MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych rozpoczął nabór w trzech konkursach regrantingowych

agsa
Organizacje społeczne z Białegostoku mogą starać się w tych konkursach o fundusze na realizację swoich projektów dotyczących europejskich wartości, integracji z uchodźcami i ekologii.

Regranting to najogólniej forma dystrybucji pieniędzy grantodawcy do realizatorów działań za pośrednictwem operatora. Programy, w które zaangażował się OWOP jako operator, ogłoszone zostały przez różne instytucje: Komisję Europejską, Urząd Miasta Białegostoku, Marszałka Województwa Podlaskiego.

W trzech projektach białostocki OWOP będzie mógł wspomóc działania w sumie 30 organizacji.

"Główną zaletą regrantingu jest jest to, że działamy bliżej społeczności lokalnych i możemy dotrzeć do mniejszych organizacji tak, by te działania rzeczywiście organizować w lokalnych społecznościach" - mówiła podczas konferencji zapowiadającej start wszystkich projektów Iwona Zaborowska, prezes OWOP.

Pierwszy projekt, na który można zdobyć fundusze za pośrednictwem OWOP to "Małe granty ekologiczne 2023" - Program finansowany przez Marszałka Województwa Podlaskiego. Nabór trwa od 30.05.2023 do 16.06.2023. Środki na jeden projekt to maksymalnie 2 tys. zł. Projekty realizować można do 30.11.2023

To fundusze na działania, które mają zapobiegać niekorzystnym zmianom klimatycznym.

"Nie wszystko jest zależne od władz centralnych czy samorządowych, gdyż wiele codziennych czynności, w domu i w pracy, ma negatywne skutki środowiskowe i bez zaangażowania w proces poszczególnych ludzi, żadne, nawet najlepsze rozwiązania organizacyjne, prawne czy techniczne nie odniosą pożądanego skutku "– mówił Piotr Znaniecki, koordynator projektu z OWOP. - "Zmiana w tych obszarach może zajść dopiero wtedy, gdy przekona się społeczeństwo, a szczególnie najbliższe otoczenie, że czyste środowisko jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia ludzi i trzeba o nie dbać na co dzień".

W ramach programu OWOP przyzna 9 małych grantów dla organizacji pozarządowych z terenu Podlasia, każdy o wartości 2 tys. zł. Mają one kształtować właściwie zachowania społeczne i prowadzić do poprawy jakości przestrzeni życia człowieka, w szczególności powietrza i lokalnego klimatu.

Granty można będzie dostać m.in. na projekty polegające na informowaniu o znaczeniu różnorodności biologicznej, ekologii, zieleni (parków miejskich, ekoparków, ogrodów botanicznych, itp.), ograniczeniu negatywnego wpływu człowieka na najbliższe środowisko (np. szkodliwości przydomowych „kopciuchów”, przeciwdziałania wyspom ciepła w miastach).

Regulamin i wniosek na stronie: https://owop.org.pl/projekty_owop/male-granty-ekologiczne/ Koordynator: Piotr Znaniecki, e-mail: [email protected]

Kolejny projekt to "Wspólnie w Białymstoku – integracja mieszkańców i uchodźców" - projekt zlecony przez Miasto Białystok przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Nabór trwa od 10.06.2023 do 10.07.2023. Środki na jeden projekt to maksymalnie 5 tys. zł. Projekty realizować można do 15.10.2023

"Ten regranting to odpowiedź, że możemy, a nawet powinniśmy. Jego celem jest integracja mieszkańców Białegostoku i uchodźców, w szczególności z Ukrainy, poprzez podjęcie wspólnej aktywności. Chcemy też przeciwdziałać dyskryminacji, która przy tak dużej grupie uchodźczej jest niewykluczona" – wyjaśnia Agnieszka Otapowicz z OWOP, koordynatorka projektu.

Dotacjami w wysokości do 5 tys. zł dofinansowanych zostanie co najmniej 15 organizacji pozarządowych, które zrealizują działania na białostockich osiedlach. Mogą to być różne formy aktywności: wycieczki, pikniki, warsztaty, zajęcia dla dzieci. Szacunkowo mają one objąć co najmniej 300 osób, w tym głównie obcokrajowców, ale zasadą jest taka, by brali w nich udział także białostoczanie. Kluczowy jest aspekt integracyjny. Starający się o dotację mogą też liczyć na wsparcie animatorów i edukatorów OWOP.

Regulamin i wniosek na stronie: https://owop.org.pl/projekty_owop/wspolnie-w-bialymstoku/ Koordynatorka: Agnieszka Otapowicz, e-mail: [email protected]

Trzeci projekt nosi nazwę "Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami", jest finansowany ze środków Unii Europejskiej.

Nabór wniosków jest dwuetapowy: I etap - od 25.05.2023 do 28.07.2023 zakończy się publikacją short listy potencjalnych grantobiorców, II etap- od 01.09.2023 do 20.10.2023 zakończy ogłoszenie zwycięskich projektów (17.11.2023)

Środki na jeden projekt to maksymalnie 6 800 euro. Projekty realizować można: od 18.11.2023 do 1.04.2024

OWOP stoi na czele konsorcjum, które jako jedno z trzech w Polsce zdobyło grant z Komisji Europejskiej w ramach programu Obywatele, Równość, Prawa i Wartości (CERV). Niedawno ogłosiło ono konkurs na projekty dla organizacji, które prowadzą działania dotyczące europejskich wartości, czyli np. w obszarze wolności mediów, praworządności, równości grup wkluczanych czy praw obywatelskich.

Konkurs adresowany jest głównie do NGO z małych miejscowości. Konsorcjum dotrze do aktywistów i aktywistek, społeczników i społeczniczek w całej Polsce (ok. 1000 osób). Zamierza wesprzeć ich w działaniach na rzecz poszanowania wartości demokratycznych i pomocy grupom dyskryminowanym i tym samym przywrócić im wiarę we własną moc sprawczą.

"Niezależne, stabilnie działające organizacje społeczeństwa obywatelskiego są kluczowe dla wzmocnienia i utrzymania wartości demokratycznych. To one w trudnych chwilach mają odwagę upominać się o należne obywatelom i niezbywalne prawa, biorą na siebie pomoc słabszym, np. uchodźcom, walczą o zmianę złego prawa, mówią „nie”, kiedy przekraczane są czyjeś granice. Ostatnie lata pokazują dobitnie, że trzeci sektor pełni w Polsce bardzo ważną rolę, niezastąpioną" – dodaje Iwona Zaborowska z OWOP.

NGO starające się o dotację otrzymają wsparcie merytoryczne. Będą mogły uczestniczyć w zajęciach doszkalających, konsultacjach, korzystać z doradztwa i mentoringu, a 100 organizacji, które pozytywnie przejdzie dwuetapowy konkurs ofert, otrzyma środki na realizacje własnych inicjatyw (do 6 800 euro na jedną organizację).

Konsorcjum prowadzące regranting tworzy 8 organizacji: Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych – lider projektu, Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych, Stowarzyszenie BORIS, Stowarzyszenie Klon/Jawor, Centrum OPUS, Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich, Centrum Inicjatyw Obywatelskich, Sieć SPLOT

Strona projektu: https://siecsplot.pl/splot-wartosci/ Koordynator: Iwona Zaborowska, mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny