Światłowodowa rewolucja

Anna Nagel
pixabay.com
Wszyscy doskonale to znamy – oglądamy na laptopie mecz, lub ulubiony serial i nagle, w kluczowym momencie… Internet odmawia nam posłuszeństwa. Nie ma nic bardziej denerwującego, niż zacinające się wideo. Na szczęście okazuje się, że jest na to prosty i szybki, a właściwie ultraszybki sposób – światłowód Orange.

Dostęp do sieci ma obecnie praktycznie każdy mieszkaniec naszego kraju. Nic dziwnego – dziś nie wyobrażamy już sobie życia bez internetu. Jednak jego prędkość, która jeszcze kilka lat temu była standardem, teraz jest już niewystarczająca. Potrzebujemy płynnej transmisji danych, o którą w przypadku połączenia kablowego, czy tym bardziej zdalnego (Wi-Fi) jest bardzo trudno. Coraz lepsza jakość materiałów, które oglądamy w sieci sprawia, że nasze oczekiwania względem prędkości połączenia stale rosną.

Rozwiązaniem tego problemu jest światłowód, którego prędkość sięga 100, 300, a nawet 600 Mb/s. Firma rozpoczęła inwestycji w 2015 roku, do tej pory w zasięgu znalazło się ponad 1,3 mln gospodarstw domowych w całym kraju. Mechanizm działania jest prosty– Orange zaczęło światłowodową rewolucję od dużych ośrodków miejskich, by następnie stopniowo docierać do mniejszych miejscowości. Szacuje się, że z każdym kolejnym rokiem liczba gospodarstw podłączonych do sieci za pomocą światłowodu będzie zwiększała się o milion. Szacuje się, że pod koniec 2018 roku światłowodowy internet będzie docierał do co czwartego gospodarstwa domowego w Polsce.

Światłowód składa się z włókien szklanych, przez które przesyłane są informacje za pomocą światła. Nie oznacza to jednak, że dane „podróżują” z prędkością światła, bo jest ono odbijane, przez co jego prędkość jest mniejsza. W dalszym ciągu jest to jednak ultraszybki sposób na przesyłanie danych, a prędkość 600 Mb/s jest nieosiągalna dla innych typów transmisji danych. Przykładowo, technologia kablowa daje maksymalną przepustowość 150 Mb/s. Istotnym czynnikiem jest tu „pośredniość”, bo z kablowego łącza korzysta najczęściej wiele osób- często całe bloki czy nawet osiedla. Natomiast światłowód jest prowadzony bezpośrednio z centrali do mieszkania klienta. Brak barier sprawia, że prędkość jest po prostu najwyższa. Jednocześnie, każde z urządzeń, korzystających z jednego światłowodu, wykorzystuje sto procent jego możliwości, dzięki czemu przesył danych jest zawsze najszybszy.
Co ważne, 600 Mb/s absolutnie nie jest kresem możliwości światłowodu. Eksperci oceniają, że im więcej klientów zdecyduje się na ofertę, tym bardziej zyska na tym sama technologia, która będzie dopracowywana.

Bardzo ważnym aspektem jest też bezproblemowość montażu i obsługi światłowodu. Całym przedsięwzięciem zajmują się bowiem monterzy Orange, którzy bez rozkuwania ścian, czy robienia jakiegokolwiek bałaganu szybko i sprawnie zamontują światłowód. Operator zapewnia, że instalacja i utrzymanie modemu jest darmowe.

Z analizy rynkowej wynika, że światłowód Orange jest również idealnym wyborem dla firm, bo coraz więcej przedsiębiorstw inwestuje właśnie w tę technologię. Nic dziwnego, w końcu pozwala ona na uniknięcie problemów z łącznością, które w firmach – czy to małych, czy ogromnych – jest jedną z kluczowych kwestii.

Orange cały czas rozbudowuje siatkę światłowodową, która do końca tego roku ma obejmować około 60 miast w Polsce. Z każdym miesiącem, czy tygodniem miejscowości korzystających ze światłowodów będzie jednak przybywało, bo firma jest już praktycznie dogadana z kolejnymi ośrodkami.

Wszelkie szczegóły na temat oferty superszybkiego internetu można sprawdzić w salonach sprzedaży Orange, na stronach internetowych orange.pl oraz telefonicznie pod numerem 510 700 700

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Światłowodowa rewolucja - Nowa Trybuna Opolska

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
Irek
Właśnie nie bardzo to rozumiem na wieś ciągną światówód jest 30 numerów broń boże nie mam nic przeciwko wsi i że im się nie należy.A w mieście np.osiedle niepodległości gdzie trudno z dostępem do dobrego internetu mówią o to trzeba niewiadomo ile czekać ,nieprętko.To co to jest Słupsk gorzej jak wiocha.
r
ryszard

Gdybyż instalacja śwatłowodu nie wiązała się z ruinacją mieszkania.Niech  firma popracuje nad jakoscią pracy instalatorów.

T
Telco

Co za artykuł, dno ;-) Technologia kablowa 150 Mb/s? Co za bzdura! 1000 Mb/s (1 Gb/s) nie jest problemem. ;-) Dalej - technologia radiowa - nawet 1200 Mb/s!

 

Poza tym te 600 Mb/s Orange to są tylko w reklamie ;-)

 

Owszem światłowód jest obecnie najbardziej sensownym rozwiązaniem, ale trzeba pisać racjonalnie, a nie reklamowo-marketingowe bzdury.

K
Kosta
W dniu 25.01.2017 o 16:12, MACIEJ ZAMBRZYCKI napisał:

DROGA REDAKCJOARTYKUŁ powstanie Światłowodowa rewolucjaŚwiatłowód ORANGE , wrazz szybkim internetem , szanownypanie redaktorze . jakoś nie wieżę .

A co ma wieża do tego?

G
Gość

Artykuł reklama.

 

Zgodnie z ustawa do światłowodów maja dostęp wszyscy operatorzy.

 

A sam kabel nie jest problemem a stare stacje nadawcze które są przeciążone które powinny być dawno zmodernizowane ale po co.

Ciemny konsument przez okres próby ma priorytetowy transfer a po okresie wypowiedzenia spada do minimum i się tłumacza zbyt duża liczbą użytkowników.

 

M
MACIEJ ZAMBRZYCKI

DROGA REDAKCJO

ARTYKUŁ

 

powstanie Światłowodowa rewolucja

Światłowód ORANGE , wraz

z szybkim internetem , szanowny

panie redaktorze . jakoś nie wieżę .

c
cm

Perdolenie o szopenie. Jak chcieliśmy w związku z budową systemu teleradiologicznego do szpitala w powiatowym 40 tys. mieście dociągnąć jakieś lepsze łącze to orange i dialog (netia) mieli nas w głębokim w poważaniu. Żadnemu z nich nie opłacało się ciągnięcie światłowodu do lokalizacji odległej o jakieś 1,5 km od ścisłego centrum miasta. Zarzucili zaporową cenę instalacji i miesięcznego abonamentu. Niech się cmokną. Teraz mamy symetryczne łącze 70/70 Mb za pomocą radiolinii z sąsiedniego (10km) miasta.

m
mieszkaniec

Jasne jasne ostatnio przy remoncie ulic na osiedlu Dojlidy Górne pomarańczowa firma położyła znowu kable miedziane nie światłowód więc niech nie opowiadają bajek.

E
Eurofighter
W Polsce jak zwykle Udowacze! Co sam wielce kans godac, Oszusty...
A
Antoni

A co mi po tak szybkim internecie jak w XXI wieku nie chcą udostępnić stałego IP 

J
Jaaa

Bardzo ważnym aspektem jest też bezproblemowość montażu i obsługi światłowodu. Całym przedsięwzięciem zajmują się bowiem monterzy Orange, którzy bez rozkuwania ścian, czy robienia jakiegokolwiek bałaganu szybko i sprawnie zamontują światłowód
Jestem ciekawy jak w starym budownictwie robią to bez wiercenia i bałaganu???

Bzdura kto pisał ten artykuł nie ma pojęcia na temat montażu takiej sieci (chyba że został wprowadzony w błąd ).Nie oszukujmy ludzi bo potem są problemy dla montażystów tych sieci. 

 

K
Krystynian

A ja mam 100 mega i stwierdzam że ta prędkość jest mi nie potrzebna mimo że wszystkie kompy na 5 GHz (czyli max możliwości) i telewizor smart i telewizja na  na kablu.600 to nonsens.

r
routesala

W Słupsku oczywiście zaczęto kłaść światłowód najpierw na dużych osiedlach, pomimo, ze zawarte z Urzędem Miejskim porozumienie przewiduje, iz będzie to położone na terenie całego miasta. Także najpierw klient masowy, na końcu, za moze -2-3 lata domki jednorodzinne. haha. Całe Orange.

G
Gość

Zwiedziłem paru dostawców internetu przez wiele lat i wróciłem do tepsy/orange. "Domowy" biznes na światłowodzie dał mi w końcu za niewielkie pieniądze to czego oczekiwałem. Z domowego nasa pobieram pliki w terenie "ile fabryka dała", a raczej tyle ile oferuje druga strona ;) Ściąganie? Póki co w necie serwerów z dużym transferem jak na lekarstwo, ale to inwestycja na lata. W domu do kompa oczywiście kabel, ale wystarczy przemyśleć domową infrastrukturę i nie ma problemu. Łącze stabilne i trzyma parametry bez problemów w obydwie strony. Ja jestem bardzo zadowolony. I nie pracuję w Orange :D

d
denisowiczek

moim zdaniem w domowych warunkach, nie mówie tutaj o ściaganiu plików, ale przy zwykłym przeglądaniu internetu wgl nie jest to potrzebne i nie zauważalna różnica między kablem a światłowodem.

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie