Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opisali, jak działa wywiad i policja skarbowa

Maryla Pawlak-Żalikowska
To druga już pozycja wydawnicza Dariusza Zalewskiego (od lewej) i Andrzeja Meleziniego poświęcona kontroli skarbowej.
To druga już pozycja wydawnicza Dariusza Zalewskiego (od lewej) i Andrzeja Meleziniego poświęcona kontroli skarbowej.
Czy każdy podatnik może być podsłuchiwany? Czy każdy podatnik może zostać zatrzymany, a jego dobytek przeszukany? Czy kontrola może doprowadzić do bankructwa przedsiębiorstwa? Kiedy urzędnicy mogą zastosować środki przymusu? Na te m.in. pytania odpowiada nowa książka Dariusza Zalewskiego i Andrzeja Meleziniego pt. „Ustawa o kontroli skarbowej. Komentarz praktyczny”.

To druga już pozycja wydawnicza tych autorów poświęcona kontroli skarbowej. Ale szersza niż poprzednio.

Zobacz też: Kontrola podatkowa przedsiębiorców - nie taki diabeł straszny

Książka wydana na początku tego roku poświęcona była tylko kontroli podatkowej przedsiębiorców, a ta opublikowana teraz dotyczy różnego rodzaju kontroli podatkowych - nie tylko przedsiębiorców, ale też innych podatników, instytucji, czy też urzędów. Autorzy pokazują też kuchnię pracy wywiadu skarbowego i policji skarbowej. Wyjaśniają, na czym polegają techniki wywiadowcze, jakie techniki operacyjne wykorzystywane są do wykrywania przestępstw skarbowych. Pod tym względem jest to pozycja unikatowa na rynku.

Jak przekonują autorzy, książka ta jako pierwsza pozycja na rynku wydawniczym obala mity jakie narosły przez wiele lat funkcjonowania urzędów kontroli skarbowej. Przekonuje, że inspektorzy kontroli skarbowej nie zajmują się dręczeniem uczciwych przedsiębiorców i obywateli, a reaguję na działania przestępcze, godzące w interesy skarbu państwa. Zwalczają przede wszystkim tzw. szarą strefę, a więc głównie firmy, które prowadzą działalność gospodarczą bez jej rejestracji i bez płacenia podatków. A ich działania są szczególnie nasilone w dobie kryzysu gospodarczego, gdy pokusa niepłacenia podatków rośnie.

 

Recenzja

Prof. dr hab. Leonard Etel, dziekan Wydziału Prawa UwB „(…) W komentarzu prezentowane są istotne, a czasem mało znane, interpretacje wprowadzonych przez nowelę zasad kontroli, dokonane przez ministra finansów oraz oceny nowelizacji dokonane przez środowiska naukowe. Uwzględniono również szeroko orzecznictwo sądów administracyjnych, w tym wyroki, w których judykatura dokonywała wykładni celowościowej i systemowej zmienionych przepisów ustawy. Wszystkie przytaczane poglądy doktryny, czy też stanowisko orzecznictwa, autorzy starają się opatrzyć własnym komentarzem. Dzięki temu ich praca przyczynia się do wyjaśnienia większości wątpliwości związanych ze stosowaniem zasad kontroli skarbowej w praktyce prawa podatkowego, co powinno wpłynąć pozytywnie na jednolitość w stosowaniu przepisów ustawy zarówno przez podatników, jak i organy skarbowe.
(…) Wszystkie przedstawiane problemy są analizowane z uwzględnieniem stanowiska doktryny oraz orzecznictwa sądowego, co jest jedynym racjonalnym podejściem do omawianej problematyki. I to jest moim zdaniem główna zaleta tej pracy. Czytelnik znajdzie w niej bowiem zarówno argumenty podnoszone przez podatników, jak i organ kontrolujący, a także uzasadnione stanowisko autorów. Takie podejście do analizowanej problematyki jest możliwe tylko przy tak gruntownej znajomości tych zagadnień, jaką wykazali się autorzy komentarza.
(…) Recenzowana publikacja stanowi nie tylko bardzo dobrą analizę obowiązującego stanu prawnego, ale też praktyczne kompendium wiedzy w zakresie kontroli skarbowej. Autorzy w wielu miejscach wykraczają poza ramy teoretycznych rozważań na tle obowiązującej ustawy, dokonując wielu ocen i wskazówek co do konieczności zmian, które winien przeprowadzić ustawodawca. Dużym plusem pracy są rozważania dotyczące roli kontroli skarbowej w dobie pogarszającej się koniunktury gospodarczej w świetle działania całej administracji skarbowej. Autorzy nie uciekają od odpowiadania na trudne pytania, doskonale wiedząc, w jakim zakresie należałoby postulować konieczność wprowadzenia zmian”.

O autorach:

Dariusz Zalewski - radca prawny Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, wykładowca z zakresu kontroli skarbowej i procedury podatkowej, autor kilkudziesięciu publikacji na powyższy temat, współautor książki „Kontrola podatkowa przedsiębiorców”, uczestnik seminarium doktorskiego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, członek Stowarzyszenia Centrum Informacji i Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Andrzej Melezini – doktorant w Katedrze Finansów Publicznych i Prawa Finansowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, trener i wykładowca, pracownik Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku, członek Stowarzyszenia Centrum Informacji i Organizacji Badań Finansów Publicznych i Prawa Podatkowego Krajów Europy Środkowej i Wschodniej, autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu kontroli skarbowej i prawa podatkowego, współautor książki „Kontrola podatkowa przedsiębiorców”.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny