Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piąta edycja plebiscytu Chorągwi Białostockiej ZHP – „Uskrzydleni 2023”

opr. ma
Inauguracja projektu „Podlaskie Podwórka”, a także uhonorowanie najlepszych instruktorów, którzy swoją postawą inspirują innych harcerzy – to najważniejsze punkty Gali „Uskrzydleni 2023”. Podczas piątkowego (24.11) wydarzenia zaszczytny tytuł i statuetkę „Uskrzydlonego” wręczono ośmiu osobom. Wśród nagrodzonych znalazł się również marszałek Artur Kosicki, który otrzymał Złotą Odznaką Ruchu Przyjaciół Harcerstwa 2023.

Marszałek nie krył dumy z przyznanego wyróżnienia, które jest symbolem przynależności do harcerskiego bractwa.

–Czuję się niezwykle zaszczycony, gdyż znalazłem się w wyjątkowym gronie, wśród społeczności Białostockiej Chorągwi ZHP. Ta odznaka jest symbolem najważniejszych wartości, a ja mam nadzieję im wszystkim podołać– dziękował marszałek.

A w tegorocznej edycji plebiscytu statuetki przyznano w ośmiu kategoriach.

Otrzymali je:

  • przewodnik Natalia Walko w kategorii doświadczony drużynowy,
  • harcmistrz Bożena Zaniewska w kategorii wsparcie drużynowego,
  • przewodnik Julia Wiktoria Rutkowska w kategorii wsparcie wychowawcze,
  • podharcmistrz Anna Gawlińska w kategorii wsparcie organizacyjne,
  • harcmistrz Agnieszka Fiedorczuk w kategorii lider zespołu,
  • harcmistrz Aleksandra Gajewska w kategorii opiekun próby instruktorskiej,
  • podharcmistrz Witold Kossakowski w kategorii senior w działaniu,
  • Andrzej Józef Nowak w kategorii ambasador harcerstwa

– Plebiscyt to nie tylko konkurs, ale także okazja do integracji harcerzy i instruktorów. To czas, kiedy wspólnota harcerska może podzielić się swoimi doświadczeniami, sukcesami – podkreślała jedna z laureatek.

Podczas gali zainaugurowano też kolejną edycję tego projektu. Prowadzące uroczystość harcmistrzynie: Natalia Janucik i Justyna Bukrym przybliżyły publiczności cel przedsięwzięcia.

– „Podlaskie Podwórka” to kompleksowe wsparcie 1350 dzieci i młodzieży w placówkach wsparcia dziennego, prowadzonych w formie podwórkowej oraz 1350 rodziców bądź opiekunów prawnych – wyjaśniała Natalia Janucik – Skierowany jest on do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat, z rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych oraz ich rodziców – dodała Justyna Bukrym.

Przedstawiono plan zadań na okres czterech lat, bo tyle będzie trwać rojekt. Zaprezentowano też zespół, który będzie wspierał dzieci i rodziców w Harcerskim Centrum Wsparcia.

Poprzednia edycja miała mniejszy zasięg i wsparcie finansowe niż obecna.

Jak mówił marszałek Kosicki, harcerze podołali przedsięwzięciu, a projekt cieszył się dużym zainteresowaniem na terenie całego regionu. Dodał też, jako zarząd województwa, wspierając działania Białostockiej Chorągwi ZHP, spełnili tylko swój obowiązek:

– Zauważyliśmy już w pierwszej edycji projektu, że na harcerzy można liczyć, że sprawdzają się w najtrudniejszych czasach. Historycznie w czasach wojny, walcząc o niepodległość naszego kraju ale też w tak trudnym ostatnio okresie jakim była pandemia. Projekt „Podlaskie Podwórka” pięknie wpisał się w okres popandemiczny, kiedy trzeba było wielu młodym ludziom pomóc wyjść z trudnej sytuacji, a także pomóc zaadaptować się w innej rzeczywistości. Ponownie się sprawdziliście i wykonaliście swoje zadanie perfekcyjnie. Dziękuję wam i gratuluję – podkreślił Artur Kosicki.

ZOBACZ TAKŻE: Białostocka chorągiew ZHP obchodzi stulecie

O poprzedniej edycji „Podlaskich Podwórek” mówił także komendant Chorągwi, harcmistrz Krzysztof Jakubowski.

– Harcerski instruktor to nie tylko nauczyciel, ale także wzór do naśladowania, mentor i przyjaciel. Dlatego dziś chcemy nagrodzić ich pracę. „Podlaskie Podwórka” to nie tylko pomoc dla rodzin i dzieci, jest to program, który angażuje naszą chorągiew i pozwala się jej wykazać w codziennym działaniu. Zostało to zauważone i docenione przez urząd marszałkowski dzięki czemu jesteśmy razem ze społeczeństwem, a nie tylko jako jedna z organizacji wychowująca młode pokolenie – powiedział komendant.–

W piątkowej gali uczestniczyli także m.in.: dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego urzędu marszałkowskiego, Karolina Perkowska, przedstawiciele harcerstwa, służb mundurowych, Kuratorium Oświaty w Białymstoku, białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Muzyczną oprawę wydarzenia zapewniły Big Bend z Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny