Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka podpisała porozumienie o współpracy z Wojskową Akademią Techniczną

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Politechnika Białostocka i Wojskowa Akademia Techniczna sformalizowały wieloletnie kontakty pomiędzy uczelniami i poszczególnymi naukowcami. Teraz obie uczelnie wspólnie będą też ratować supraskie katakumby.

Do tej pory naukowcy z Politechniki Białostockiej współpracowali indywidualnie z naukowcami z WAT. Teraz Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego będzie też partnerem we wspólnym projekcie kilku uczelni dotyczącym ratowania unikalnych supraskich katakumb. Już wykorzystano bardzo precyzyjny georadar z WAT, by precyzyjnie ustalić, gdzie znajdowały się pochówki wokół zabytku.

- Politechnika Białostocka współpracuje z Wojskową Akademią Techniczną od wielu lat, wspólnie organizujemy konferencje czy postępowania awansowe - te kontakty osobiste są liczne i długotrwałe – mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej. - Podpisane dzisiaj porozumienie formalizuje tę współpracę, a także wzmacnia najnowszy temat współpracy - ratowanie supraskich katakumb. Okazuje się, że do grona uczelni które pochylają się nad katakumbami dołącza dzisiaj Wojskowa Akademia Techniczna, bo wsparcie specjalistów z tej uczelni jest niezbędne do ratowania zabytku.

Wojskowi inżynierowie od kilku miesięcy działają na terenie samych katakumb i najbliższego otoczenia.

- Wykorzystaliśmy georadar z WAT dlatego, że ma bardzo dużą precyzję i możliwość zidentyfikowania tego co się znajduje pod ziemią – informuje prof. Jerzy Uścinowicz z Wydziału Architektury PB. - Sednem jest sprawdzenie, jaki jest zasięg cmentarza, co jest wokół katakumb, jak blisko katakumb znajdowały się groby ziemne, żeby w przyszłości, kiedy będą prowadzone prace najpierw projektowe, a później realizacyjne, zachować mir tego miejsca, żeby broń Boże nie naruszyć istniejących pochówków.

Jak podkreśla płk. dr hab. inż. Ryszard Chmielewski z Instytutu Inżynierii Lądowej Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, akademia, wraz PB chcą ocalić i zapewnić dostępność do bardzo cennego zabytku architektonicznego, będącego świadectwem naszej wspólnej historii na styku trzech państw.

- Obecnie zabytek jest chroniony w bardzo ograniczony sposób. Żeby nie postępowała jego dalsza degradacja chcemy zaproponować pewnego rodzaju rozwiązania. Wykonujemy badanie georadarowe, żeby ustalić co jest w podłożu gruntowym, zabezpieczyć też elementy, które mogą się tam znajdować. Możemy też wspomóc architektów i konstruktorów z politechniki pod kątem konstrukcyjnym i pod kątem sposobu zabezpieczenia zabytku, także poprzez klimat wewnętrzny, jeżeli już będzie ten zabytek zabezpieczony, tak żeby nie postępowała jego dalsza degradacja. Ostatnio szczegółowo skanowaliśmy teren wokół katakumb, żeby przygotować miejsca pod roboty ziemne, tak żeby to można było odsłaniać. Politechnika będzie miała dokładnie wskazane, czego się może spodziewać, żeby po prostu nie naruszyć pochówków, tylko odkopać, odsłonić i ewentualnie zabezpieczyć – zapewnia płk. Chmielewski.

Zobacz też: [/b][polecane]25671877[/polecane]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny