Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróż czas zacząć

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 085 748 95 54
Muzeum Ikon w Supraślu – piękne ikony i niesamowita sceneria
Muzeum Ikon w Supraślu – piękne ikony i niesamowita sceneria Fot. Wojciech Oksztol
W poniedziałek otrzymaliście Państwo pierwszą z kolekcji 24 map wojskowych, które stworzą niezwykły atlas naszego województwa. Kolejne będą dołączane do "Porannego" od poniedziałku do czwartku.

Dlaczego warto mieć Atlas Wojskowy

Dlaczego warto mieć Atlas Wojskowy

Mapy są bardzo dokładne. Z atlasem można precyzyjnie zaplanować każdą wycieczkę - są tu oznaczone wszystkie drogi, propozycje atrakcyjnych tras rowerowych, zostały zaznaczone też punkty widokowe, skały, głazy, parki, kościoły i kapliczki, zabytki, pomniki, skanseny czy muzea. Na mapach można znaleźć także gospodarstwa agroturystyczne, schroniska, domy wycieczkowe, ośrodki wypoczynkowe czy punkty informacji turystycznej. Łatwo się także zorientować, gdzie są rezerwaty przyrody, parki narodowe i krajobrazowe.
W dodatku skala mapy pozwoli łatwo określić odległości.

Użyteczny dla wędkarzy i grzybiarzy. Znaleźć dobre łowisko nie jest łatwo. Z mapami sztabowymi będzie to pestka. Na jeziorach i rzekach oznaczono nie tylko głębokość i szybkość prądu w metrach na sekundę. Wędkarzom bardzo przydadzą się również informacje o rodzaju brzegu, brodach, wodowskazach, śluzach i zaporach.

Z kolekcją map wojskowych będzie też łatwiej zdecydować się, gdzie pojechać na grzyby. Wszystkie lasy są precyzyjnie oznaczone. Dowiemy się, jakie gatunki drzew przeważają na danym terenie, jaka jest gęstość zalesienia, gdzie znajdują się łąki i bagna.

Dziś zabieramy naszych Czytelników na wycieczkę po Białymstoku i jego najbliższych okolicach. Miejsc wartych obejrzenia, a które zostały zaznaczone na mapie, jest wiele. My wybraliśmy jedną, ale za to bardzo atrakcyjną propozycję.

Na rower do Supraśla, a nawet do Kopnej Góry

Odszukajmy na mapie ścieżkę rowerową do Supraśla. Zaczyna się w Białymstoku w pobliżu skrzyżowania ulicy Raginisa z Trawiastą. Dalej Jutrzenki prowadzi do granic miasta. Przy skrzyżowaniu z drogą do wsi Nowodworce wjeżdżamy już do Puszczy Knyszyńskiej.

Zajrzyjmy do Nowodworców - znajduje się tam centrum ogrodnicze połączone z galerią sztuki.
Kolejny przystanek to miejscowość Ogrodniczki. Rewelacyjnie jest tutaj zwłaszcza zimą. Na amatorów białego szaleństwa czeka bowiem m.in. 200-metrowa, oświetlona trasa zjazdowa oraz wyciąg orczykowy.
- Co roku są tu tłumy. Przyjeżdżają profesjonaliści i amatorzy. Godzinna lekcja jazdy z instruktorem kosztuje 40 złotych. Można wypożyczyć na miejscu narty, buty i kijki - mówi Konrad Sadowski, administrator wyciągu.

Znów wsiadamy na rower, pokonujemy kilka kilometrów i docieramy do kresu podróży, czyli Supraśla. Tutaj koniecznie trzeba zwiedzić zabytkowy monaster.

Na szczególną uwagę zasługuje znajdujące się tam Muzeum Ikon - jest tu około 1200 eksponatów.
Wchodząc do muzeum, wkraczamy w niezwykły świat tajemnicy. W każdej sali panuje lekki półmrok, ikony podświetlone są w taki sposób, że ma się wrażenie jakby bił od nich wewnętrzny blask. Dużym atutem tego miejsca są też interesujące dekoracje.

- Wchodzimy do stylizowanych wnętrz cerkwi, wiejskich chałup, zapomnianych pustelni. Turyści zakochują się w tym miejscu - zapewnia Anna Motowicka, pracownica muzeum.
Dla tych, którzy będą się czuli jeszcze na siłach, proponujemy minąć Supraśl i jechać dalej aż do miejscowości Kopna Góra (przy prawej krawędzi naszej mapy). Znajduje się tam bowiem bardzo piękny leśny ogród botaniczny, czyli arboretum.

Poza zachwycaniem się pięknem przyrody proponujemy też udać się do drewnianego domu przypominającego chatkę Baby Jagi ze słynnej bajki. Przy arboretum istnieje też Małe Muzeum Puszczy Knyszyńskiej. Można tu też wynająć nocleg.

Mapy są za darmo!

Zbieraj kupony, wygrywaj aparaty!

Dla Czytelników mamy trzy aparaty cyfrowe i zestawy upominków. Aby mieć szansę je zdobyć, trzeba zebrać komplet 24 kuponów. Kupony ponumerowane od 1 do 24 będą publikowane w "Porannym" w dniach dołączania map. Na każdym z nich będzie pytanie konkursowe. Na ostatnim kuponie zamieścimy pytanie opisowe, które będzie podstawą do wyłonienia zwycięzców w konkursie.

WAŻNE: Prawidłowo wypełnione zgłoszenie konkursowe musi zawierać komplet 24 oryginalnych, wyciętych z gazety kuponów z poprawnie zaznaczonymi odpowiedziami na pytania. Przynajmniej jeden kupon w komplecie powinien zawierać dane osobowe uczestnika konkursu.

Pełna wersja regulaminu konkursu dostępna jest na: www.poranny.pl/mapy oraz w Biurze Ogłoszeń "Kuriera Porannego".

Jutro, 29 września, "przekroczymy" granicę, która nie dzieli. Dołączony do "Kuriera Porannego" arkusz będzie bowiem zawierał najbardziej wysuniętą na wschód część powiatu sejneńskiego, zobaczymy też, jakie atrakcje czekają nas po litewskiej stronie granicy. Ale największym atutem tej mapy jest zamieszczona legenda. Warto o niej pamiętać, gdyż dotyczy całej kolekcji.
W środę (30 września) pokażemy okolice Szudziałowa, Gródka, Krynek i Michałowa.
A położone od nich na południe tereny należące do gmin Narew, Narewka, Hajnówka, Białowieża znajdziemy na mapie dołączonej w czwartek (1 października).

Uwaga - wszystkie mapy Atlasu Wojskowego są w cenie gazety. Dlatego taką kolekcję trzeba po prostu mieć w domu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny