stolteberga. – Weryfikujemy przesłanki artykułu 4. NATO. Jesteśmy w kontakcie z sojusznikami i spodziewamy się rozmowy ze stroną amerykańską – powiedział.

Pilne spotkanie w BBN

W spotkaniu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczyli, oprócz premiera Mateusza Morawieckiego, szef MSWiA Mariusz Kamiński, szef MSZ Zbigniew Rau, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a także Dowódca Operacyjnych Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Komendant Główny Policji.

Andrzej Duda rozmawiał z Joe Bidenem

Rozmowa prezydentów Polski i USA miała związek z wydarzeniami pod Hrubieszowem, gdzie zginęły dwie osoby.
- Przed chwilą odbyły się konsultacje telefoniczne prezydenta Andrzeja Dudy i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga - poinformował wcześniej na Twitterze Jakub Kumoch.

We wtorek wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller po zakończeniu spotkania w BBN poinformował, że na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch polskich obywateli.

Także Stoltenberg poinformował na Twitterze o swojej rozmowie z prezydentem Dudą, w której złożył kondolencje.

"NATO monitoruje sytuację, a sojusznicy ściśle się konsultują. Ważne, aby wszystkie fakty zostały ustalone" - napisał sekretarz generalny NATO.

i.pl, PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup najtaniej

Fitbit

Fitbit Sense Beżowy

799,00 zł

kup najtaniej

Haylou

Haylou LS02 Czarny

127,99 zł

kup najtaniej

Garmin

GARMIN Fenix 7S Srebrno-szary (100253901)

2 619,00 zł

kup najtaniej

Hama

Hama Fit Watch 6900 czarny GPS (178607)

229,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Premier w trybie pilnym zwołuje Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie