Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca ważniejsza niż studia. Maturzyści po szkole idą do pracy

Marta Gawina [email protected] tel. 85 748 95 13
Praca ważniejsza niż studia. Maturzyści po szkole idą do pracy
Praca ważniejsza niż studia. Maturzyści po szkole idą do pracy archiwum
Informatyka, prawo, psychologia - to preferowane kierunki studiów przez tegorocznych maturzystów z Białegostoku. Ponad 60 procent z nich na pewno chce kontynuować naukę. To mniej niż w 2010 roku. Więcej osób myśli o podjęciu pracy zaraz po szkole. Takie są wyniki badań, które przeprowadził Instytut Socjologii UwB.

Badania "Matura i co dalej" przeprowadzili studenci socjologii w kilkunastu białostockich szkołach. Ankiety wypełniło 720 maturzystów. Ich odpowiedzi zostały porównane z tymi, których udzielili uczniowie klas maturalnych w 2010 roku.

- W ostatnich latach zarysowało się kilka tendencji w społeczeństwie. Jedną z nich są sygnały ze strony ministerstwa nauki i władz oświatowych, że trzeba myśleć o pracy, o zawodzie, o studiach, które dają pracę. Chcieliśmy zobaczyć jakie są efekty takiej kampanii - mówi prof. Jan Poleszczuk, kierownik Instytutu Socjologii UwB.

Zostało też sprawdzone jakie kierunki studiów preferują uczniowie, co wpływa na ich wybór, które uczelnie w Białymstoku wybierają najchętniej, czy studia to konieczność, czy lepiej iść do pracy.
W 2010 roku 78 proc. maturzystów deklarowało zamiar podjęcia studiów. W 2013 roku zainteresowanie edukacją wyższą się zmniejszyło. Naukę chce kontynuować już nieco ponad 60 proc. uczniów. Więcej jest za to osób, które planują iść do pracy zaraz po szkole. Trzy lata temu taką deklarację złożyło 12 proc. młodych białostoczan, teraz ponad 20 proc.

Spadła też wiara w studiowanie. O ile w 2010 roku 82 proc. maturzystów uważało, że studia wyższe w stopniu bardzo dużym i dużym dają szansę na wysokie zarobki, to w tym roku tak sądzi 59 proc. badanych. Podobnie jest z przekonaniem o szansach znalezienia wymarzonej pracy (spadek z 70 proc. do 48 proc.)

Ci, którzy chcą kontynuować naukę, najchętniej studiowaliby informatykę. Kolejne miejsca wśród preferowanych kierunków zajęły prawo, psychologia, filologia angielska. Przy wyborze młodzi ludzie patrzą głównie na ofertę kształcenia, możliwość kontynuacji nauki na II stopniu studiów oraz lokalizację uczelni. Najmniej istotna jest opinia znajomych.

Jeżeli studia w naszym mieście, to raczej na uczelniach państwowych. Tu 37 proc. badanych wskazało na Uniwersytet w Białymstoku. Tyle samo wybrało Politechnikę Białostocką. 13 proc. ankietowanych chciałoby studiować na Uniwersytecie Medycznym. Słabo wypadły szkoły niepubliczne. Wśród przebadanych uczniów trzy proc. wskazało WSAP jako uczelnię preferowaną. Pozostałe prywatne szkoły wyższe uzyskały poniżej 1 proc.

Instytut socjologii sprawdził też postawy życiowe maturzystów. 60 proc. uczniów uważa, że w dzisiejszym świecie trudno mieć dobry plan na życie, zbyt wiele zależy od przypadku. Trzy lata temu sądziło tak 50 proc. ankietowanych.

Liczby

64 proc.
tylu białostockich maturzystów chce kontynuować naukę

23 proc.
tylu maturzystów zamierza podjąć pracę po szkole średniej

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny