Obowiązkowe ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej od lat wzbudza wśród zmotoryzowanych największe zainteresowanie. Jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest cena. Jednak najniższa cena zakupu polisy nie zawsze musi być dla nas najkorzystniejsza. Ubezpieczyciele bowiem coraz częściej do OC oferują dodatkowe ubezpieczenia i usługi, których oddzielne dokupienie mogłoby być dla nas dużo droższe.
Ubezpieczenie obowiązkowe!
OC to jedyne ubezpieczenie komunikacyjne, które jest w naszym kraju obowiązkowe i dotyczy każdego posiadacza pojazdu. Polisę wykupuje się na okres 12 miesięcy. Jej głównym zadaniem jest ochrona właściciela pojazdu przed odpowiedzialnością finansową za szkody, które mogą zostać przez niego wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego. Ochrona obejmuje przy tym nie tylko mienie, ale również zdrowie i życie poszkodowanych. OC chroni nie tylko w momencie, kiedy pojazd jest w ruchu. Ochronie podlegają także szkody wyrządzone podczas wsiadania, wysiadania, załadunku i rozładunku. Istotną cechą ubezpieczenia OC są sumy gwarancyjne i zakres ubezpieczenia komunikacyjnego. Są one u każdego ubezpieczyciela dokładnie takie same i uregulowane prawnie ustawą. W chwili obecnej sumy te wynoszą 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych i 1,05 mln euro w przypadku szkód majątkowych. Wskazane kwoty stanowią maksymalną wartość odszkodowania w przypadku jednego zdarzenia, bez względu na to, jak wielu było poszkodowanych. Brak polisy OC wiąże się z bardzo wysokimi karami. A musimy ją wykupić nawet wtedy, gdy nie korzystamy z pojazdu, a auto stoi np. w garażu. Wysokość kar naliczana jest w zależności od rodzaju samochodu oraz okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej i uzależniona od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku. Kara w 2019 roku dla samochodów osobowych pozostających bez ubezpieczenia do 3 dni wynosi 900 zł, a powyżej 14 dni, aż 4500 złotych!
Gdzie szukać dobrej polisy OC?
Tylko pozornie znalezienie taniej i dobrej polisy OC jest proste. Choć są już internetowe porównywarki polis, to jednak częstokroć nie udostępniają one ofert dużych ubezpieczycieli. Najczęściej pozostają wizyty u przedstawicieli poszczególnych towarzystw, ale kto miałby na to czas? I właśnie tutaj z ofertą pojawił się bank PKO Bank Polski, który w zaledwie kilka minut jest w stanie przedstawić kalkulację dla ofert 5 ubezpieczycieli (AXA, Compensa, Generali, Link4 i InterRisk) i umożliwia zakup tej oferty, która będzie dla nas najbardziej korzystna.
Podczas wizyty w banku wystarczy tylko podać dane właściciela auta i pojazdu oraz wybrać zakres ochrony.
Pytania do eksperta:
Odpowiada Piotr Łoza Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Majątkowych i Komunikacyjnych Generali TU S.A.
1. Jakim zabezpieczeniem jest Zielona Karta?
Zielona Karta to nic innego jak potwierdzenie, że nasz pojazd jest objęty ochroną również poza granicami Polski, a koszty szkód przez niego spowodowanych zostaną pokryte właśnie z tego ubezpieczenia. Wartość szkód spowodowanych za granicą są zazwyczaj wyższe niż te, które wydarzyły się w Polsce - średnio zaczynają się od kilku tysięcy i nierzadko sięgają kilku czy kilkunastu milionów złotych. Warto się więc zastanowić czy stać nas na samodzielne pokrycie wszystkich kosztów związanych ze spowodowaniem wypadku drogowego i odpowiednio wcześnie zadbać o ważną polisę ubezpieczeniową.
2. Czy warto jest przed wyjazdem dokupić dodatkowe ubezpieczenie np. AC?
O ile ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i ma na celu ochronę poszkodowanych w wypadkach to jeśli chcemy, aby nasz pojazd którym spowodujemy wypadek również został naprawiony z ubezpieczenia to musimy wykupić polisę Autocasco, które pokryje koszty napraw w naszym pojeździe. Zakres ochrony możemy właściwie dowolnie kształtować i określić przypadki gdy ochrona będzie obowiązywać np. możemy ograniczyć zakres tylko do zdarzeń związanych ze zdarzeniami naturalnymi (grad)i kradzieży pojazdu. Oczywiście zakres ochrony jest ściśle związany ze składką, którą będziemy musieli zapłacić.
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?