Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 1 mln zł trafi do podlaskich samorządów w ramach rządowej dotacji na projekty zwiększające bezpieczeństwo mieszkańców

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Wideo
od 16 lat
Instalacja 23 kamer monitoringu w Wysokiem Mazowieckiem, przebudowa przejścia dla pieszych w Łapach. M.in. te inwestycje w woj. podlaskim uzyskały dotacje w ramach tegorocznej edycji rządowego programu "Razem bezpieczniej". W sumie do 11 samorządów trafi z tego tytułu ponad 1 mln zł.

Projekt na rzecz walki z pospolitą przestępczością

- Działania w ramach tego programu są bardzo potrzebne, bo dotyczą kwestii bezpieczeństwa. Założeniem jest stworzenie swego rodzaju koalicji na rzecz zwalczania przestępstw - szczególnie tych pospolitych - w przestrzeni publicznej - podkreślał wojewoda Bohdan Paszkowski na konferencji prasowej zorganizowanej w piątek (7.07) w Wysokiem Mazowieckiem.

Czytaj też:

Tematem było rozstrzygnięcie konkursu na dofinansowanie projektów z programu "Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka". To ogólnokrajowy program realizowany przez MSWiA od 2007 r. Jego celem jest wsparcie inicjatyw lokalnych, które służą ograniczeniu przestępczości i zachowań aspołecznych. Skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego i organizacji samorządowych. Chodzi zarówno o inwestycje w infrastrukturę oraz projekty edukacyjne podnoszące społeczną świadomość na temat zagrożeń i ich zapobiegania.

Burmistrz Siekierko: mamy mniej kolizji, wandalizmu i "piratowania" na drogach

Do rozdysponowania w tym roku było 12 mln zł. Łącznie dofinansowanie uzyskało 130 projektów, z tego 11 z woj. podlaskiego. W sumie do podlaskich samorządów trafi ponad 1 mln zł.

- To dobry rezultat. Świadczy o tym, że nasze samorządy bardzo dbają o swoich mieszkańców i o ich bezpieczeństwo - uważa wojewoda Paszkowski, który pośredniczył w przekazywaniu wniosków do MSWiA i dokonywał ich wstępnej oceny.

Maksymalna kwota dofinansowania do jednego projektu to 100 tys. zł.

- Podstawowym celem jest to, żeby poziom bezpieczeństwa - ten subiektywny i obiektywny, czyli wynikający z konkretnych badań i statystyk - na skutek tych działań się podniósł. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że rzeczywiście te cele są osiągane - twierdzi wojewoda podlaski.

Zobacz także:

Potwierdza to burmistrz Wysokiego Mazowieckiego. Miasto od wielu lat korzysta ze wsparcia w ramach programu "Razem bezpieczniej". Dzięki temu w pobliżu szkół powstały w mieście dwa aktywne przejścia dla pieszych, a w ubiegłym roku zamontowano 23 kamery monitoringu.

- Po roku funkcjonowania tych 23 kamer zmniejszyła nam się ilość kolizji, wandalizmu, "piratowania" na drogach - podkreśla Jarosław Siekierko.

W tym roku samorząd uzyskał dotację na zainstalowanie kolejnych 23 kamer. Pojawią się w siedmiu newralgicznych miejscach, to znaczy na drogach wylotowych, przy rondach, w parkach.

Inwestycje mają zostać zrealizowane do końca 2023 roku

Z kolei w Łapach zostanie zmodernizowane jedno z przejść dla pieszych. Ma być aktywne, wyniesione i z sygnalizacją.

- To bardzo podniesie bezpieczeństwo. Jest to droga wojewódzka, główna w tej chwili trasa przez Łapy. W związku z przebudową linii 75 i zamknięciem części przejazdów kolejowych, jest jeszcze mocniej obciążona ruchem - tłumaczy Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap.

W ramach dofinansowania w wysokości bisko 80 tys. zł gmina zakupi też dwa chodziki i sześć domków edukacyjnych dla przedszkoli.

- Według starego powiedzenia "czym skorupka za młodu nasiąknie..." chcemy, żeby już dzieci w wieku przedszkolnym znały zasady bezpiecznego zachowania się na drodze - dodaje Krzysztof Gołaszewski.

Warto przeczytać:

Zwycięskie wnioski w tegorocznej edycji programu "Razem bezpieczniej" złożyły też podlaskie gminy Białystok, Suwałki, Radziłów, Sokółka, Suraż, Czarna Białostocka, a także powiat sejneński, grajewski i siemiatycki.

Projekty dotyczą m.in. doświetlenia przejść dla pieszych, budowy sygnalizacji świetlnej rozbudowy lub modernizacji systemu monitoringu wizyjnego. Inwestycje mają zostać zrealizowane do końca 2023 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad 1 mln zł trafi do podlaskich samorządów w ramach rządowej dotacji na projekty zwiększające bezpieczeństwo mieszkańców - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny