MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Białostocka będzie współtworzyć Uniwersytet Europejski. Skorzystają na tym studenci i pracownicy uczelni

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Dariusz Piekut/ Politechnika Białostocka
Politechnika Białostocka otrzymała ponad 1,4 mln euro wsparcia Komisji Europejskiej na współtworzenie Uniwersytetu Europejskiego. Wraz z ośmioma uczelniami będzie tworzyć wspólne programy studiów i kursy łączące kształcenie stacjonarne z kształceniem online. Pracownicy i studenci będą mieli szasnę korzystać z laboratoriów i pracowni uniwersytetów partnerskich.

Komisja Europejska rozstrzygnęła piąty konkurs na wsparcie Uniwersytetów Europejskich. Zdecydowała o przyznaniu środków na realizację 14 nowych konsorcjów, z których każdy otrzyma około 14,4 mln euro na realizację założonych przez siebie celów przez najbliższe cztery lata.

Jedno z takich konsorcjów współtworzyć będzie Politechnika Białostocka, co wiąże się z dofinansowanie w wysokości ponad 1,4 mln euro. Podlaska uczelnia, wspólnie z uczelniami partnerskimi z ośmiu krajów UE utworzy Uniwersytet Across „European University for Cross-Border Knowledge Sharing”.

- Przed nami sporo działań, których wspólnym mianownikiem jest podnoszenie umiędzynarodowienia, standardów kształcenia oraz wpływających na ogólną jakość wszystkich dziewięciu uniwersytetów wchodzących w skład konsorcjum – mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor PB.

Z tej współpracy skorzystają zarówno studenci, jak i pracownicy Politechniki Białostockiej.

- Nasze cele obejmą właściwie wszystkie aspekty życia akademickiego. Zmodernizowane zostaną programy studiów w języku angielskim. Pojawią się nowe propozycje, których dotąd nie mieliśmy w swojej ofercie. Chodzi o stworzenie szerokiej, atrakcyjnej oferty edukacyjnej dla przyszłych inżynierów. Polscy studenci będą mogli wybrać interesujący ich kurs prowadzony na uczelni w Hiszpanii. Student z Francji, czy Bułgarii będzie mógł się zapisać na kurs prowadzony w Politechnice Białostockiej i uczestniczyć w nim na miejscu lub online - wymienia prof. Dorota Anna Krawczyk, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Białostockiej.

Z kolei naukowcy z uczelni tworzących Uniwersytet Across będą mogli swobodnie poruszać się w obrębie bazy laboratoryjnej i realizować przy jej wykorzystaniu swoje projekty badawcze, przy okazji dzieląc się doświadczeniami i rozwijając innowacyjność swoich prac. Powstanie też wspólna platforma e-learningowa umożliwiająca realizację idei ustawicznego uczenia się i podnoszenia kwalifikacji.

- Uniwersytet Europejski, poprzez stworzenie wspólnej bazy naukowców, ekspertów w swoich dziedzinach, podniesie konkurencyjność swoich propozycji, co z pewnością przyniesie efekt w postaci pozyskania nowych grantów, z różnego rodzaju konkursów na finansowanie rozwoju nauki. To wielki skok w stronę podnoszenia jakości kształcenia i otwarcie na europejską naukę - podkreśla prof. Dorota Anna Krawczyk.

Uczelnie, które wchodzą w skład konsorcjum:

  • Politechnika Białostocka (Polska)
  • University of Perpignan (Francja)
  • Université of Girona (Hiszpania)
  • University of Ruse (Bułgaria)
  • University of Craiova (Rumunia)
  • University of Banja Luka (Bośnia i Hercegowina)
  • University of Nova Gorica (Słowenia)
  • University of Udine (Włochy)

Czym są Uniwersytety Europejskie?

Uniwersytety Europejskie to międzynarodowe sojusze instytucji szkolnictwa wyższego. Łączy je długoterminowa strategia w obszarze kształcenia i promocji europejskich wartości. Celem ich powstania jest zwiększenie mobilności studentów, kadry akademickiej i środowiska naukowego, a także wspieranie jakości, integracji i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego.

Obecnie w ramach Uniwersytetów Europejskich działa 64 sojuszy, które skupiają 560 instytucji szkolnictwa wyższego z 35 krajów (w tym wszystkich państw członkowskich UE oraz Islandii, Macedonii Północnej, Norwegii, Serbii i Turcji, a także Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry). Do grona „polskich” Uniwersytetów Europejskich należą 33 uczelnie.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Fale upałów nad Polską. Jak się chronić?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny