Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Zielone Miasto dzikich zapylaczy” na UwB. Białostoccy uczniowie budowali domki dla owadów (zdjęcia)

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Blisko setka dzieci z białostockich szkół podstawowych wzięła udział w warsztatach z budowy domków dla owadów zapylających. Zajęcia odbyły się w piątek, 10 czerwca, na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku

„Zielone Miasto dzikich zapylaczy” to wydarzenie towarzyszące pierwszemu festiwalowi Nowego Europejskiego Bauhausu, który odbywa się w Brukseli w dniach 9-12 czerwca br. W dwugodzinnych warsztatach, prowadzonych przez nauczycieli akademickich i studentów UwB, uczestniczyli uczniowie białostockich szkół podstawowych w wieku 10-14 lat.

– Jesteśmy tu dlatego, że tworzymy wspólnie duży projekt, który się nazywa Xylopolis. Marzy nam się, żeby kiedyś to miejsce, Białystok, było miastem zasilanym naturą. I to oznacza Xylopolis – mówiła dzieciom Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji w urzędzie marszałkowskim.

Idea Xylopolis to w skrócie miasto, w którym działalność człowieka harmonijnie współgra z przyrodą wtopioną w miejski pejzaż. Miasto, w którym relacja ludzi, zwierząt i roślin oparta jest na symbiozie.

Pierwsze zajęcia odbyły się na łące kwietnej przy kampusie. Uczniowie uzyskali na nich praktyczną wiedzę o pożytkach płynących z obecności owadów zapylających w miastach. Mogli przyjrzeć się domkom dla owadów, obecnym na terenie kampusu, dowiedzieć się, jakie owady mogą z nich korzystać i w jakich miejscach domki powinny być usytuowane, by spełnić swoją rolę.

Podczas zajęć na łące nauczyciele z UwB omawiali rolę zapylaczy, które są niezbędne dla rozmnażania bardzo wielu roślin obecnych w miastach. Podkreślali, że owady stanowią ważną bazę pokarmową dla przedstawicieli innych gatunków, np. ptaków, co przyczynia się do zwiększania bioróżnorodności w miastach.

Potem, w salach w których na co dzień uczą się studenci, uczniowie robili własne domki. Do budowy wykorzystywali naturalne, łatwo dostępne materiały, takie jak drewno, szyszki, sianko, kora drzew, patyczki czy rurki trzcinowe. Gotowe domki młodzież mogła zabrać ze sobą i ustawić w ogrodach, na balkonach, trawnikach czy kwietnikach w pobliżu swojej szkoły lub miejsca zamieszkania.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny