Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Postawił na swoje hobby

Barbara Kociakowska, Fot. A. Zgiet
Z hodowlą kwiatów wcześniej nie miałem nic wspólnego – opowiada Roman Żeszczyński z Lewickich Kolonii. – Mam wykształcenie techniczne, ukończyłem studia na politechnice i podjąłem pracę w zawodzie.

Kiedyś przypadkiem trafił do gospodarstwa szkółkarskiego. Bardzo mu się spodobała praca przy roślinach, stała się jego nowym hobby. W 1982 roku kupił ziemię na kolonii Lewickie (posiada 3,49 ha), a dwa lata później zrezygnował z pracy i zaczął prowadzić własną szkółkę. Produkował krzewy ozdobne i sadzonki róż. Później zaczęły pojawiać się namioty z różami. Najpierw jeden, a potem stopniowo przybywały kolejne. Dziś zajmują one powierzchnię 1,25 ha.  Tych starych pozostało już niewiele, a z czasem mają zostać całkiem zlikwidowane.

Dwa z nich są ogromne i nowoczesne – zbudowane są z dwóch warstw folii, pośrodku których znajduje się poduszka termiczno-powietrzna. Na jednego z nich udało się pozyskać fundusze unijne. Mirosława i Roman Żeszczyńscy otrzymali 300 tys. zł z funduszu inwestycje w gospodarstwach rolnych (stanowiło to 50 proc. kosztów).

 

Unijni pionierzy

 

Pozyskiwanie unijnych funduszy gospodarzom z Lewickich Kolonii nie jest obce. Korzystali z nich trzykrotnie. Najpierw był SAPARD.

– Byłem drugim rolnikiem w powiecie białostockim,  który skorzystał z SAPARD-u – mówi Roman Żeszczyński.

Jak zauważa, wówczas wszystko wyglądało inaczej. Pracownicy Agencji sami szukali chętnych, przekonywali rolników do unijnych funduszy. Dziś aby je otrzymać, gospodarze stoją wiele dni i nocy w kolejce.

Żeszczyńscy skorzystali też z funduszy przeznaczonych na poprawę infrastruktury w gospodarstwach rolnych. Ładnie zagospodarowali podwórko, wyłożyli je polbrukiem. 

 

Nowocześnie w namiotach

 

Technologie uprawy róż, które stosują rolnicy z Lewickich Kolonii należą do najnwocześniejszych. Doniczki z krzewami wypełnione są włóknem kokosowym. Do każdej z nich trafia odpowiednia ilość wody z nawozem. Nadmiar, to czego roślina nie zdoła pobrać, nie trafia do gruntu, ale spływa do rynienek i z powrotem wędruje do zbiornika. I nawóz jest wykorzystywany do ponownego zasilenia roślin. Takie rozwiązanie przynosi same korzyści. I ekonomiczne, i ekologiczne – bo nie zanieczyszcza się wód gruntowych chemią. A poza tym korzystnie wpływa na mikroklimat panujący wewnątrz namiotu (nie ma tyle wilgoci).

Żeszczyńscy  nie prowadzą produkcji zimą. Twierdzą, że w naszym klimacie jest to nieuzasadnione ekonomicznie – zbyt dużo kosztuje ogrzewanie. Jednak nawet jesienią czy wiosną nieraz dogrzewają  namioty. Posiadają one tzw. powietrzne rękawy, a są ogrzewane olejem opałowym.

– Jeśli na podwórku temperatura wynosi 0 stopni Celcjusza, to wewnątrz namiotu może być plus piętnaście stopni – tłumaczy Roman Żeszczyński.

 

Trzeba śledzić modę

 

Róże z gospodarstwa w Lewickich Kolonii sprzedawane są w regionie północno-wschodnim: w Suwałkach, Ełku, Grajewie, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, no i oczywiście w Białymstoku. Żeszczyńscy współpracują z hurtownią, ale także z kilkunastoma białostockimi kwiaciarniami. Taka bezpośrednia współpraca jest dla nich szczególnie ważna – pozwala trzymać rękę na pulsie, kontrolować jakość swoich kwiatów. Pan Roman na bieżąco śledzi zmieniające się trendy. Uczestniczy w najbardziej prestiżowych targach, spotkaniach. Dzięki temu  wie jakie odmiany będą modne w kolejnych sezonach.

W prowadzeniu gospodarstwa kwiaciarskiego pomaga mu także... techniczne wykształcenie.

– Nie mam problemów np. z doborem pompy, czy wprowadzeniem rozwiązań konstrukcyjnych w hali – mówi pan Roman.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny