Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka i Łukasiewicz łączą siły w zakresie rozwoju innowacji na Podlasiu

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Politechnika Białostocka jest kolejną uczelnią, która dołącza do grona partnerów akademickich Sieci Badawczej Łukasiewicz. Wspólne projekty koncentrować się będą w szczególności na rozwiązaniach w zakresie transportu i logistyki, budownictwa i nauk o środowisku, informatyki, mechaniki, branży elektrycznej i elektronicznej, a także w zakresie wykorzystania metod foresightu.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to trzecia pod względem wielkości zatrudnienia w Europie i największa sieciowa organizacja badawcza w Polsce. W listopadzie tego roku w jej ramach powstało Centrum Foresightu i Współpracy Międzynarodowej. Jego celem jest łączenie i wspieranie naukowców, przedsiębiorców w poszukiwaniu i wykorzystywaniu możliwości badawczych i innowacyjnych oraz odnajdowaniu odpowiedzi na wyzwania społeczne. CFI zajmie się wspieraniem ekspertów Łukasiewicza i instytucji partnerskich w budowaniu partnerstw, komercjalizacji wyników badań oraz przyspieszenie umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez zaangażowanie w europejskie granty badawcze.

Politechnika Białostocka jest kolejną uczelnią, która dołącza do grona partnerów akademickich Sieci Badawczej Łukasiewicz.

- Jako Łukasiewicz chcemy działać perspektywicznie i w skali międzynarodowej, a do tego potrzebujemy silnych partnerów, którzy pomogą nam przełożyć wyniki badań naukowych na racjonalną korzyść dla przedsiębiorców. W obszarze współpracy pomiędzy Łukasiewiczem a Politechniką Białostocką, największą uczelnią techniczną północno-wschodniej Polski widzę ogromny potencjał i cieszę się na wspólne projekty badawczo- rozwojowe. Jestem przekonany, że stworzą one nie tylko przestrzeń dla rozwoju firm w regionie, ale zainicjują powstanie zaawansowanych technologii, na których wdrożeniu skorzysta cała polska gospodarka– podkreśla Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Pracownicy Politechniki Białostockiej posiadają wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów foresight, których celem było w szczególności wskazywanie kierunków rozwoju konkretnych technologii (np. nanotechnologii, technologii w zakresie budownictwa drogowe, gerontechnologii), rozwoju przedsiębiorstw w perspektywie długookresowe w ramach foresightu strategicznego oraz rozwoju społecznego (np. identyfikowania kompetencji przyszłości, w tym kompetencji cyfrowych).

- Politechnika Białostocka jest uczelnią, która kładzie zdecydowany nacisk na współpracę z otoczeniem gospodarczym – mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej. – Nasze laboratoria cieszą się zasłużoną renomą. Świadczą o tym od lat wykonywane ekspertyzy i badania zlecane przez przedsiębiorców i instytucje otoczenia gospodarczego i społecznego. Cieszę się, że zawarte dziś porozumienie stwarza nam możliwość poszerzenia obszarów badawczych wspólnie z naukowcami Sieci Badawczej Łukasiewicz. Mam nadzieję, że osiągnięte wspólnie efekty badań znajdą też realne zastosowanie w poszczególnych gałęziach wiedzy. Zostaną wdrożone z korzyścią dla rozwoju nauki i przyniosą wymierne korzyści przedsiębiorcom.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny