Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski protest rolników w Białymstoku. Poznaj szczegóły dotyczące protestu

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Protesty rolników odbędą się już w najbliższą środę.
Protesty rolników odbędą się już w najbliższą środę. Wojciech Wojtkielewicz
W środę 24 stycznia w całej Polsce odbędą się protesty rolników. Gospodarze będą strajkować przeciwko aktualnej sytuacji rolnictwa w Polsce oraz Europie. Protest odbędzie się również w Białymstoku. Rolnicy przejadą kolumną ciągników ulicą Mickiewicza. Wydarzenie organizuje NSZZ Rolników Indywidualnych ,,Solidarność". Poznaj szczegóły protestu.

Szczegóły protestu rolników w Białymstoku

Protesty w całej Polsce odbędą się 24 stycznia w godzinach 12.00-14.00. Harmonogram oraz szczegóły protestu w Białymstoku:

  • godz. 11.00 - Zbiórka Ciągników, Samochodów na ul. Czesława Hake (między lotniskiem a ul. Wiewiórczą)
  • godz. 11.30 - Wyjazd kolumny ulicą Mickiewicza pod Urząd Wojewódzki, pojazdy mają być oznakowane flagami
  • około godz. 14.30 powrót w kolumnie w miejsce zbiórki, czyli na ulicę Czesława Hake

Protestować będą również rolnicy w powiecie siemiatyckim

Drugi protest w woj. podlaskim odbędzie się w powiecie siemiatyckim. Akcja będzie polegała na przejeździe kolumny ciągników drogą wojewódzką nr 690 Skiwy-Siemiatycze (rondo przy restauracji "Kmicic"). Organizatorzy planują, że w akcji weźmie udział ok. 100 rolników.

Ogólnopolski protest rolników

Jest to protest, który ma na celu wywrzeć presję na Komisję Europejską, aby zmieniła podejście do niekontrolowanego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do Unii Europejskiej. Rolnicy domagają się również zmiany strategii Zielonego Ładu, która prowadzi do ograniczenia produkcji rolnej w Europie poprzez nakładanie dodatkowych wymagań środowiskowych. W związku z sytuacją trwającej wojny na Ukrainie zwiększają się również bardzo koszty produkcji.

Te problemy powtarzają się od dłuższego czasu. Produkty ukraińskie zalewają europejskie rynki, przez co my jako rolnicy tracimy. W tej chwili obserwujemy poważną zapaść dochodów rolniczych. Kończą nam się oszczędności. Osoby z kredytami wyprzedają swoje gospodarstwa. Aktualnie za tonę pszenicy średnio płaci się 750 zł. To ja 20 lat temu sprzedawałem pszenicę po 800 zł. Natomiast koszty produkcji stale rosną - wyjaśnia Andrzej Babul przewodniczący Podlaskiej Rady Wojewódzkiej Rolniczej Solidarności.

Rolnicy tracą już nie tylko na zbożu.

W zeszłym roku wyliczano, że burak cukrowy daje dochód rolnikowi. Natomiast obecnie z Ukrainy wpłynęło tyle cukru, że mówi się o zamykaniu cukrowni. Protestujemy, ponieważ chcemy zapobiec sytuacji, że rolnicy pobankrutują i nie będzie komu produkować żywności - podkreśla Andrzej Babul.

Protest wspierają Izby Rolnicze

Protest organizowany przez Solidarność wspierają Izby Rolnicze.

Popieramy działania rządu, który chce wprowadzenia kontyngentów oraz zmiany niekorzystnej polityki Zielonego Ładu. Jednak popieramy również postulaty organizatorów protestu. Kwestie poruszane przez nich dotyczą wszystkich rolników. My popieramy wszelkie inicjatywy, które dotykają spraw ważnych dla rolników. Dlatego będziemy się włączać w protest - przekazuje prezes Podlaskiej Izby Rolniczej Grzegorz Leszczyński.

Zobacz też:Gmina Supaśl. Estakada w Krasnem robi wrażenie. Przeprawa wśród drzew ma ponad 600 metrów długości. Jej budowa budziła wiele kontrowersji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny