Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawnik radzi: Przywileje w podatku VAT dla tzw. małych podatników

Redakcja
Edward Kosakowski: Status małego podatnika daje przede wszystkim możliwość rozliczania podatku VAT (po dokonaniu wyboru) z urzędem skarbowym za okresy kwartalne – na zasadach ogólnych, bądź według tzw. „metody kasowej”.
Edward Kosakowski: Status małego podatnika daje przede wszystkim możliwość rozliczania podatku VAT (po dokonaniu wyboru) z urzędem skarbowym za okresy kwartalne – na zasadach ogólnych, bądź według tzw. „metody kasowej”.
Ustawa o VAT za małego podatnika uznaje podatnika VAT, u którego wartość sprzedaży (wraz z VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro - przypomina Edward Kosakowski, biegły rewident, doradca podatkowy, prezes Kancelarii Księgowo-Audytorskiej Buchalteria w Białymstoku.

Owe 1.200.000 euro jest przeliczane według średniego kursu NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego (np. dla roku 2010 jest to wartość sprzedaży brutto za 2009 r. wynosząca 5.067 tys. zł).

Status małego podatnika daje przede wszystkim możliwość rozliczania podatku VAT (po dokonaniu wyboru) z urzędem skarbowym za okresy kwartalne – na zasadach ogólnych bądź według tzw. „metody kasowej”.

W przypadku małych podatników, którzy wybrali metodę kasową rozliczeń, obowiązek podatkowy VAT powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Metoda ta uzależnia zatem powstanie obowiązku podatkowego w VAT od dokonania zapłaty za dokonaną dostawę. Brak zapłaty powoduje, że obowiązek podatkowy powstaje dopiero po upływie 3 miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Na przykład, mały podatnik rozliczający się metodą kasową, który za dokonaną dostawę towarów (usługę), udokumentowaną wystawioną 23 lipca br. fakturą (oznaczoną jako „FAKTURA VAT - MP”) otrzyma zapłatę 4 grudnia, podatek VAT należny z tej faktury rozliczy dopiero w deklaracji VAT za IV kw. 2010 r., składanej do urzędu skarbowego do 25 stycznia 2011 r. (podatnik VAT nieposiadający takiego statusu, VAT z takiej faktury musiałby odprowadzić w terminie do 25 sierpnia 2010 r.).

Podatnicy ci (rozliczający się według metody kasowej) są także uprawnieni do odliczania – od dokonanych zakupów towarów i usług – VAT naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących te zakupy. Obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego mali podatnicy rozliczający się metodą kasową mogą dokonać w rozliczeniu za kwartał, w którym uregulowali całe zobowiązanie wynikające z otrzymanej od kontrahenta faktury – nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury lub dokumentu celnego.

Na przykład podatek naliczony, wynikający z faktury VAT otrzymanej i opłaconej w całości w III kw. br., może być odliczony w deklaracji za ten kwartał, składanej do urzędu skarbowego do 25 października br. (a jeżeli podatnik tego nie dokona, to w deklaracji rozliczeniowej za IV kw. br. lub I kw. 2011 r.)

Mały podatnik traci prawo do rozliczania podatku VAT metodą kasową – począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym przekroczył limit obrotów uprawniający do korzystania ze statusu małego podatnika. Może też z metody tej zrezygnować, ale nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy, w trakcie których rozliczał się tą metodą.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny