Polbud w likwidacji. Do spółki wkroczył syndyk

Andrzej Zdanowicz, peż andrzej.zdanowicz@mediaregionalne.pl
Polbud w likwidacji. Do spółki wkroczył syndyk
Polbud w likwidacji. Do spółki wkroczył syndyk J. Prokopiuk
Ostatni pracownicy zakład opuszczą 31 maja Załoga od lutego nie otrzymuje wynagrodzeń. Tym zajmie się już syndyk, który zwróci się o wypłatę zaległych pensji z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

To już koniec jednego z najstarszych przedsiębiorstw budowlanych w Bielsku. W połowie maja sąd ogłosił upadłość likwidacyjną spółki, a parę dni temu jej majątek zajął syndyk.

Syndykiem jest Alina Sobolewska, która przeprowadziła m.in. likwidację białostockich zakładów PMB.

– Już kilkakrotnie spotkałam się z zarządem spółki – relacjonuje Sobolewska. – Widać chęć współpracy. W najbliższym czasie rozpocznę inwentaryzację majątku. Sporządzanie wycen i bilansu zajmie około trzech miesięcy. Później będę wiedziała co robić dalej.

W ciągu trzech miesięcy swe roszczenia mogą zgłaszać wierzyciele oraz osoby, które mają jakiekolwiek prawa do nieruchomości Polbudu.

W najbliższych dniach syndyk złoży też wniosek o wypłatę pracownikom zaległych wynagrodzeń z funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych. A pensji Polbud nie płaci już od lutego. Powodem była zła kondycja finansowa firmy.

Polbud był wykonawcą wielu prestiżowych inwestycji w całym kraju, ale nie wszędzie należycie wywiązywał się ze swych zobowiązań. Tylko w Białymstoku za opóźnienia w budowie Parku Naukowo-Technologicznego naliczono mu karę, która obecnie łącznie z odsetkami przekroczyła 18 mln zł. Bielska firma nie dokończy już także budowy Białostockiego Centrum Onkologii.

Sytuacja firmy była tak zła, że Centrum Onkologii w Bydgoszczy złożyło w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Zarządowi Polbudu nie powiodły się nawet próby wprowadzenia programu naprawczego lub ogłoszenia upadłości układowej. Zgodnie z decyzją sądu, firma jest w stanie upadłości. Ponad 200-osobową załogę czeka bezrobocie. Z wyjątkiem osób, które są na urlopach macierzyńskich lub chorobowych, wszyscy otrzymali już wypowiedzenia.

Wsparcie dla zwalnianych pracowników Polbudu przygotował bielski urząd pracy.

– Ministerstwo przekazało nam pół miliona złotych na pomoc, która ma być kierowana przede wszystkim do osób zwalnianych z Polbudu

– mówi Beata Dawidziuk, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim.

Pieniądze te zostaną przeznaczone na szkolenia, dofinansowania nowych miejsc pracy oraz zakładanie działalności gospodarczej.

– Nasza pomoc nie obejmuje staży, ponieważ w Polbudzie zatrudnieni byli doświadczeni pracownicy, którym zależy na stałym zatrudnieniu, a nie stażach – dodaje Beata Dawidziuk. – Nasi pracownicy kontaktują się już ze zwolnionymi i wspólnie z nimi szukają najlepszej formy pomocy. Wiele zwolnionych osób ciągle czuje się zagubiona w tej trudnej dla nich sytuacji.

Pracownicy PUP prowadzą także rozmowy z innymi firmami, które mogłyby przyjąć przynajmniej część załogi Polbudu. To właśnie dla nich przygotowane są pieniądze na tworzenie miejsc pracy.

– Sezon budowlany jest w pełni, więc zapotrzebowanie na fachowców z tej branży jest spore – pociesza Beata Dawidziuk. – Pracowników szuka także Pronar. Co prawda tam praca polega na obróbce metali, ale może przynajmniej część zwolnionych z Polbudu, po ewentualnym przeszkoleniu, mogłaby tam znaleźć zatrudnienie.

Jak podaje urząd pracy, około 80 osób zatrudnionych w Polbudzie pochodzi z powiatu bielskiego, reszta mieszka poza nim.

Banki chcą naszych pieniędzy. Zapłacimy ujemne odsetki?

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
budowlaniec

Hochsztaplerzy z firmy Polbud oszukali wielu podwykonawców, Poza tymi w/w jest wielu podwykonawców Parku Przemysłowo-Technologicznego w Tarnobrzegu. PUP w Bielsku Podlaskim należy do jednych z najgorszych urzędów w kraju. Całkowity brak kompetencji u pań tam zatrudnionych (pracują same panie) - nie ma żadnej, która miałaby jakiekolwiek wykształcenie techniczne. Teoretycznie wydaje się im, że coś wiedzą - praktycznie nic. Zatem ta kasa przydzielona pójdzie na bzdurne cele.

b
białostoczanin

A po co płacic kary umowne skoro można ogłosić bankructwo? jedna wielka ściema!

C
Czup

Zapytaj mędrca Wałęsy opn sam to stworzył bagno.

M
Marcin87

Dla mnie nigdy urząd pracy nie znalazł pracy.Sam chodziłem pytałem ale ciągle chodziłem i zawsze coś się znalazło i mam - podkreślę Ja sam wychodziłem sobie pracę - podkreslę zawsze.Tylko lenie nie znajdą sobie pracy i moje pytania są nastepujące - dalczego te święte krowy z UP muszę Ja i inni podatnicy utrzymywać? Dlaczego jeżeli jest miejsce pracy w danym zawodzie to prace zdobywają osoby "po znajomości" w pierwszej kolejności? Dlaczego Up nie są takie jak w niemczech,żę szukają pracy i na tym zarabiają - ich urzędnicy nie siedzą jak to jest w Bielskim UP na "ciepłych posadkach" jak wspomniana Pani lub żona Bielskiego przedsiębiorcy? Dlaczego tak się dzieje w Bielsku gdzie nie rządzi PO,czy PiS dlaczego?!! Dlaczego ludzie młodzi i nie tylko z fachem w ręku oraz po studiach nie mogą być zatrudnieni bo czyjaś córeczka po szkole średniej zajmuje miejsce mamusi w UM?Dlaczego?

s
szeryf

a hu.j, jakoś to będzie:D

h
henry

porażająca niegospodarność... jak to mozliwe że mając do wykonania takie ogromne i bezpieczne kontrakty za pieniądze pochodzące głownie z EU firma może zbanrutować?

Dodaj ogłoszenie