IMPREZY
  BIAŁYSTOK

  Nowe lokale w Białymstoku

  Rozwiń
  Pogrzeb ojca Gabriela. Archimandryta w swojej pustelni...

  Pogrzeb ojca Gabriela. Archimandryta w swojej pustelni zostanie na zawsze (25.11.2018) (zdjęcia, wideo)

  Zdjęcie autora materiału

  Andrzej Zdanowicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Pogrzeb ojca Gabriela. Setki wiernych żegnały archimandrytę Gabriela, jedynego prawosławnego pustelnika w Polsce. Ojciec Gabriel został pochowany w Odrynkach (25.11.2018)
  Pogrzeb ojca Gabriela. Archimandryta pochowany w Odrynkach
  Pogrzeb ojca Gabriela. Setki wiernych żegnały archimandrytę Gabriela, jedynego prawosławnego pustelnika w Polsce. Ojciec Gabriel został pochowany w Odrynkach
  1/124

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Wojciech Wojtkielewicz

  Pogrzeb ojca Gabriela 25.11.2018


  Zobacz galerię
  Ojciec Gabriel często mówił nam, ze jego największym marzeniem jest, by na święto w skicie (prawosławnej pustelni) przybyło tylu wiernych, że nawet igły nie wciśniesz - mówiła podczas pogrzebu mnicha jedna z wiernych. - Teraz jego marzenie się spełniło... Niestety ciałem ojciec Gabriel w tym wydarzeniu już nie uczestniczy.

  Archimandryta Gabriel po ciężkiej chorobie zmarł w czwartek 22 listopada w białostockim szpitalu. Jego pogrzeb odbył się w niedzielę. Mnich spoczął na terenie wybudowanej przez siebie pustelni w Odrynkach, o której mówił: to moje miejsce na ziemi.

  Uroczystościom pogrzebowym przewodniczyło trzech biskupów prawosławnych: arcybiskup bielski Grzegorz, biskup siemiatycki Warsonofiusz oraz biskup supraski Andrzej.

  - Pamiętam, z czasów jak po postrzyżynach zostałem wieczorem sam z ojcem Gabrielem - wspominał podczas nabożeństwa arcybiskup bielski Grzegorz. - Uczył mnie wówczas odmawiania modlitw i robienia pokłonów, by nie zasnąć.

  Ojciec Gabriel pochowany w Odrynkach 25.11.2018
  Abp Grzegorz dodawał, że ojciec Gabriel lubił ciszę zakonną, ale miał taki charakter, że lubił też wiernych.

  - Miał też wspaniały dar słuchania, gdy mówili o swych boleściach i cierpieniach - mówił arcybiskup. - Ten dar wynikał z miłości.

  To właśnie dar miłości i ufność w Boga pozwoliły mu zbudować pustelnię pośrodku bagien. Pustelnię, która była celem pielgrzymek dla wielu osób. A odwiedzali go nie tylko prawosławni wierni.
  Wiele osób przyjeżdżało do ojca Gabriela z prośbą o modlitwę lub lecznicze zioła. Archimandryta Gabriel był bowiem znanym i cenionym zielarzem.

  - Symboliczne jest to, że ojca Gabriela żegnamy właśnie w niedzielę, w którą czytamy fragment ewangelii o miłosiernym Samarytaninie - mówił podczas kazania biskup siemiatycki Warsonofiusz. - Ojciec Gabriel za swój życiowy cel, posługę uważał właśnie takie miłosierdzie.


  - Archimandrytę znałem od kilkudziesięciu lat. Ale tak naprawdę byłem z nim blisko podczas realizacji filmu dokumentalnego „Archimandryta” dla TV Belsat, którego premiera była w 2012 r. - wspomina filmowiec Jerzy Kalina. - Pamiętam pierwsze spotkanie na uroczysku Kudak, obok wsi Odrynki. Brodząc po kolana w wodzie ojciec Gabriel opowiadał mi, co chce tutaj zbudować. Słuchałem go z niedowierzaniem. Wtedy widziałem tam tylko bezkresne bagno. Po latach okazało się, że archimandryta dokonał więcej, niż mi wtedy opowiadał.

  Ojciec Gabriel pochowany w Odrynkach 25.11.2018

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Podlaskie memy. Śmieszne, obrazoburcze, kontrowersyjne. Tak się z nas śmieją

  Podlaskie memy. Śmieszne, obrazoburcze, kontrowersyjne. Tak się z nas śmieją

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Kuriera Porannego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Kuriera Porannego

  Wypadek na Torze Wschodzący Białystok podczas pierwszych urodzin toru

  Wypadek na Torze Wschodzący Białystok podczas pierwszych urodzin toru

  Pogrzeb ojca Gabriela. Archimandryta w swojej pustelni zostanie na zawsze

  Pogrzeb ojca Gabriela. Archimandryta w swojej pustelni zostanie na zawsze

  Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych