Pogrzeb ojca Gabriela. Archimandryta w swojej pustelni...

  Pogrzeb ojca Gabriela. Archimandryta w swojej pustelni zostanie na zawsze (25.11.2018) (zdjęcia, wideo)

  Zdjęcie autora materiału

  Andrzej Zdanowicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Pogrzeb ojca Gabriela. Setki wiernych żegnały archimandrytę Gabriela, jedynego prawosławnego pustelnika w Polsce. Ojciec Gabriel został pochowany w Odrynkach (25.11.2018)
  Pogrzeb ojca Gabriela. Archimandryta pochowany w Odrynkach
  Pogrzeb ojca Gabriela. Setki wiernych żegnały archimandrytę Gabriela, jedynego prawosławnego pustelnika w Polsce. Ojciec Gabriel został pochowany w Odrynkach
  1/124

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Wojciech Wojtkielewicz

  Pogrzeb ojca Gabriela 25.11.2018


  Zobacz galerię
  Ojciec Gabriel często mówił nam, ze jego największym marzeniem jest, by na święto w skicie (prawosławnej pustelni) przybyło tylu wiernych, że nawet igły nie wciśniesz - mówiła podczas pogrzebu mnicha jedna z wiernych. - Teraz jego marzenie się spełniło... Niestety ciałem ojciec Gabriel w tym wydarzeniu już nie uczestniczy.

  Archimandryta Gabriel po ciężkiej chorobie zmarł w czwartek 22 listopada w białostockim szpitalu. Jego pogrzeb odbył się w niedzielę. Mnich spoczął na terenie wybudowanej przez siebie pustelni w Odrynkach, o której mówił: to moje miejsce na ziemi.

  Uroczystościom pogrzebowym przewodniczyło trzech biskupów prawosławnych: arcybiskup bielski Grzegorz, biskup siemiatycki Warsonofiusz oraz biskup supraski Andrzej.

  - Pamiętam, z czasów jak po postrzyżynach zostałem wieczorem sam z ojcem Gabrielem - wspominał podczas nabożeństwa arcybiskup bielski Grzegorz. - Uczył mnie wówczas odmawiania modlitw i robienia pokłonów, by nie zasnąć.

  Ojciec Gabriel pochowany w Odrynkach 25.11.2018
  Abp Grzegorz dodawał, że ojciec Gabriel lubił ciszę zakonną, ale miał taki charakter, że lubił też wiernych.

  - Miał też wspaniały dar słuchania, gdy mówili o swych boleściach i cierpieniach - mówił arcybiskup. - Ten dar wynikał z miłości.

  To właśnie dar miłości i ufność w Boga pozwoliły mu zbudować pustelnię pośrodku bagien. Pustelnię, która była celem pielgrzymek dla wielu osób. A odwiedzali go nie tylko prawosławni wierni.
  Wiele osób przyjeżdżało do ojca Gabriela z prośbą o modlitwę lub lecznicze zioła. Archimandryta Gabriel był bowiem znanym i cenionym zielarzem.

  - Symboliczne jest to, że ojca Gabriela żegnamy właśnie w niedzielę, w którą czytamy fragment ewangelii o miłosiernym Samarytaninie - mówił podczas kazania biskup siemiatycki Warsonofiusz. - Ojciec Gabriel za swój życiowy cel, posługę uważał właśnie takie miłosierdzie.


  - Archimandrytę znałem od kilkudziesięciu lat. Ale tak naprawdę byłem z nim blisko podczas realizacji filmu dokumentalnego „Archimandryta” dla TV Belsat, którego premiera była w 2012 r. - wspomina filmowiec Jerzy Kalina. - Pamiętam pierwsze spotkanie na uroczysku Kudak, obok wsi Odrynki. Brodząc po kolana w wodzie ojciec Gabriel opowiadał mi, co chce tutaj zbudować. Słuchałem go z niedowierzaniem. Wtedy widziałem tam tylko bezkresne bagno. Po latach okazało się, że archimandryta dokonał więcej, niż mi wtedy opowiadał.

  Ojciec Gabriel pochowany w Odrynkach 25.11.2018

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Najgroźniejsze wypadki z ciągnikami. Nawet Cimoszewicz zderzył się z traktorem

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii

  Hotel Traugutta 3. Kolejne cztery gwiazdki rozbłysły w Białymstoku. Niezwykły design nawiązuje do historii

  Pierwsza pomoc w wypadkach drogowych