Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Dwa zgony w raporcie odczynów poszczepiennych. Zmarli mieszkali w Białymstoku

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
W raporcie niepożądanych odczynów poszczepiennych odnotowano dwa zgony w województwie podlaskim.
W raporcie niepożądanych odczynów poszczepiennych odnotowano dwa zgony w województwie podlaskim. Wojciech Wojtkielewicz
W raporcie odczynów poszczepiennych opracowywanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną odnotowano dwa zgony w województwie podlaskim. To starsi mężczyźni, którzy mieszkali w Białymstoku.

W bieżącym raporcie niepożądanych odczynów po zaszczepieniu przeciwko COVID-19 odnotowano dwa zgony w naszym regionie.

  • Pierwszy zgon zgłoszono 12 marca 2021 r. w Białymstoku. Zmarł mężczyzna, który w drugiej dobie po szczepieniu dostał udaru mózgu. Zgon nastąpił 9 marca w siódmej dobie po szczepieniu.
  • Drugi zgon zgłoszono 16 marca 2021 r. Również dotyczył mężczyzny, u którego stwierdzono niewydolność nerek oraz niewydolność oddechową. Pacjent zmarł 14 marca w szpitalu.

Obaj mężczyźni mieszkali w Białymstoku i byli zaawansowani wiekowo - jeden miał powyżej 80 lat, drugi - powyżej 90 lat.

Opracowujemy teraz te przypadki. W jednym z nich zmieniono kwalifikację i nie został on uznany za NOP - informuje Urszula Połowianiuk, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku. - Mężczyzna miał choroby współistniejące. Drugi mężczyzna dostał udaru, ale czy jest to związane z odczynem poszczepiennym, to nadal badamy.

Od pierwszego dnia szczepienia (27.12.2020 r.) w województwie podlaskim zgłoszono 80 przypadków podejrzenia wystąpienia NOP-ów. W skali całego kraju zgłoszono łącznie 4972 przypadków wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 4263 miały charakter łagodny i dotyczyły zaczerwienienia oraz krótkotrwałej bolesności w miejscu wkłucia (stan na 17 marca).

W naszym regionie pierwszy NOP zgłoszono 11 stycznia w Białymstoku. Najświeższy przypadek pochodzi z 17 marca i zaraportowany został w powiecie zambrowskim. Ogromna większość to odczyny łagodne. Pojawiły się też przypadki poważniejsze, jak: laryngospazm, reakcja astmatyczna, epizod hypotoniczno-hyporeaktywny, afazja motoryczna (czyli zaburzenia mowy na skutek uszkodzenia kory mózgowej) utrzymująca się przez około 4-5 godzin po szczepieniu czy nasilenie duszności, płytki oddech, bóle mięśniowe.

Czym jest NOP?

Według oficjalnej definicji to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki. O tym, jakie niepożądane odczyny mogą wystąpić po podaniu szczepionki Pfizera opowiadała prof. Joanna Maria Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku podczas dyżuru online, który możecie obejrzeć, klikając na poniższy artykuł:

W Polsce NOP-y odnotowywane są średnio raz na 10 000 przypadków. Ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej występuje raz na 1 000 000 przypadków. Jest znacznie rzadsze niż ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań czy zagrożenia życia przy niektórych chorobach zakaźnych.

Prof. Zajkowska radzi, aby do lektury raportu NOP-ów podchodzić ostrożnie i bez paniki:

Tak naprawdę trudno jest ocenić, czy zgony, które wystąpiły po podaniu szczepionki, miały z nią związek. Pamiętajmy, że obecnie szczepione są osoby starsze, które mają wiele chorób towarzyszących. Często też tacy pacjenci podchodzą do szczepień bardzo emocjonalnie albo nie biorą leków w dniu szczepienia. Wreszcie incydenty zawałowe czy udarowe zdarzają się w populacji losowo.

Procedura zgłaszania NOP-ów

Odczyny poszczepienne są zgłaszane przez lekarzy do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w ciągu 24 godzin, licząc od dnia podejrzenia lub rozpoznania wystąpienia NOP. Państwowa Inspekcja Sanitarna weryfikuje kompletność danych zawartych w zgłoszeniu NOP, udostępnia informację Wojewódzkiemu Inspektorowi Farmaceutycznemu w przypadku wystąpienia ciężkiego lub poważnego NOP i przekazuje kopię zgłoszenia do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPLWMiPB) oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny