Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polowanie na pracę

Sylwester Sacharczuk
"Edukacja - Praca - Młodzież w Unii Europejskiej. Prezentacje 2004". Pod tą nazwą odbyły się wczoraj w Białymstoku targi pracy dla młodych. Uczniowie, studenci i absolwenci, którzy przyszli na imprezę, mogli skorzystać z bezpośrednich spotkań z pracodawcami, ofert pracy, prezentacji firm i bezpłatnych warsztatów. Akcję zorganizowała podlaska Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Białymstoku we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy. - Młodzi ludzie mogą tu poznać szanse i zagrożenia związane z wejściem na europejskie rynki pracy - mówi Agnieszka Jankiewicz, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy w Białymstoku, działającego w ramach OHP. - Co ważne, nieczęsto mogą oni spotkać tylu pracodawców w jednym miejscu. Z imprezy skorzystali także ci, których interesują programy Unii Europejskiej.

Głód pracy

Młodzi ludzie poszukujący pracy tłumnie przyszli do kawiarni "Elida". - Skierował mnie tu głód pracy - mówi Paweł Kożuchowski, student Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku. - Jeśli chcę studiować i jednocześnie jakoś się utrzymywać, to muszę znaleźć jakąś pracę, a tu mam do wyboru dużo ofert. Po prostu jest z czego wybierać. Nie trzeba tracić czasu na bieganie od firmy do firmy. Dobrze też, że od razu można zapytać pracodawców o oczekiwania wobec kandydatów. Wszystko podane jak na tacy.
Impreza została podzielona na cztery segmenty:
l I - Oferty pracy,
l II - Wymiany, praktyki, staże zagraniczne, wolontariat,
l III - Informacja europejska,
l IV - Edukacja.
W przedsięwzięciu wzięło udział kilkunastu pracodawców, którzy zaproponowali łącznie około dwustu ofert pracy. - Potrzebujemy pracowników do pielęgnacji zieleni, między innymi do sadzenia i koszenia - mówi Izabela Pietruczuk, kierownik firmy "IADP Eko-Analiza". - Młodzi mogą wybrać pracę na dni i na godziny, zależnie od swoich możliwości.

Europejskie rynki do wzięcia

Do wzięcia była praca m.in. w sprzedaży, handlu i gastronomii. Już teraz pojawiły się oferty zatrudnienia przy zbiorach truskawek. - Mogę przyjąć nawet pięćdziesiąt osób, byle tylko naprawdę chcieli pracować - podkreślała Barbara Lachowicz, właścicielka gospodarstwa z Zaśpicz obok Kuźnicy Białostockiej.
Oferty pracy przedstawiły na targach także m.in. Auchan, McDonalds, Centrum Turystyki Bratniak, JDJ Bachalski, Modern Dom i As-Bud.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Podlaskiego Centrum Informacji Europejskiej. - Młodzi pytają najczęściej o możliwości pracy i nauki w Unii Europejskiej - mówi Adam Kozłowski, wiceprezes PCIE. - Interesuje ich, kiedy europejskie kraje otworzą dla nas swoje rynki pracy oraz jakie zatrudnienie można będzie tam znaleźć.

Gdzie rozwinąć potencjał

Nie zabrakło także bezpłatnych warsztatów planowania kariery zawodowej i aktywnego poszukiwania pracy. Zajęcia poprowadzili specjaliści z Centrum Edukacji i Pracy oraz doradcy zawodowi z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Białymstoku. Uczestnicy imprezy mogli też poznać ofertę szkoleniową wielu firm, instytucji i organizacji zajmujących się bezrobociem, m.in. Wojewódzkiego Urzędu Pracy i Białostockiej Sieci Biur Karier. Pytali także, jak zdobyć kwalifikacje, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny