Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Branickich. Muzeum Farmacji chce się zmieniać

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
W archiwach zachował się oryginalny projekt odbudowy prawego skrzydła Pałacu Branickich z 1947 roku, podpisany przez generalnego konserwatora prof. Jana Zachwatowicza, który uczestniczył w odbudowie najważniejszych zabytków w Polsce – pokazuje Magdalena Grassmann. Według niego przebudowane zostaną pomieszczenia, w których mieści się Muzeum Farmacji.
W archiwach zachował się oryginalny projekt odbudowy prawego skrzydła Pałacu Branickich z 1947 roku, podpisany przez generalnego konserwatora prof. Jana Zachwatowicza, który uczestniczył w odbudowie najważniejszych zabytków w Polsce – pokazuje Magdalena Grassmann. Według niego przebudowane zostaną pomieszczenia, w których mieści się Muzeum Farmacji. Andrzej Zgiet
Układ pomieszczeń jak za czasów Branickich, a w nich ekspozycje przemawiające nawet zapachem - takie plany rozwoju Muzeum Farmacji ma Uniwersytet Medyczny.

We wnętrzach chcemy odtworzyć przestrzeń z XVIII wieku i pokazać historię w sposób zgodny z kanonami nowoczesnego muzealnictwa, działającymi na wszystkie zmysły - opisuje dr Magdalena Grassmann, kierowniczka Muzeum Historii Medycyny i Farmacji.

- Chcemy na przykład uaktywnić węch zwiedzających poprzez użycie środków, które kiedyś były stosowane w aptekach, gabinetach stomatologicznych czy szpitalu polowym. Zapach będzie obecny np. w meblu - można go nasączyć różnymi preparatami.

Młoda placówka, jaką jest białostockie Muzeum Farmacji mieści się w prawym skrzydle Pałacu Branickich. Teraz zajmuje parter, który ma być przebudowany tak, że powstanie 200-metrowa otwarta przestrzeń z kolumnami. Tak wyglądały kiedyś pałacowe stajnie. Docelowo muzeum zajmie także piętro budynku.
Podstawą do zmian będzie zachowany projekt odbudowy prawego skrzydła pałacu, przygotowany przez prof. Jana Zachwatowicza. W tym roku ma być gotowa koncepcja wnętrz, razem ze scenariuszami wystaw. Latem przedstawiciele muzeum wybierają się do Kopenhagi, by nawiązać współpracę z tamtejszym muzeum farmacji i podpatrzyć stosowane tam rozwiązania.

W przyszłym roku zaś powstanie projekt budowlany i mają ruszyć prace remontowe.
Na przebudowę potrzeba kilku milionów złotych. Władze Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który prowadzi muzeum, mają zamiar zdobyć dofinansowanie z Unii. Liczą też na wsparcie miasta.

W ciągu roku białostockie muzeum farmacji odwiedza 15 tysięcy osób. To jedna z trzech tego typu placówek w Polsce.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny