Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patrycja i Wojciech Pruszkowscy zajęli 2. miejsce w finale Agroligi

Barbara Kociakowska [email protected]
Patrycja i Wojciech Pruszkowscy zajęli 2. miejsce w finale AgroligiPatrycja i Wojciech Pruszkowscy podczas finału wojewódzkiego Agroligi
Patrycja i Wojciech Pruszkowscy zajęli 2. miejsce w finale AgroligiPatrycja i Wojciech Pruszkowscy podczas finału wojewódzkiego Agroligi
Patrycja i Wojciech Pruszkowscy, producenci mleka ze Starego Jemielitego, zdobyli tytuł krajowego wicemistrza Agroligi.

Młodzi rolnicy wspólnie prowadzą gospodarstwo od 2010 r. Pan Wojciech ma dłuższy staż, bo przejął je w 2003 r.

– Nie spodziewaliśmy się, że zajdziemy tak daleko

– mówi Patrycja Pruszkowska.**– Cieszymy się tak, jakbyśmy zajęli pierwsze miejsce.**

W krajowym finale Agroligi startowało 10 gospodarstw (dodatkowo 10 firm, które rywalizowały w odrębnej kategorii). Gospodarstwa prowadziły różny profil produkcji – zajmowały się sadownictwem, trzodziarstwem, produkcją mleka. Przy ocenie były brane pod uwagę m.in.: estetyka gospodarstwa, innowacyjność produkcji, jak również końcowy zysk ekonomiczny.

Nowocześnie  w zagrodzie
Pruszkowscy prowadzą gospodarstwo w mlecznym regionie Podlasia – Stare Jemielite leży w gm. Śniadowo (powiat łomżyński). Pruszkowscy mają rodzinne tradycje związane z tym konkursem. Kilkanaście lat wcześniej rodzice pana Wojciecha – Hanna i Zdzisław – zdobyli tytuł wicemistrza Podlaskiej Agroligi. Młodzi gospodarze przejmowali więc gospodarstwo stojące na wysokim poziomie.  Jednak mieli swoją wizję rozwoju. Postawili oborę z wykorzystaniem nowoczesnej technologii. Ma ona komputerowy system nadzoru i zarządzania hodowlą, wyposażona jest w roboty: udojowe, zgarniające obornik i podgarniające pasze. Obora wyróżnia się także oryginalną konstrukcją. Po obu stronach korytarza paszowego znajduje się po 70 stanowisk oraz po jednym robocie udojowym. Duże wrażenie robią wymiary obiektu – aż 42 m szerokości i tylko 37 m długości przy 12 m wysokości.

Warto usprawniać sobie pracę
Młodzi rolnicy zwiększyli także w swoim gospodarstwie pogłowie bydła mlecznego. Teraz mają 190 krów dojnych, a razem z młodzieżą stado liczy około 300 sztuk. Statystyczna krowa w gospodarstwie Pruszkowskich daje rocznie ponad 9 tys. l mleka. Mleko odbiera SM Mlekpol z Grajewa.

– Staramy się rozwijać gospodarstwo i unowocześniać je – podkreślają rolnicy. – Stawiamy na technikę, na nowoczesne technologie. Chcemy ułatwiać sobie pracę, sprawić, żeby była bardziej przyjemna.

Pani Patrycja opowiada, że po zainstalowaniu w oborze robotów praca zmieniła się bardzo. Teraz bardziej polega na monitorowaniu, nie jest to  praca fizyczna.
Oczywiście w gospodarstwie – zwłaszcza takim, które liczy sto hektarów – nie da się też wykluczyć prac fizycznych. Kiedy natężanie prac polowych jest największe, rolnicy ze Starego Jemielitego korzystają z pomocy pracowników sezonowych.

Potrafią korzystać z funduszy
Wicemistrzowie Krajowej Agroligi umiejętnie korzystają też z unijnych funduszy. Dotychczas udało im się otrzymać wsparcie ze wszystkich dostępnych programów. Teraz czekają na nowe rozdanie. W rolnictwie bowiem przez cały czas trzeba się rozwijać, inwestować. W najbliższym czasie gospodarze ze Starego Jemilitego przymierzają się do budowy silosów na paszę, sianokiszonkę oraz garażu na maszyny. Ciągle unowocześniają bowiem swój park maszynowy, kupują coraz większe sprzęty i brakuje już garaży. Najstarsza maszyna w gospodarstwie państwa Pruszkowskich liczy 10 lat.
Natomiast w kategorii Firmy przedsiebiorstwo Moto-Agro z Białegostoku zdobyło tytuł laureata krajowego Agroligi 2013.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny