Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy. Dyplomy odebrało 138 młodych absolwentów (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
W sobotę (11 czerwca) odbyło się spotkanie podsumowujące rok akademicki 2021/2022 na trzech uniwersytetach, które funkcjonują w ramach inicjatywy Podlaski Uniwersytet Dziecięcy. Dyplomy i gratulacje odebrało 138 młodych absolwentów – uczniów szkół podstawowych z Białegostoku, Augustowa i Siemiatycz.

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy to przedsięwzięcie edukacyjne Politechniki Białostockiej. Studentami PUD mogą zostać uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych. Od momentu uruchomienia pierwszego uniwersytetu, czyli od 2009 roku, w przedsięwzięciu udział wzięło ponad 1700 małych żaków.

W roku akademickim 2021/2022 odbyło się 15 zajęć dla 50 małych studentów Augustowskiego Uniwersytetu Dziecięcego, 50 słuchaczy Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego oraz 38 uczestników Siemiatyckiego Uniwersytetu Dziecięcego. Dzieci od listopada do czerwca raz w miesiącu odwiedzali Politechnikę Białostocką.

– To były wykłady, warsztaty, wizyty w naszych laboratoriach, pracowniach, Bibliotece, radiu Akadera… Po zajęciach, które w ubiegłym roku prowadziliśmy zdalnie, znów mogliśmy się spotkać z uczestnikami Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego na Politechnice Białostockiej. Zarówno dla dzieci, jak i naszych wykładowców była to wielka satysfakcja. Dzieci mają w sobie naturalną ciekawość świata i zjawisk w nim zachodzących. Mają też ukryte talenty, które często tu, podczas zajęć na uczelni, się objawiają. Ci młodzi ludzie odkrywają z nami do czego są zdolni, co potrafią i jakie zainteresowania chcą w przyszłości rozwijać. Mam nadzieję, że to doświadczenie pozostanie na długo w ich pamięci i po latach wrócą do nas, by rozwijać swoje zainteresowania techniczne, już jako studenci Politechniki – mówi prof. PB Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej.

Podczas zajęć prowadzonych przez wykładowców Politechniki studenci mieli okazję dowiedzieć się m.in. czy można zobaczyć to, co jest niewidzialne; czym jest sztuczna inteligencja oraz jakie mnemotechniki wykorzystać, żeby szybciej się uczyć. Prowadzili eksperymenty z użyciem kamery termowizyjnej, a z Klasą Konfucjańską Politechniki Białostockiej „wybrali się” na wycieczkę do Chin. Wielu wrażeń dostarczyły uczniom zajęcia z matematyki, przenoszące ich do świata iluzji oraz zajęcia z wirtualnej rzeczywistości i rzeźbienia w 3D – w efekcie których powstała oryginalna wystawa prac uczniowskich, którą można było obejrzeć przy wykorzystaniu zestawu VR. Podczas warsztatów uczestnicy PUD nie tylko poszerzali swoją wiedzę, ale także trenowali umiejętności praktyczne: wykonywali odlewy z cementu, filtrowali wodę, konstruowali samoloty i sprawdzali wytrzymałość materiałów. W Radiu Akadera mogli wcielić się w rolę dziennikarza radiowego. Na warsztatach zorganizowanych przez Galerię im. Sleńdzińskich w Białymstoku, dzieci przeniosły się do pracowni malarza, gdzie przy użyciu własnoręcznie wykonanych farb, namalowały swoje inicjały w dawnej estetyce.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny