Bartosz Głąb
Real w finale Ligi Mistrzów
Real w finale Ligi Mistrzów Juanjo Martin / PAP
Real Madryt po niesamowitej końcówce spotkania awansował do wielkiego finału Ligi Mistrzów. Królewscy do 88. minuty rewanżowego meczu półfinałowego przegrywali z Bayernem Monachium 0:1, ale dwa trafienia Joselu wprowadziły madrycki klub do do finału rozgrywek, w którym zagra z Borussią Dortmund. Dużo kontrowersji wywołał drugi gol dla madrytczyków, którego początkowo nie uznał Szymon Marciniak, ale po analizie VAR zmienił swoją decyzję

Fantastyczne interwencje bramkarzy w pierwszej połowie

Spotkanie na Estadio Santiago Bernabeu od początku toczyło się na wysokiej intensywności. Pierwszą okazję Królewscy mieli już na samym początku. Daniel Carvajal zagrał ze skrzydła w "szesnastkę" Bayernu, ale tam minimalnie z futbolówką minął się Rodrygo. Chwilę później Vinicius Junior dostał piłkę w piłkę w polu karnym przyjezdnych, obrócił się w stronę bramki i oddał sytuacyjne uderzenie, które świetnie wybronił Manuel Neuer.

Manuel Neuer (Bayern) interweniuje po strzale rywala.
Manuel Neuer (Bayern) interweniuje po strzale rywala. Mariscal / PAP

Bawarczycy odpowiedzieli w 28. minucie. Harry Kane dopadł do futbolówki podbitej piłki przed "szesnastki" i decydował się na uderzenie wolejem. Piłka zmierzała do siatki przy prawym słupku, ale wyciągnięty jak struna Andrij Łunin sparował ją na rzut rożny.

Tuż przed przerwą na prowadzenie mógł wyjść Real. Toni Kroos zagrał z głębi pola w pole karne Bayernu, tam futbolówki nie przeciął żaden z graczy obu drużyn i w ostatniej chwili skutecznie interweniował Manuel Neuer, ratując swoją drużynę przed stratą kuriozalnego gola.

Czuć było wysoką stawkę meczu, bo żaden z zespołów w pierwszej połowie nie zaatakował większą liczbą zawodników. Piłkarzy w ryzach trzymał też Szymon Marciniak, który jak zwykle panował nad sytuacją na boisku.

Statystyki w przerwie spotkania.
Statystyki w przerwie spotkania. Polsat Box Go

Szymon Marciniak nie uznał gola Realu Madryt

Początek drugiej połowy był niczym trzęsienie ziemi. Już na samym jej początku przed szansą stanął Federico Valverde, ale w ostatniej chwili uprzedził go Eric Dier. Chwilę później swoich sił spróbował Vinicius Junior, ale jego uderzenie ponownie wybronił Manuel Neuer.

Niemiecki bramkarz jeszcze dwukrotnie ratował Bayern przed stratą bramki w przeciągu następnych kilku minut. Golkiper wyszedł zwycięsko z pojedynków z Rodrygo i ponownie Viniciusem Juniorem. Real naciskał coraz mocniej i wydawało się, że kwestią czasu będzie, kiedy obejmie prowadzenie.

Szymon Marciniak sędziujący półfinał Ligi Mistrzów.
Szymon Marciniak sędziujący półfinał Ligi Mistrzów. Mariscal / PAP

Tymczasem bezbłędny kontratak wyprowadzili Barawczycy, a w zasadzie zrobił to w pojedynkę Alphonso Davies, który jeszcze w pierwszej połowie zmienił kontuzjowanego partnera. Kanadyjczyk przedarł się lewą stroną i zbiega w pole karne, po czym uderzył mocno prawą nogą w stronę dalszego rogu, nie dając żadnych szans Andrijowi Łuninowi.

Real niemal błyskawicznie odpowiedział. W 71. minucie po ogromnym zamieszaniu w polu karnym gości, jeden z graczy Królewskich wpakował piłkę do siatki Bayernu. Jednak w "szesnastce" Bawarczyków doszło do starcia Nacho Fernandeza z Joshuą Kimmichem, które musiał zobaczyć na monitorze VAR Szymon Marciniak. Polski arbiter zdecydował o nieuznaniu trafienia.

Nieuznany gol dla Realu Madryt.
Nieuznany gol dla Realu Madryt. Polsat Sport Premium 1

Real Madryt w finale Ligi Mistrzów

Królewscy po raz kolejny udowodnili, że w Lidze Mistrzów nie ma na nich mocnych. W 88. minucie Vinicius Junior "złamał" akcję z lewego narożnika do środka, po czym uderzył kąśliwie w stronę bramki! Piłka wypadła Manuelowi Neuerowi z rękawic, z czego skorzystał Joselu i z bliska umieścił piłkę w bramce Bawarczyków.

Goście jeszcze nie otrząsnęli się po stracie wyrównującej bramki, a już przegrywali. Futbolówkę na lewej stronie pola karnego dostajał Antonio Rüdiger, mocno zagrał przed bramkę do Joselu, który z bliskiej odległości strzelił drugiego gola dla Królewskich.

W samej końcówce ogromną kontrowersję wywołała decyzja Szymona Marciniaka. Bayern wyprowadził ostatnią akcję w meczu, Zagranie w pole karne Realu przerwał gwizdek polskiego arbitra oznajmujący pozycję spaloną, a w tym momencie Bawarczycy zdobyli gola na 2:2. Ważny w tej sytuacji jest fakt, że arbitrzy nie pozwolili drużynie dokończyć akcji, a dodatkowo spalony był bardzo wątpliwy.

Daniel Stefański i Karolina Bojar-Stefańska to najbardziej znana para sędziów piłkarskich w Polsce. On jest arbitrem w Ekstraklasie, a ona w niższych ligach. Czy Karolina kiedyś także będzie arbitrem na najwyższym szczeblu rozgrywkowym?Aby zobaczyć wszystkie zdjęcia klikaj strzałkę w prawo!

Oto najsłynniejsza para sędziów piłkarskich w Polsce. Daniel...