Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebna jest krew! Warto się wybrać do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku już dziś

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
- Kto może oddać krew? Najważniejsze jest to, aby być osobą zdrową, pełnoletnią i nie można być pod opieką lekarzy specjalistów - wymienia Dominik Stępień z RCKiK w Białymstoku. - Nie możemy też aktualnie przyjmować żadnych leków. Ważne jest także, aby mieć ze sobą dokument tożsamości. Warto pamiętać, że zarówno po zrobieniu tatuażu, jak i po piercingu krwi nie można oddawać przez pół roku.
- Kto może oddać krew? Najważniejsze jest to, aby być osobą zdrową, pełnoletnią i nie można być pod opieką lekarzy specjalistów - wymienia Dominik Stępień z RCKiK w Białymstoku. - Nie możemy też aktualnie przyjmować żadnych leków. Ważne jest także, aby mieć ze sobą dokument tożsamości. Warto pamiętać, że zarówno po zrobieniu tatuażu, jak i po piercingu krwi nie można oddawać przez pół roku. Wojciech Wojtkielewicz
Okres zimowy to wzmożony czas zachorowań. Daje się we znaki wielu osobom, które przebywają nie tylko w poradniach ale również w szpitalach. W takich chwilach potrzebne jest też dużo więcej krwi, stąd centra krwiodawstwa zachęcają do odwiedzenia swoich oddziałów i oddania krwi. Największe zapotrzebowanie jest na grupy zerowe, czyli 0Rh-, a także 0Rh+. Ale potrzeba też m.in. grup ARh- i AB Rh-.

Mamy okres zimowy, wzmożony czas zachorowań - mówi Dominik Stępień, specjalista do spraw marketingu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. - Mamy informacje, że dużo osób przebywa, czy to w poradniach lekarza rodzinnego, czy w szpitalach. Także zdecydowanie ten okres infekcyjny daje nam się we znaki. W związku z tym potrzebne jest dużo więcej krwi. Jeżeli chodzi o grupy standardowo najwięcej potrzebujemy grup zerowych, czyli 0Rh- czyli krwi uniwersalnej, a także 0Rh+.

Do centrum krwiodawstwa warto wybrać się przed świętami, lub między świętami a sylwestrem. Można zyskać dwa dni wolnego!

Białostockie centrum krwiodawstwa można odwiedzić jeszcze w czwartek i piątek, a w okresie świątecznym, czyli od 24 do 26 grudnia będzie ono zamknięte i otworzy się ponownie 27 grudnia. Z kolei 8 stycznia, czyli w poniedziałek, zarówno centrum w Białymstoku, jak i terenowe oddziały będą zamknięte. Jest to spowodowane tym, że 6 stycznia wypada w sobotę i wolne za ten dzień pracownicy centrum odbierać będą właśnie 8 stycznia.

Na szczęście chętnych do oddania krwi w ostatnich dniach nie brakuje.

Od lat obserwujemy, że w okresie świątecznym odwiedza nas sporo dawców - dodaje Dominik Stępień. - Cieszy nas to, ponieważ tak jak wspominałem, zapotrzebowanie na krew jest duże, a nasi dawcy są bardzo ofiarni.

Warto przypomnieć, że za oddanie krwi przysługują dwa dni wolnego - w dniu oddania, a także w dniu następnym. Każda osoba, która odda krew może otrzymać zaświadczenie, które następnie należy złożyć u pracodawcy. A jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać dawcą krwi?

Najważniejsze jest to, aby być osobą zdrową, pełnoletnią i nie można być pod opieką lekarzy specjalistów - wymienia Dominik Stępień. - Nie możemy też aktualnie przyjmować żadnych leków. Ważne jest także, aby mieć ze sobą dokument tożsamości. Warto pamiętać, że zarówno po zrobieniu tatuażu, jak i po piercingu krwi nie można oddawać przez pół roku.

Dodatkowe korzyści dla dawców krwi

Stępień dodaje, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą oddawać krew co 8 tygodni. Jednak mężczyźni mogą oddawać krew 6 razy w roku, a kobiety - 4 razy w roku. Wielu dawców pierwszorazowych pojawia się w młodym wieku - są to uczniowie ostatnich klas szkół średnich i studenci, a średnia wieku ludzi, którzy oddają krew, to około 35 lat. Krew warto oddać nie tylko z powodów moralnych, żeby komuś pomóc, ale również dlatego, że zasłużeni krwiodawcy mają z tego tytułu dodatkowe benefity.

Chyba najważniejszym benefitem dla zasłużonych, honorowych dawców krwi, czyli osób, które oddadzą przynajmniej 5 litrów w przypadku kobiet, a w przypadku mężczyzn 6 litrów krwi jest to, że możemy dostać się do lekarzy specjalistów bez kolejki - podsumowuje Dominik Stępień. - Często kolejki na specjalistyczne badania są wielomiesięczne. A w przypadku honorowego dawcy poradnia czy jakakolwiek instytucja medyczna musi zagwarantować nam wizytę w przeciągu 7 dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny