Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętaj: dziś decydujesz, za 10 lat pracujesz!

Redakcja
- Maturzysta, który wybiera się na studia, powinien uwzględnić dynamikę rynku pracy. Kierunki, które dziś są na topie, za 5 lat mogą odejść do lamusa - stwierdza Jolanta Tulkis, rzeczniczka Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku. Kierunki bez przyszłości - ciągle popularne Chyba nikt nie chce być bezrobotnym magistrem. Rynek pracy się zmienia, więc już teraz maturzysta musi myśleć o przyszłości za lat 10 czy 20....!

Według statystyki PUP, w 2009 roku, zarejestrowało się ponad 2800 bezrobotnych absolwentów. Największy ich odsetek stanowili magistrzy zarządzania i marketingu, pedagogiki oraz wszelkiego rodzaju filologii. Najmniej problemów ze znalezieniem pracy mieli natomiast absolwenci architektury.
W roku 2010, zarejestrowanych bezrobotnych z wykształceniem wyższym było już o 200 mniej. Jednak kierunki, które nie fundowały absolwentom pracy, niewiele się zmieniły. Były to: zarządzanie i marketing, pedagogika i ekonomia. Najbardziej rentownym zawodem po raz kolejny była architektura.
Spadek liczby bezrobotnych magistrów odnotowano w ubiegłym roku, było ich 1676. Po raz kolejny, powodzeniem na rynku pracy nie cieszyło się zarządzanie i marketing, ekonomia i pedagogika. Najbardziej rozchwytywaną profesją okazała się natomiast informatyka.

Handlowca przyjmę od ręki

Od stycznia, absolwentów zarejestrowanych w urzędzie pracy jest 70. Jak bardzo ta liczba wzrośnie? Magistrowie jakich kierunków pozostaną bez pracy? Doradca zawodowy i kierownik Biura Karier UwB przekonuje, że sporo zależy nie tylko od specyfiki kierunku studiów, ale także od indywidualnych predyspozycji i stosunku do pracy.
- Napływa do nas mnóstwo zgłoszeń pracy na stanowisku przedstawiciela handlowego. Najmniej ofert jest dla historyków, socjologów i pedagogów - mówi Marcelina Wojno.
- Informatycy, programiści, administratorzy sieci, kosztorysanci oraz przedstawiciele handlowi produktów i usług technicznych. Na takie oferty pracy mogą liczyć studenci politechniki - dodaje pracownik tamtejszego biura karier. Najmniej propozycji otrzymują absolwenci turystyki i rekreacji oraz politologii.
Biura karier WSAP i WSFiZ obfitują w oferty dla handlowców i doradców finansowych, często zatrudnianych w formie prowizyjnej. Niewiele propozycji mają absolwenci bezpieczeństwa narodowego, czy też kulturoznawstwa.
Wziąć pod uwagę strategię rozwoju
O prognozę regionalnego rynku pracy, poprosiliśmy Lecha Pileckiego, przedsiębiorcę i prezesa Podlaskiego Klubu Biznesu.
- Zakłady przemysłu mechanicznego prężnie się rozwijają. Firmy takie jak Pronar-Narew, SaMASZ, Fachmed, ciągle zatrudniają nowych pracowników. Zatem kierunki techniczne, mechaniczne wydają mi się przyszłościowe - podkreśla Lech Pilecki. - Ponadto według strategii rozwoju Polski Północno-wschodniej do 2030 roku nasz region ma poszerzać działalność turystyczną. Wszelkie produkcje rolno-spożywcze, przemysł mleczny, kuchnia regionalna, agroturysty-ka, czy też hotelarstwo mogą okazać się trafnymi inwestycjami. Należy wykorzystywać potencjał Zielonych Płuc Polski i zacząć przygotowywać ciekawe oferty turystyczne - dodaje.
Zapytany o zalety potencjalnego pracownika, Lech Pilecki stwierdza: - Najważniejsze jest zaangażowanie. Warto pisać prace dyplomowe w oparciu o praktykę. Można wziąć firmę działającą w regionie i stworzyć ciekawy projekt jej modernizacji. Wówczas po studiach taka osoba z pewnością zostanie zaproszona do współpracy.

Przygotować studenta do pracy

Sporo lokalnych uczelni zapomina o przygotowaniu studentów do przyszłego zawodu, serwując żakom suchą teorię. Absolwenci po 5 latach studiów mają problemy ze znalezieniem pracy.
Sytuacja powoli się zmienia. Chociażby WSAP organizuje konkursy w zakresie pisania biznesplanów, czy projektów z pozyskiwania funduszy europejskich. Natomiast profesor UwB, Marzanna Poniatowicz, koordynator nowo powstałego kierunku międzynarodowe stosunki gospodarcze, nawiązuje współpracę z firmami działającymi w regionie. Przedsiębiorstwa oferują studentom staże, na których mogą zdobyć doświadczenie i zaprezentować się przyszłym pracodawcom. Kierunek powstał w ramach projektu "Nauka i praca dla rozwoju uczelni i regionu".
- Profesor Poniatowicz podjęła się bardzo ciekawej i przydatnej inicjatywy. Mam nadzieję, że takich propozycji ze strony pracowników uczelni będzie więcej - mówi Lech Pilecki.

Poszukują specjalistów

Z ogłoszeń zamieszczanych na białostockich portalach wynika, że pracodawcy poszukują specjalistów konkretnych dziedzin: informatyków, elektryków, inżynierów, logistyków. W ofertach portalu pracuj.pl przeważają propozycje dla programistów, administratorów stron internetowych, przedstawicieli handlowych, doradców finansowych. Niewiele ofert skierowanych jest do absolwentów kierunków humanistycznych. Warto wziąć te dane pod uwagę, wybierając swoją przyszłą profesję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny