Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja Dziecięcej Szkoły Bezpieczeństwa w Białymstoku. Uczniowie otrzymali indeksy

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Uroczysta inauguracja odbyła się w Oddziale Prewencji Policji w Białymstoku. Uczniów czeka nauka, ale też wycieczki do ciekawych miejsc
Uroczysta inauguracja odbyła się w Oddziale Prewencji Policji w Białymstoku. Uczniów czeka nauka, ale też wycieczki do ciekawych miejsc Izabela Krzewska/ Polska Press
Zasady bezpieczeństwa w internecie, podczas zabaw i na drodze. Jak się zachować w sytuacji zagrożenia. Jak korzystać z numeru alarmowego 112. To tylko kilka tematów lekcji, jakie czekają uczniów białostockich szkół, które zakwalifikowały się do 3. edycji "Dziecięcej Szkoły Bezpieczeństwa" realizowanej przez wydziały prewencji komendy wojewódzkiej i miejskiej policji w Białymstoku.

Dziecięca Szkoła Bezpieczeństwa ma nauczyć dzieci właściwych reakcji na zagrożenie

- Trzeba się rozglądać i nie wchodzić na ulicę, jak jedzie samochód i na czerwonym świetle. Nie można się wspinać po krzesłach, odpalać gazu bez zgody rodziców i otwierać drzwi dla nieznajomych, bo mogą mieć złe zamiary - wymieniają rezolutne uczennice I klasy Szkoły Podstawowej nr 44 w Białymstoku.

To jedna z placówek, które zakwalifikowały się do tegorocznej akcji "Dziecięca Szkoła Bezpieczeństwa".

- Bezpieczeństwo to bardzo szerokie pojęcie. Mówimy o nim dzieciom praktycznie codziennie, ale o tym nigdy za wiele. Szukamy różnych sposobów, także poza szkolną ławką. Policjant, strażak, czy inna osoba w mundurze, ma inny posłuch niż nauczyciel. Harmonogram jest bardzo ciekawy. Jesteśmy podekscytowani. Liczymy, że takie zajęcia przemówią do wyobraźni dzieci, które są mądre, ale czasem brak im umiejętności przewidywania - mówi nauczycielka Agnieszka Smółko z SP 44 w Białymstoku.

Czytaj też:

W piątek (1.03) w Oddziale Prewencji Policji w Białymstoku odbyła się uroczysta inauguracja projektu. Dzieci otrzymały indeksy studenta. To w sumie około 80 uczniów z czterech szkół podstawowych z Białegostoku. Prócz SP 44, także SP 5, SP 37 i SP 48.

To trzecia edycja akcji. Dotąd przeszkolono już ponad 180 dzieci

Jak tłumaczy podinsp. Joanna Mocarska, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku (organizatora), celem akcji jest nauczenie dzieci prawidłowych postaw w sytuacji zagrożenia.

Pierwsza edycja odbyła się w 2019 r. Od tamtej pory przeszkolono prawie 180 uczniów z placówek w pow. białostockim i samej stolicy regionu. To trzecia odsłona akcji. Cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a chętnych szkół było wiele. Uczestników wyłoniono w drodze losowania.

Dziecięca Szkoła Bezpieczeństwa to cykl ośmiu lekcji. Pierwsza już 11 marca, ostatnia w czerwcu. W tym czasie dzieci uczyć się będą m.in. zasad bezpiecznych zabaw w domu, w szkole i na podwórku, bezpieczeństwa na drodze i korzystania z internetu, właściwego korzystania z numeru alarmowego 112, reakcji na wypadek pożaru. To także nauka segregacji odpadów, elementy edukacji przyrodniczej oraz finansowej (w tym wskazówki, jak bezpiecznie korzystać ze swoich oszczędności i rozpoznać fałszywe banknoty).

Zobacz także:

Prócz dawki teorii, dzieci czekają też wycieczki. Odwiedzą m.in. komendę miejską policji i miasteczko drogowe, salę edukacyjną straży pożarnej "Ognik", białostocką oczyszczalnię ścieków, spalarnię odpadów oraz Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku. To właśnie tu operatorzy odbierają połączenia na numer 112.

- W ciągu jednego dyżuru są 2-3 telefony od młodszych dzieci. Przeważnie dzwonią do nas, gdy zostają same w domu lub któremuś z rodziców coś się stanie, np. straci przytomność - mówi Barbara Cybulska, trener i koordynator CPR w Białymstoku. Przyznaje, że niekiedy łatwiej im się współpracuje niż z dorosłymi. - Jest łatwiej je uspokoić, chętnie słuchają, odpowiadają na pytania. U osób dorosłych to emocje często biorą górę.

Dziecięca Szkoła Bezpieczeństwa wskazówką na przyszłość

W ramach akcji dzieci dowiedzą się jak wygląda praca operatorów numeru 112, ale też służba w straży pożarnej i policji.

- Takie zajęcia są ogromnie ważne, nie tylko z punktu widzenia Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, ale też dla mnie jako ojca - uważa Paweł Krutul, wicewojewoda podlaski. Ma na myśli zaszczepienie u młodych ludzi "bakcyla", który pomoże im wybrać dalszy kierunek kształcenia, np. w szkole mundurowej. - To bardzo dobry kierunek. Duże środki idą na doposażenie wojska, Straży Granicznej, policji. Duże zainteresowanie dziećmi udziałem w takich zajęciach, jak te w ramach "Dziecięcej Szkoły Bezpieczeństwa" powinno nas cieszyć i budować na przyszłość.

Współorganizatorami "Dziecięcej Szkoły Bezpieczeństwa" w tym roku są:

 • Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku,
 • Kuratorium Oświaty w Białymstoku,
 • Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku,
 • Wodociągi Białostockie,
 • Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku,
 • Narwiański Park Narodowy,
 • Zarząd PUHP Lech Sp. z.o.o. w Białymstoku,
 • Oddział Narodowy Banku Polskiego w Białymstoku
 • Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Białymstoku
 • IPA Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji
 • AC Stag
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny