Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pałac Branickich - żeby było jak za Jana Klemensa

Aneta Boruch
3,5 mln zł - tyle przeznaczy miasto na rewaloryzację ogrodu w 2009 roku.
3,5 mln zł - tyle przeznaczy miasto na rewaloryzację ogrodu w 2009 roku.
Na pierwszy ogień pójdzie odbudowa fontann na dziedzińcu wjazdowym do Pałacu Branickich. Potem przyjdzie kolej na właściwy ogród, mieszczący się na tyłach najpiękniejszego zabytku Białegostoku. W nadchodzących dwóch latach sporo będzie się działo przy odbudowie ogrodu Branickich. A zacznie się już wiosną.

Prace mają doprowadzić do tego, aby fontanny działały, a wody z opadów były należycie odprowadzane z dziedzińca - tłumaczy Jolanta Koller-Szumska z referatu kultury w białostockim magistracie.

Rewitalizacja wiosną

W tym roku w otoczeniu Pałacu Branickich, a zwłaszcza na pałacowym dziedzińcu, będzie się sporo działo. Odtworzone tu będą dwie fontanny za bramą główną. Najpierw zbudowane zostaną zagłębienia pod fontanny, przepompownia i zainstalowane wszystkie urządzenia potrzebne do uruchomienia wodotrysków. Wymieniona zostanie też instalacja wodociągowa i elektryczna.

Miasto wkrótce ma zamiar ogłosić przetarg na wykonawcę tych prac. Tak, by wiosną mogły ruszyć.

To będzie początek, rozpisanych na kilka najbliższych lat, prac przy rekonstrukcji pałacowych ogrodów. Bo miasto chce przywrócić mu wygląd z czasów hetmana Branickiego.

Za dwa lata na dziedzińcu ma być wymieniona nawierzchnia i nasadzona zieleń.
W kolejnych latach przyjdzie kolej na salon ogrodowy, czyli część położoną z tyłu pałacu. Pojawić się tu mają stanąć aż cztery wodotryski. Odbudowany zostanie Pawilon pod Orłem.

Poza tym od strony ogrodu mają też stanąć kamienne ławy i balustrada od strony kanału.

Zainstalują kioski w studniach?

Cały czas trwają rozpoczęte w tym roku prace przy remontowaniu dwóch studni, czyli niewielkich budyneczków mieszczących się w ogrodzeniu pałacu.

- Mamy nadzieję, że uda się nam zakończyć je do czerwca - mówi Jolanta Koller-Szumska.

Co w nich będzie? Magistrat w planach ma zainstalowanie tu kiosków elektronicznych, w których znajdą się informacje z historii Pałacu i Ogrodu Branickich, a także dotyczące dziejów całego miasta.

- Bo chcielibyśmy, żeby białostoczanie pamiętali, że piękny był nie tylko barokowy Białystok, ale fajny dla nas był również np. XIX wiek - tłumaczy Koller-Szumska.
Oprócz kiosków w studniach mogą znaleźć się także punkty informacji turystycznej i sklepy pamiątkarskie. Miasto prowadzi już w tej sprawie od pewnego czasu rozmowy z organizacjami turystycznymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny