Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Wstrząs anafilaktyczny po szczepieniu. Jak wygląda i ile jego przypadków odnotowano?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Co wiemy o podlaskich przypadkach wstrząsów anafilaktycznych po szczepieniu przeciwko COVID-19? Aby dowiedzieć się, kliknij w strzałkę.
Co wiemy o podlaskich przypadkach wstrząsów anafilaktycznych po szczepieniu przeciwko COVID-19? Aby dowiedzieć się, kliknij w strzałkę. Wojciech Wojtkielewicz
Wstrząs anafilaktyczny to jedna z możliwych reakcji po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 (i nie tylko po szczepieniu). W województwie podlaskim odnotowano do tej pory 9 przypadków tego typu niepożądanych odczynów. Czym jest anafilaksja? Jakie są jej objawy? I jak wygląda postępowanie lekarzy, gdy u pacjenta dojdzie do wstrząsu?

9 przypadków na 180 odczynów

Na 180 zgłoszonych niepożądanych odczynów poszczepiennych w województwie podlaskim odnotowano do tej pory 9 przypadków reakcji anafilaktycznych (stan na 27 sierpnia). Pierwszy przypadek anafilaksji w Podlaskiem zgłoszono 14 kwietnia, a ostatni – 24 sierpnia.

Cztery epizody anafilaksji wstąpiły u mężczyzn i pięć u kobiet. Sześć reakcji dotyczyło osób szczepionych w Białymstoku, dwie – w powiecie białostockim i jedna – w powiecie łomżyńskim. Pięć osób, u których wystąpiła reakcja anafilaktyczna, trafiło do szpitala, zaś cztery nie wymagały hospitalizacji.

Sześć osób straciło przytomność podczas wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Oprócz tego w opisach pojawiły się takie objawy towarzyszące jak: spadek ciśnienia, zawroty głowy, duszności, słodki smak w ustach, obrzęk dróg oddechowych czy zaburzenia świadomości.

Dokładne opisy reakcji anafilaktycznych po szczepieniu przeciwko COVID-19 w województwie podlaskim możecie przeczytać w galerii zdjęć.

Co to anafilaksja?

Choć opisy reakcji anafilaktycznych mogą wydawać się groźne, to lekarze uspokajają, że tego typu odczyny zdarzają się bardzo rzadko.

- Myślę, że nie mamy do czynienia z tak wieloma reakcjami anafilaktycznymi po podaniu szczepionki – mówi prof. Wojciech Naumnik z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, alergolog i wojewódzki konsultant z zakresu chorób płuc. - Gdybyśmy porównali to, ile osób przyjmuje różne doustne leki czy np. antybiotyki, choćby pochodne penicyliny, i ile reakcji ubocznych po ich zażyciu następuje, to zobaczymy, że w przypadku szczepień nie jest wcale ich tak dużo.

Przeczytaj też:

Czym jest reakcja anafilaktyczna? Jak tłumaczy prof. Naumnik, anafilaksja to nagła, niespodziewana reakcja organizmu związana z jego nadwrażliwością na daną substancję lub składnik jakiegoś leku. Co się dzieje w naszym ciele w jej trakcie?

- Naczynia krwionośne rozszerzają się, może spaść ciśnienie, w skrajnych, bardzo rzadkich sytuacjach może dojść do powikłań ze strony układu sercowo-naczyniowego – tłumaczy alergolog.

Lekarz dodaje też, że wstrząsy anafilaktyczne mogą wystąpić po każdym leku czy szczepionce, ale też w reakcji na określony pokarm (orzechy, ryby, cytrusy), sierść lub użądlenie osy, mrówki, szerszenia bądź pszczoły.

- Każdy lek robi coś dobrego, ale istnieje niebezpieczeństwo, że może też w jakimś stopniu zaszkodzić. Coś za coś – mówi prof. Naumnik. - Pamiętajmy, że w skład leków wchodzą substancje, które oddziałują na nasz organizm, a każdy z nas jest inny. Przy każdym podaniu leku trzeba zachować ostrożność i mieć świadomość, że coś takiego może wystąpić.

Zestawy antywstrząsowe

Dlatego też medycy szczepiący pacjentów są odpowiednio przygotowani, by móc w razie czego zareagować. Każdy punkt szczepień musi być wyposażony w zestaw antywstrząsowy.

- Istnieją odpowiednie procedury postępowania w przypadku wystąpienia reakcji anafilaktycznej – wyjaśnia alergolog z USK. - Podaje się wówczas adrenalinę, która powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych, co sprawia, że ciśnienie krwi wraca do normy. Zwykle bowiem mamy do czynienia z gwałtownym spadkiem ciśnienia. Ponadto podaje się też odpowiednie leki antyalergiczne, podłącza się kroplówkę w celu nawodnienia organizmu. W skład zestawu antywstrząsowego wchodzą też kortykosteroidy.

Przeczytaj też:

Prof. Naumnik podkreśla, że bardzo ważne jest, aby pacjent odczekał 15 minut czy nawet pół godziny po podaniu preparatu. Właśnie w tym czasie może bowiem nastąpić reakcja anafilaktyczna.

A co z osobami, u których w przeszłości doszło już do epizodu anafilaksji? Czy takie osoby mogą się szczepić? Tu prof. Naumnik zaleca ostrożność:

- Takie osoby powinny pójść na konsultację do alergologa, który zbierze dokładny wywiad, być może zleci dodatkowe badania i rozważy, czy pacjent może szczepić się. Mamy opracowane standardy, które przewidują, jak z takimi osobami postępować.

Przeczytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podlaskie. Wstrząs anafilaktyczny po szczepieniu. Jak wygląda i ile jego przypadków odnotowano? - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny