Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premier Morawiecki: Pod względem innowacyjności Podlaskie jest wyjątkowe w skali kraju

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wojciech Wojtkielewicz
Cyberbezpieczeństwo, fundusze wspierające działalność badawczo-rozwojową i cyfryzacja w gospodarce. To główne tematy konferencji „Innowacyjne rozwiązania dla przedsiębiorstw i samorządów”, która odbyła się w poniedziałek (13.06) w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Spotkanie zorganizowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

- W gronie rząd, samorząd i przedsiębiorcy chcemy rozmawiać o tym, jak budować innowacyjną polską gospodarkę. Chodzi m.in. o wiedzę merytoryczną, czyli o doradztwo, o finansowe środki wsparcia czy wielkie programy inwestycyjne, jak Polski Ład, a także o budowę systemów informatycznych – wyliczał Adam Andruszkiewicz, minister stany w kancelarii premiera.

Konferencja odbyła się pod patronatem premiera RP, który w nagranym wystąpieniu stwierdził m.in., że innowacyjność to nowa jakość życia i lepiej płatne miejsca pracy.

- Od kilku lat wspinamy się w rankingu innowacyjności, ale nadal plasujemy się poniżej unijnej średniej. Pod względem innowacji Podlaskie jest wyjątkowe w skali kraju, bo ponad 30 proc. firm prowadzi działalność badawczo rozwojową i jest to najwyższy odsetek w Polsce – przyznał premier Mateusz Morawiecki.

- Z punktu widzenia samorządu innowacje i cyfryzacja są bardzo istotne, bo dzięki nim możemy efektywniej się rozwijać i wdrażać środki europejskie. Dlatego dzisiejsza konferencja jest bardzo istotna, bo możemy rozmawiać z przedsiębiorcami, innym samorządami, instytucjami rządowymi. Wymienić się doświadczeniami i pomysłami oraz powiedzieć o tym, co my, jako województwo podlaskie będziemy realizowali w nowej perspektywie finansowej - mówił marszałek województwa Artur Kosicki.
Jak dodał, w przypadku Podlaskiego chodzi m.in. o Dolinę Rolniczą 4.0, Technoplex, Podlaski park przemysłowy przemysłu 4.0 czy Smart Education, czyli programy (warte 50 mln euro), które po raz pierwszy zostały wpisane do kontraktu programowego z rządem, a pieniądze na ich realizację trafią do przedsiębiorców.

Czytaj również:

- Dzisiaj nie można myśleć o rozwoju bez innowacji. To jest podstawowy warunek rozwoju przedsiębiorstwa, gminy czy samorządu, ponieważ świat tak szybko pędzi do przodu, że nie ma chwili do namysłu, by czekać w blokach i zastanawiać się, czy wprowadzać innowacyjne rozwiązania. To warunek konieczny do rozwoju, nie tylko firm, ale również samorządów i w ogóle społeczeństw – podkreślił Wojciech Strzałkowski, prezes Podlaskiego Klubu Biznesu.

- Przyszłość jest przed samorządami, które zajmują się innowacjami i cyfryzacją. To jest to, co nasz nieuchronnie czeka i to, co daje gwarancję rozwoju danej gminy, która nie musi być duża. Mała gmina też ma osobowość prawną i może podejmować wszelkie działania - zapewnił Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły, w której powstaje pierwsza w Europie Rolnicza Dolina Wodorowa i zakład mineralizacji odpadów z gazowania.

- Innowacyjność odmieniamy w każdym przypadku i wiemy, jak ważne jest, by nasza gospodarka była innowacyjna. Co to szczegółowo znaczy? To wszystkie najnowsze i wdrażane technologie oraz ludzie, którzy je stosują i finansowanie. I te trzy rzeczy musimy połączyć jak najbardziej efektywnie w czym pomaga nasza Agencja - przyznał Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Czytaj również:

- W nowej perspektywie finansowej mamy prawie 6 mld euro do rozdysponowania wśród przedsiębiorców i samorządowców. Są to pieniądze m.in. na innowacje, na nowoczesną gospodarkę, na zakupy maszyn i urządzeń, na budowę nieruchomości czy na energooszczędne technologie - wyliczał Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Innowacja, cyfryzacja, nowe rozwiązania to po prostu przyszłość. Przedsiębiorcy oczekują informacji, jak z nowych rozwiązań można skorzystać, jakie środki zostaną przeznaczone na inwestycje w rozwój i na jakich zasadach przedsiębiorcy będą mogli te fundusze zdobyć i mam nadzieję, że tego wszystkiego dowiemy się podczas konferencji – mówił Witold Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku.

- Cyfryzacja to jest nasza przyszłość, jednak to nie tylko korzyści, ale i duże wydatki. Potrzebujemy na to środków zewnętrznych, bo sami nie damy rady. Jest dużo zaszłości, jak np. drogi czy budynki i najpierw to musimy zrobić. Dlatego wsparcie jest niezbędne. Cyfryzacja w urzędzie jest niezbędna, ale elektroniczny obieg dokumentów musi być w pełni bezpieczny i na to potrzeba środków finansowych – stwierdził Jan Perkowski, starosta powiatu białostockiego.

Czytaj również:

- Znaczna część innowacji dzieje się w strefie ekonomicznej. Obserwujemy dużo inwestycji, które polegają na zmianie, np. parku maszynowego, linii technologicznych czy działalności badawczo rozwojowej. Myślę, że nie mamy się czego wstydzić i pod względem innowacyjności na pewno nie odstajemy od innych części Polski – zauważył Leszek Dec, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W konferencji uczestniczyli również: wojewoda Bohdan Paszkowski, senatorowie Mariusz Gromko i Marek Komorowski, a patronami medialnymi wydarzenia były Kurier Poranny i Gazeta Współczesna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny