Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opóźnienie w budowie kolumbarium w Karakulach. Wdowa płacze, a administracja cmentarza mówi o karach dla wykonawcy

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Tuż przed Dniem Wszystkich Świętych wykonawca rozpoczął ustawianie niszy na urny. Według deklaracji firmy, kolumbarium ma być gotowe do 17 listopada
Tuż przed Dniem Wszystkich Świętych wykonawca rozpoczął ustawianie niszy na urny. Według deklaracji firmy, kolumbarium ma być gotowe do 17 listopada Wojciech Wojtkielewicz/ Polska Press
- To tortury - mówi wdowa, która twierdzi od prawie pięciu miesięcy nie może pochować męża zgodnie z jego wolą. Mężczyzna zmarł w czerwcu br. Chciał być skremowany i pochowany w kolumbarium. Te w Karakulach miało być gotowe 8 sierpnia. Budowa nadal trwa.

Kolumbarium w Karakulach docelowo ma mieć prawie 430 nisz. Trwa pierwszy etap

- Tutaj żyliśmy razem, tu wybudowaliśmy dom i tu chcemy być pochowani. Skoro kolumbarium w Karakulach miało być gotowe w sierpniu, nie widziałam powodu szukania innych możliwości. Sierpień minął, potem miało być na święto zmarłych, a nadal się to odwleka. Męża nie mogę pochować. To jak tortury, bo sprawa jest niedokończona - płacze mieszkanka pow. białostockiego, która zgłosiła się do redakcji (dane do naszej wiadomości).

- Wykonawca opóźnia się z realizacją inwestycji. Zgodnie z umową za niedotrzymanie terminu realizacji prac zostaną wykonawcy naliczone kary umowne, które będą potrącone z wynagrodzenia po zakończeniu inwestycji. Wykonawca zadeklarował termin zakończenia prac do 17 listopada tego roku - mówi Dorota Samsonowicz, kierownik zakładu budżetowego "Cmentarz Miejski" w Białymstoku i administrator cmentarza komunalnego w Karakulach.

W Karakulach (gm. Supraśl) ma powstać kolumbarium na 426 nisze na urny. Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmuje 132 nisze. Umowę podpisano 9 maja br. Opiewa na kwotę prawie prawie 666,5 tys. zł brutto.

Czytaj też:

Jak podaje Dorota Samsonowicz, jest to unikatowy projekt w skali kraju. Kolumbarium stanowią ustawione na siebie - z przesunięciem - trzy piętra betonowych kubików. W jednym segmencie będzie miejsce na 6 urn.

Kolumbarium w Karakulach. Skomplikowany projekt, skomplikował harmonogram prac

Właśnie skomplikowanym projektem, wykonawca wyłoniony w nieograniczonym przetargu, miał tłumaczyć opóźnienie w budowie.

Wdowa brała pod uwagę tylko cmentarz komunalny. Przy ul. Wysockiego w Białymstoku nie ma miejsc nawet na nowe tradycyjne groby, o miejscach w kolumbarium nie wspominając. Cena niszy wynosiła tam 3100 zł. Jaka będzie w Karakulach, zdecyduje rada miejska.

- Na cmentarzu w Karakulach jest utworzona kwatera tzw. grobów urnowych, gdzie urny mogą być pochowane – przypomina Dorota Samsonowicz.

Rodzaje miejsc urnowych (ziemnych) są dwa: o wymiarach 120x80 oraz 60x60 cm, w cenie – odpowiednio - 1000 i 600 zł na okres 20 lat. Do tego dochodzą koszty postawienia pomnika lub tablicy. Urny mogą być również dochowywane w istniejących grobach.

Zobacz także:

Administrator cmentarza informuje, że wszystkie możliwości pochówku zostały przedstawione naszej Czytelniczce i tylko ona - jako jedyna - nie skorzystała z dostępnej oferty pochówków urnowych, oczekując na zakończenie budowy kolumbarium.

- Wybór formy pochówku to indywidualna decyzja rodziny lub osób organizujących pochówek - dodaje.

Urna w kolumbarium albo w grobie. Innej możliwości nie ma

Sam pochówek wyborem już nie jest. W Polsce przechowywanie urny z prochami zmarłych w domu i rozsypywanie ich jest niezgodnie z prawem. Jedynym dozwolonym miejscem (podobnie jak w przypadku ciał złożonych w trumnie) jest cmentarz, a do czasu pochówku - dom pogrzebowy.

Warto przeczytać:

- Przechowanie urny w domu pogrzebowym, miejsce w ziemi, pomnik... To wszystko koszty. Ale mogę się zapożyczyć, trudno. Byłam już nawet zdecydowana, żeby iść wykupić kawałek tej wybetonowanej ziemi i złożyć urnę, ale "odrzuca mnie"... To nie to, czego chciał mąż. Nie taka była jego wola. On chciał, żeby mu ptaszki śpiewały, a nie robaki - wyjaśnia wdowa.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny