Z badań agencji wynika, że średnia cena ubezpieczenia OC w całej Polsce w tym okresie wyniosła 690 zł. Kliknij w przycisk galeria, by zobaczyć ile średnio za polisę OC musieli zapłacić kierowcy w wybranych miastach w Polsce.
Punkta regularnie analizuje ceny obowiązkowego ubezpieczenia auta. W swoich zestawieniach bierze pod uwagę ceny wszystkich polis, jakie są zawierane za pośrednictwem multiagencji i na tej podstawie wyliczają średni koszt zakupu.
Polisa OC. Właściciele jakich marek samochodów deklarują najmniej szkód z OC?
Stawka za obowiązkową polisę zależy od kilkudziesięciu czynników. Istotne znaczenie mają cechy auta, np.:
- Rodzaj paliwa – statystycznie ubezpieczyciele preferują samochody benzynowe oraz z fabrycznymi instalacjami. W gorszej sytuacji mogą być kierowcy aut zasilanych paliwem PB+LPG czy posiadacze diesli.
- Wiek auta – co do zasady auta nie starsze niż 10-letnie mogą skutkować nieco lepszą ceną OC. Wygląda na to, że im starsze auto tym mniej nim bezpiecznie jeździmy.
- Miejsce zakupu auta – ubezpieczyciele często „lepiej” traktują samochody kupione w Polsce niż sprowadzane z zagranicy. Ze znacznymi zwyżkami muszą się liczyć właściciele pojazdów z kierownicą po prawej stronie.
- Pojemność silnika - kierowcom samochodów z dużą pojemnością silnika (od 2,5 l) towarzystwa przypisują większe ryzyko spowodowania szkody. Różnice w cenach OC po uwzględnieniu pojemności silnika w tej grupie kierowców mogą okazać się znacznie większe niż dla ogółu kierowców.
Sprowadzamy coraz więcej używanych aut. Golf nie jest liderem