Jakub Laskowski, Piotr Łozowik
Reprezentacja Holandii wygrała pierwszy etap Orlen Wyścig Narodów 2021 w Białymstoku. Podium uzupełniły drużyny Niemiec i Czech.

Dwudniowe zmagania otwierał 143-kilometrowy odcinek ze startem i metą w Białymstoku. Kolarze mieli do pokonania ciekawą i urozmaiconą trasę. W końcówce zawodnicy rywalizowali na trzech 5-kilometrowych rundach w centrum miasta.

W wyścigu wystartowały cztery polskie drużyny – reprezentacja narodowa oraz TC Chrobry Scott Głogów, KK Tarnovia Tarnowo Podgórne i GKS Cartusia w Kartuzach.

O zwycięstwie zadecydował finisz dużej grupy, w którym najszybszy był Marijn van den Berg z reprezentacji Holandii. Drugie miejsce zajął Kim Heiduk z Niemiec, a trzeci był Czech Pavel Bittner. Polacy zakończyli zawody poza pierwszą „dziesiątką”. Najlepszy z Polaków - Mateusz Kostański z drużyny Tarnovia Tarnowo Podgórne - został sklasyfikowany na 24. miejscu. Kolarze młodzieżowej reprezentacji kraju zajęli dalsze lokaty.

- Tempo etapu było bardzo wysokie. W końcówce na dobrym miejscu w peletonie jechał Damian Papierski, ale niestety spadł mu łańcuch i nie mieliśmy naszego zawodnika na wysokiej pozycji. Ale powalczymy jutro - powiedział trener reprezentacji Polski Tomasz Brożyna.

W niedzielę kolarze przystąpią do drugiego etapu Orlen Wyścigu Narodów, liczącego prawie 125 km, m.in. przez Rzędziany, Tykocin i Zawady. Start zaplanowano na godz. 9.30 w okolicach Stadionu Miejskiego w Białymstoku.