Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska jako jeden z pierwszych krajów będzie miała zatwierdzony Plan Strategiczny WPR? Resort o dobrostanie zwierząt i ekoschematach

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Podczas konferencji prasowej wicepremier Henryk Kowalczyk oraz unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski opowiedzieli o Planie Strategicznym WPR na najbliższe lata.
Podczas konferencji prasowej wicepremier Henryk Kowalczyk oraz unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski opowiedzieli o Planie Strategicznym WPR na najbliższe lata. GettyImages/StockSeller_ukr
Podczas spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z komisarzem ds. rolnictwa UE Januszem Wojciechowskim padło wiele słów na temat przyszłości polskiego rolnictwa. Plan Strategiczny WPR 2023-2027 zakłada nie tylko zrównoważony rozwój sektora, ale także zmiany, które ułatwią życie polskim producentom.

- Polska, jak wszyscy doskonale wiedzą, jako jedna z pierwszych złożyła projekt planu do Komisji Europejskiej – przypomniał wicepremier Henryk Kowalczyk.

Dobrostan zwierząt i ekoschematy. Na to stawia nacisk Plan Strategiczny WPR 2023-2027

Szereg uwag został odesłany w marcu, teraz trwają uzgodnienia poszczególnych zapisów. Kluczowe dla Planu Strategicznego WPR są pojęcia dobrostanu zwierząt oraz ekoschematów.

Gospodarstwa hodowlane upadają, trzeba je przywrócić

Szef resortu podkreślił, że musi zmienić się podejście do dofinansowania mniejszych gospodarstw. Rolnik potrzebuje zachęty i potwierdzenia, że hodowla w dzisiejszych czasach się opłaca.

- Chcemy zahamować spadek gospodarstwa hodowlanych, który w ostatnich latach następował – stwierdził.

W ciągu ostatnich lat kilkaset gospodarstw hodowlanych upadło. Odbudowanie tego i wprowadzenie tendencji spadkowej to główny cel władz.

- Dzisiaj hodowcy są w całej Europie w bardzo trudnej sytuacji z powodu wzrostu cen pasz, nawozów, wojny na Ukrainie. Poprzez instrument dobrowolnego dobrostanu zwierząt można bardzo dużo pomóc polskim hodowcom – przyznał unijny komisarz ds. rolnictwa.

Co nam dadzą ekoschematy? Polska blisko zatwierdzenia planu

Z kolei ekoschematy mają na celu utrzymać rolnictwo nie tylko w produkcji monokulturowej, ale także zrównoważyć je, zwłaszcza w zakresie roślinności. Jak przyznał Wojciechowski, stanowią one 25 proc. całej kopert dopłat bezpośrednich. Łańcuchy dostaw, lokalne przetwórstwo – wszystko uwzględniają punkty planu.

Polska wciąż czeka na zatwierdzenie dokumentu, jest jednak nadzieja, że będzie wśród pierwszych państw, które otrzymają zielone światło od Komisji Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny