Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka: Studenci skonstruowali samolot (wideo, zdjęcia)

Anna Kopeć [email protected] tel. 85 748 95 11
Studenci Politechniki Białostockiej na Krywlanach prezentowali swoje najnowsze dzieło – bezzałogowy samolot wykonany z nowoczesnych, lekkich materiałów, który może udźwignąć ciężar pięciokrotnie większy od swojej masy.
Studenci Politechniki Białostockiej na Krywlanach prezentowali swoje najnowsze dzieło – bezzałogowy samolot wykonany z nowoczesnych, lekkich materiałów, który może udźwignąć ciężar pięciokrotnie większy od swojej masy. Anatol Chomicz
Ich wynalazki robią furorę w kosmosie, na niebie i ziemi. Tworzą niezwykłe samoloty, szybkie bolidy, marsjańskie łaziki, projektują siłownie wiatrowe, roboty, a także ortopedyczne protezy. Studenci Politechniki Białostockiej mają fantastyczne pomysły i potrafią je zrealizować.

[galeria_glowna]
Waży nieco ponad 2 kg, rozpiętość skrzydeł to 3 metry. Jest w stanie udźwignąć ciężar pięciokrotnie większy od tego, ile sam waży - opisuje samolot Wojciech Grodzki, lider zespołu Podlasie Tigers. - Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów. Do budowy wykorzystaliśmy m.in. kompozyty szklane, węglowe i aramidowe, czyli materiały o lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe.

Z takim bezzałogowym samolotem udźwigowym studenci Politechniki Białostockiej mają szansę na kolejny sukces. Chcą wystartować z nim w sierpniu w prestiżowych zawodach Air Cargo Challenge w Portugalii.

Najważniejszym elementem zawodów jest próba statyczna, podczas której samoloty często się uszkadzają. Konstrukcję opiera się na końcach skrzydeł i dodatkowo się ją obciąża. W ten sposób sprawdza się czy maszyna wytrzyma dodatkowy balast. Wczoraj na białostockich Krywlanach studenci sprawdzili, że ich samolot na pewno udźwignie prawie 6 kg. Planują, że na zawodach w Portugalii samolot poleci z obciążeniem 10 kg.

- Trzeba nim sterować bardzo delikatnie, każdy gwałtowny ruch może doprowadzić do wypadku - mówi Marek Chomaniuk, pilot zespołu Podlasie Tigers.

Studenci białostockiej uczelni technicznej mają mnóstwo pomysłów i co ważniejsze, umieją je zrealizować i wypromować. W czerwcu z łazikiem marsjańskim Hyperion wygrali zawody w USA. Niebawem drużyna Cerber Motor Sport z własnym bolidem staruje zawodach Formuła Student. Dziełem białostockich studentów jest też unikatowa w skali kraju proteza ortopedyczną dla chłopczyka, który od urodzenia jest niepełnosprawny. Młodzi prowadzą też badania nad udoskonaleniem implantów stomatologicznych, narzędzi chirurgicznych i nad nowymi konstrukcjami siłowni wiatrowych. Sukcesy odnoszą także po zakończeniu studiów.

- Założyłem firmę i projektuję urządzenia inżynieryjne stosowane np. w produkcji. Nie narzekam na brak zleceń - mówi Wojciech Głażewski, jeden z konstruktorów słynnych łazików marsjańskich Magma, które triumfowały na prestiżowych zawodach w USA. - Nie trzeba wyjeżdżać z Białegostoku, by odnieść sukces - przekonuje. - Wiele firm docenia nasze osiągnięcia i uważa, że warto wykorzystać nasz potencjał.

Przykładem może tu być np. firma Transition Technologies, która zatrudnia ponad 100 absolwentów wydziału informatycznego PB. Natomiast APS Automatyka-Pomiary-Sterowanie co roku organizuje konkurs na najlepszą pracę dyplomową, której autorzy mają szansę na zatrudnienie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny