Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaskie. Lokalne obostrzenia coraz bardziej realne. Które podlaskie powiaty mogą zostać objęte restrykcjami?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Jak wygląda poziom wyszczepienia podlaskich powiatów? Aby zobaczyć szczegółowy ranking, przejdź do galerii zdjęć! Zaczynamy od powiatu z najsłabszym wynikiem (dane na dzień 26 sierpnia).
Jak wygląda poziom wyszczepienia podlaskich powiatów? Aby zobaczyć szczegółowy ranking, przejdź do galerii zdjęć! Zaczynamy od powiatu z najsłabszym wynikiem (dane na dzień 26 sierpnia). Pixabay
Minister Zdrowia Adam Niedzielski podczas wtorkowej konferencji prasowej mówił, że w przypadku rozwoju czwartej fali pandemii, mogą wrócić lokalne obostrzenia. Przy wprowadzaniu ewentualnych restrykcji kraj miałby zostać podzielony na strefy na poziomie powiatów. Które podlaskie powiaty mogą dotknąć restrykcje?

Obostrzenia w powiatach

Przypomnijmy, że podczas wcześniejszych fal pandemii obostrzenia wprowadzano w strefie żółtej (lżejsze) oraz czerwonej (bardziej restrykcyjne). Wówczas o tym, do której strefy trafiały dane powiaty, decydowała liczba zakażeń przypadająca na 10 tys. mieszkańców. Teraz rząd planuje przeskalowanie progów.

- Od 6 na 10 tysięcy to była strefa żółta, a od 12 - strefa czerwona - przypominał minister Niedzielski. - Chcemy dokonać przeskalowania podwójnego, bo widzimy, że w tej chwili, patrząc na doświadczenia krajów Europy Zachodniej, mamy do czynienia z sytuacją, w której ta sama liczba zakażeń przekłada się mniej więcej na 40-50 proc. mniej hospitalizacji.

"Podwójne przeskalowanie" oznaczałoby podniesienie tych progów - dla strefy żółtej - z 6 do 12 przypadków zakażeń na 10 tys. mieszkańców, a czerwonej - z 12 do 24.

Liczba zakażeń to jednak nie wszystko. W przypadku ustalania stref duże znaczenie będzie też miał poziom wyszczepienia powiatów oraz liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Im niższy procent wyszczepienia danego powiatu, tym większe ma on szanse na to, by znaleźć się w którejś ze stref.

Podlaskie słabo wyszczepione

Co to oznacza dla województwa podlaskiego? Już 4 sierpnia podczas konferencji w Białymstoku minister Niedzielski wymienił nasze województwo wśród regionów, w których mogą zostać wprowadzone obostrzenia.

Przeczytaj:

Jesteśmy jednym z województw o najsłabszym stopniu wyszczepienia. W całej Polsce zaszczepionych jest 48,5 proc. Polaków. Żaden z powiatów oraz żadna z gmin województwa podlaskiego nie osiągnęła tego uśrednionego dla całego kraju progu.

Dla przykładu - gmina o najwyższym procencie wyszczepienia swoich mieszkańców w całym kraju to Podkowa Leśna (woj. mazowieckie). Zaszczepiło się tu 66,3 proc. osób. W Podlaskiem najlepsza jest Białowieża - 46,6 proc. To prawie 20 procent różnicy miedzy tymi samorządami.

Także najbardziej zaludnione podlaskie miasto, czyli Białystok, wypada blado na tle innych dużych miast, zajmując 36. pozycję w stawce największych gmin. Tu bryluje Warszawa z 65,2-procentowym wynikiem. W stolicy naszego województwa zaszczepiło się w pełni zaledwie 46,3 proc. mieszkańców.

Które powiaty są najsłabiej wyszczepione i tym samym mają największe szanse, by trafić do którejś ze stref? Wśród 17 powiatów najgorzej jest w powiecie grajewskim, gdzie zaszczepiło się 28,3 proc. mieszkańców. Zagrożone obostrzeniami mogą też być powiaty kolneński (29,1 proc.) oraz łomżyński (29,9 proc.).

Aby zobaczyć, jak wygląda poziom zaszczepienia w poszczególnych powiatach, przejdź do galerii zdjęć!

Wzrost zakażeń

Niechęć do szczepień to nie jedyny czynnik, który może wpłynąć na objęcie naszych powiatów kolorem żółtym lub czerwonym w obrębie stref.

Podlaskie jest bowiem regionem, w którym notujemy dość spory przyrost zakażeń. Oczywiście, dane dzienne nie szokują. Na razie nie są to duże liczby - np. dziś (26.08) odnotowano 10 zakażeń. Najwięcej w Białymstoku - 4. Pozytywne wyniki testów w kierunku Sars-CoV-2 potwierdzono też w powiecie białostockim (2), bielskim (1), hajnowskim (1) i Suwałkach (2). Choć jak do tej pory mamy do czynienia z pojedynczymi zakażeniami, to jednak zauważalny jest przyrost - na tle innych województw - biorąc pod uwagę stosunkowo niewielką liczbę mieszkańców w naszym regionie.

Hospitalizacje z powodu COVID-19

Kolejnym czynnikiem, który będzie brany pod uwagę przy ustalaniu stref z obostrzeniami jest liczba hospitalizacji. Obecnie w całym województwie mamy zajętych 27 łóżek covidowych (na 353). Również dwie osoby leżą pod respiratorami (na 31 respiratorów ogółem).

Jeszcze wczoraj zajętych było 5 łóżek mniej. Jeśli prześledzimy liczbę hospitalizacji w ciągu kilku ostatnich dni, to zauważymy, że ich liczba utrzymuje się na poziomie 20-28 osób w całym województwie.

Prof. Joanna Maria Zajkowska, podlaska konsultant do spraw epidemiologii, w rozmowie z nami zwracała uwagę na fakt, że Podlaskie nie zostało mocno dotknięte tak dużą liczbą zakażeń podczas poprzednich fal pandemii, jak inne województwa. Nie mieliśmy też sytuacji, gdy brakowało łóżek covidowych i nasi pacjenci musieli być przewożeni do innych województw.

To oznacza, że mamy potencjalnie dużo osób, które jeszcze nie chorowały. A w powiązaniu z małą liczbą szczepień może okazać się, że wielu Podlasian nie ma żadnej odporności przeciwko Sars-CoV-2. A to znakomita pożywka dla intensywnie zakaźnego wariantu Delta koronawirusa.

Przeczytaj:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny