Perła ulicy Warszawskiej: Muzeum Historyczne w Białymstoku i jego wystawy

Materiał informacyjny - MUZEUM PODLASKIE W BIAŁYMSTOKU
Muzeum Historyczne w Białymstoku
Muzeum Historyczne w Białymstoku R. Olkowski
Wybierz się w niepowtarzalną podróż w czasie! Czy wiesz, jak wyglądał legendarny Hotel Ritz i Białystok w XVIII wieku? Jak urządzali swoje mieszkania bogaci białostoczanie z przełomu XIX i XX wieku? Warto odwiedzić budynek przy ul. Warszawskiej 37. To tu w przepięknej, secesyjnej kamienicy, niegdyś należącej do rodziny Cytronów, znajduje się Muzeum Historyczne.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat na ulicy Warszawskiej w Białymstoku zaszło wiele zmian. Obok budynków pamiętających początki wieku XX, a nawet i wiek XIX, wyrosły nowoczesne konstrukcje. Wiele o historii ulicy mówią obiekty zabytkowe, zarówno te odrestaurowane, jak i te chylące się dziś ku upadkowi, które wymagają pilnej renowacji. Wśród tej różnorodnej architektury warto zwrócić uwagę na prawdziwe perełki. Jedną z nich jest kamienica Cytronów przy ulicy Warszawskiej 37. Na początku XX w., jak sama nazwa wskazuje, należała ona do fabrykanckiej rodziny Cytronów. Obecnie mieści się tu Muzeum Historyczne, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Wystawa stała, którą można tu zobaczyć, bezpośrednio nawiązuje do pierwotnego przeznaczenia budynku, ponieważ przedstawia wnętrza bogatej kamienicy mieszczańskiej z początku XX w. Eleganckie zdobione meble, przedmioty codziennego użytku, porcelana i kryształy, oryginalne (wciąż pachnące) perfumy z okresu międzywojennego, a także jeden z najwcześniejszych modeli telefonu, specyficzna maszyna do pisania, a nawet prawdziwy XIX-wieczny sejf – wszystko to zobaczycie w Muzeum Historycznym. Nie uświadczycie za to barierek i sznurków oddzielających zwiedzającego od zabytków. Można się im przyjrzeć z bardzo bliska, chociaż dotykanie, jak w każdym muzeum, jest zabronione.

Wystawa stała W białostockiej kamienicy
Wystawa stała W białostockiej kamienicy R. Olkowski

Interesującymi elementami wystawy stałej są też makiety: XVIII-wiecznego Białegostoku (na parterze) i hotelu Ritz (na piętrze). Na tej pierwszej można obejrzeć także wyjątkowy pokaz multimedialny przybliżający dzieje miasta aż do czasów Izabeli Branickiej. Dzięki skróconej i bardziej przystępnej wersji to ciekawe multimedialne przedstawienie nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Pokaz jest dostępny także w języku angielskim.

Najnowszą atrakcją Muzeum Historycznego jest wystawa czasowa Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym. Związana z nią jest ekspozycja plenerowa 160. Rocznica Powstania Styczniowego, którą można oglądać na dziedzińcu przed białostockim ratuszem. Obydwie powstały dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa czasowa Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym
Wystawa czasowa Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym R. Olkowski

Uwagę gości zwiedzających wystawę czasową Opór 1863 w Muzeum Historycznym przykuwa aranżacja. Utrzymana jest w ciemnych kolorach, a oświetlenie wydobywa niemal wyłącznie zabytki umieszczone w gablotach i plansze informacyjne. Na czterech słupach stojących na środku sali oraz na ścianie naprzeciwko wejścia znajdują się nazwiska istotnych dla Podlasia postaci związanych z Powstaniem Styczniowym. Wystawa jest wyjątkową okazją, by zobaczyć broń używaną w II poł. XIX w., biżuterię patriotyczną, liczne okazy numizmatyczne związane z powstaniem oraz zabytki archeologiczne wydobyte na stanowiskach w pobliżu Królowego Stojła. Jeden z najcenniejszych zabytków prezentowanych na wystawie jest jednocześnie jednym z najbardziej niepozornych. Ta na pierwszy rzut oka zwykła metalowa płytka to matryca służąca do druku banknotów, które miały funkcjonować na obszarach objętych Powstaniem Styczniowym. Pieniądze zostały wyprodukowane we Francji, ale niestety nigdy nie trafiły do swojego miejsca przeznaczenia. Zanim udało się je przetransportować, powstanie zakończyło się klęską. Dlatego też wszystkie banknoty zostały zniszczone, do naszych czasów nie zachował się ani jeden. Matryca jest pamiątką tych ważnych wydarzeń. Jeszcze do końca roku w Muzeum Historycznym można zobaczyć to i wiele innych bezcennych świadectw doniosłego zrywu niepodległościowego z 1863 r. na Podlasiu.

Autor: dr Krzysztof Kossakowski

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:

20 sierpnia 2023 r. godz. 13.00
Zwiedzanie z przewodnikiem – Odkryj sekrety secesyjnej Kamienicy Cytronów, siedziby Muzeum Historycznego

27 sierpnia 2023 r., godz. 13.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym”

Koszt: cena biletu wstępu do muzeum
Informacje i zapisy: 517 484 349

MUZEUM HISTORYCZNE W BIAŁYMSTOKU
ul. Warszawska 37

Muzeum czynne jest dla zwiedzających codziennie (oprócz poniedziałków i dni świątecznych) w godz. 10.00 – 17.00 (wtorek – niedziela). W każdy piątek wstęp bezpłatny na wystawy stałe.

Zapraszamy do oddziałów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku! Więcej informacji na stronie: www.muzeumpodlaskie.pl oraz na naszych kontach w mediach społecznościowych.

Wystawa czasowa Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym
Wystawa czasowa Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym R. Olkowski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny