Te nietypowe zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych odbędą się w Politechnice Białostockiej po raz pierwszy. Ponad 90 uczestników wystartowało w 4 grupach wiekowych:
- młodziki
- juniorzy
- licealiści
- dorośli
W sobotnich zmaganiach spotkali się uczestnicy, którzy już przeszli eliminacje szkolne i kwalifikacje indywidualne. Ta cześć zawodów trwała od stycznia do lutego. W sobotę spotkało się więc grono najlepszych uczniów i dorosłych, wyspecjalizowanych w rozwiązywaniu zagadek logicznych. Zwycięzcy kategorii „licealiści” i „dorośli” zdobędą „dziką kartę” i będą mogli wystartować w Mistrzostwach Polski w Łamigłówkach organizowanych przez Fundację Rozwoju Matematyki Rekreacyjnej Sfinks, a jeśli im się powiedzie to nawet w Mistrzostwach Świata w Łamigłówkach organizowanych przez World Puzzle Federation. Organizatorem zawodów w Białymstoku jest Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działające przy Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej we współpracy z wydawnictwem Logi oraz Fundacją Matematyków Wrocławskich.
Bardzo fajne zawody. Można rozwijać swoje umiejętności. Największe trudności sprawiło mi zadanie, w którym musiałem połączyć kropki. Trzeba było pamiętać ile musi być linii na jednym boku. Każdy ma swoje sposoby na zadania. Jedni rozwiązują dużo zadań przed konkursem, natomiast inni podchodzą do zadań z marszu - powiedział nam jeden z uczestników konkursu.
Kim była Urszula Marciniak?
To już 7. edycja zawodów, które są formą upamiętnienia i kontynuowania dzieła Urszuli Marciniak (1977 - 2016), czyli popularyzowania logicznego myślenia oraz podnoszenia kultury matematycznej Polaków. Urszula Marciniak była matematyczką, której pasją stały się zagadki, łamigłówki, puzzle, rebusy i gry planszowe wymyślane dla innych. Była założycielką wydawnictwo Logi, w którym rozpoczęła cykliczne wydawanie zeszytów z obrazkami logicznymi.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?