Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porady prawne

(if)
Andrzej Ołyński,  radca prawny odpowiadał  na pytania czytelników na ostatnim  dyżurze.
Andrzej Ołyński, radca prawny odpowiadał na pytania czytelników na ostatnim dyżurze. fot. Archiwum
Porad prawnych w piątek udzielał Państwu radca prawny Andrzej Ołyński

Antoni: W jakim terminie roszczenia wekslowe przeciw wystawcy weksla ulegają przedawnieniu?
- Zgodnie z prawem, roszczenie przedawnia się po trzech latach, licząc od dnia płatności uwidocznionego na wekslu. Jeżeli termin płatności weksla przypada na dzień ustawowo uznany za świąteczny, zapłaty można domagać się dopiero w najbliższym dniu powszednim.

Alicja: Jestem po rozwodzie. Mojemu synowi babcia (matka męża) przekazała mieszkanie na podstawie darowizny, ale jednocześnie sporządziła testament, w którym zastrzegła, że z mieszkania może też korzystać jego ojciec, a mój były mąż. Problem w tym, że ojciec w ogóle nie poczuwa się do odpowiedzialności. Zajmuje całe mieszkanie, a syn musi opłacać jego rachunki. Co w tej sytuacji możemy zrobić?
- Ojciec dopuszcza się wobec syna wielu naruszeń. Użytkuje mieszkanie niezgodnie z przeznaczeniem oraz pozbawił go korzystania z mieszkania, które faktycznie należy do niego. Pani syn powinien złożyć wniosek w Sądzie Rejonowym w Białymstoku o tzw. otwarcie testamentu i wykonać zapis ustanowienia na rzecz swojego ojca służebności osobistej w postaci korzystania z całego mieszkania. Może on też wystąpić z prośbą o zmianę służebności na rentę. Jeżeli nadal dochodziłoby do naruszania zasad współżycia społecznego, syn ma prawo zwrócić się do sądu z żądaniem opuszczenia zajmowanego mieszkania przez ojca.

Białostoczanka: Czy w sprawach sądowych można zwrócić się do sądu o przyznanie pomocy prawnej z urzędu?
- Osoba, która jest zwolniona przez sąd z kosztów sądowych w całości lub częściowo, ma prawo zgłosić wniosek o ustanowienie dla niej adwokata lub radcy prawnego. Sąd uwzględni wniosek, jeśli udział adwokata lub radcy prawnego w sprawie uzna za potrzebny. We wniosku należy umieścić szczegółowe informacje o stanie rodzinnym, dochodzie i źródłach utrzymania.

Czytelniczka: Czy można dochodzić od Skarbu Państwa odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość porośniętą drzewostanem? Czy można żądać jej zwrotu, jeśli decyzja była niezgodna z prawem?
- Jeśli nieruchomość jest wykorzystana zgodnie z celem decyzji, to właściciel ma prawo do odszkodowania. Jeśli natomiast nieruchomość nie została wykorzystana na cel, jaki jest określony w decyzji, właściciel lub jego spadkobierca może żądać zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny