Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odbiór śmieci od osób na kwarantannie i w izolacji. Są wytyczne ministra, ale nie wiadomo, jak się do nich stosować

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Minister Klimatu i Główny Inspektor Sanitarny wydali wytyczne w sprawie postępowania z odpadami od osób, które przebywają na kwarantannie bądź w izolacji. Gminy mają w miarę możliwości zapewnić takim osobom worki w -jak to ujęli autorzy wytycznych - "w określonym kolorze i/albo oznaczonych symbolem (np.  napisem  „C”)". Gminy mają też zapewnić dezynfekcję  pojemników oraz śmieciarek, którym przewożone będą takie odpady.
Minister Klimatu i Główny Inspektor Sanitarny wydali wytyczne w sprawie postępowania z odpadami od osób, które przebywają na kwarantannie bądź w izolacji. Gminy mają w miarę możliwości zapewnić takim osobom worki w -jak to ujęli autorzy wytycznych - "w określonym kolorze i/albo oznaczonych symbolem (np. napisem „C”)". Gminy mają też zapewnić dezynfekcję pojemników oraz śmieciarek, którym przewożone będą takie odpady. Piotr Sawczuk / Archiwum
Pojawiły się rządowe wytyczne na temat odbierania śmieci od osób na kwarantannie bądź w izolacji. Miasto ma im zapewnić worki oznaczone literą "C". Tyle, że nie wiadomo na jakiej podstawie wojewoda ma przekazać miastu adresy takich osób.

Zastosujemy się do tych wytycznych - stwierdził prezydent Tadeusz Truskolaski podczas wtorkowej (7 kwietnia) konferencji.

A pytaliśmy o wytyczne, które dzień wcześniej wydali Minister Klimatu i Główny Inspektor Sanitarny w sprawie postępowania z odpadami od osób, które przebywają na kwarantannie bądź w izolacji. Gminy mają w miarę możliwości zapewnić takim osobom worki w -jak to ujęli autorzy wytycznych - "w określonym kolorze i/albo oznaczonych symbolem (np. napisem „C”)". Gminy mają też zapewnić dezynfekcję pojemników oraz śmieciarek, którym przewożone będą takie odpady.

Czytaj też: Sanepid przekazuje adresy osób na kwarantannie m.in. pogotowiu i Poczcie Polskiej. Odmawia jednak prezesom spółdzielni mieszkaniowych

Tyle, że aby miasto mogło spełnić takie wymogi musi wiedzieć, gdzie mieszkają takie osoby. Tutaj minister i GIS dają furtkę. Twierdzą, że gminy mogą pozyskać takie informacje od wojewody, policji czy ośrodków pomocy społecznej. A w zeszłym tygodniu biuro prasowe wojewody informowało, że katalog podmiotów, którym sanepid przekazuje takie dane jest zamknięty. I - oprócz wojewody - jest to wyłącznie: policja, pogotowie, ZUS, KRUS, NFZ i Poczta Polska. Sanepid odmawia tego jednak chociażby prezesom spółdzielni mieszkaniowych, którzy chcieliby wiedzieć, czy pracownicy wysyłani do usunięcia awarii nie idą do mieszkania, gdzie odbywa się kwarantanna.

Biuro prasowego wojewody nie odpowiedziało nam we wtorek (7 kwietnia) czy katalog zostanie rozszerzony o urzędy gmin w całym kraju. Na infolinii Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku dowiedzieliśmy się za to, że nie ma na razie przepisów, na podstawie których gminy mogłyby pozyskać takie dane. W czwartek (9 kwietnia) ma się odbyć konferencja GIS, na której ma paść pytanie o tę kwestię.

ZOBACZ: Koronawirus - Białystok i woj. podlaskie - RAPORT

Natomiast prezydent Tadeusz Truskolaski stwierdził podczas swojej konferencji, że wojewoda przede wszystkim powinien zacząć od tego, by zwolnić osoby przebywające na kwarantannie bądź w izolacji z obowiązku segregacji.

- Bez sensu jest bowiem, by do takiej osoby w kwarantannie podjeżdżały cztery czy pięć samochodów, które odbierałyby odpady - mówił.

Czytaj też: Koronawirus. Kwarantanna dla osób wracających z zagranicy. Poza domem tylko w wyjątkowych przypadkach

Natomiast Andrzej Szwarc z Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Hajnówce (zajmują się odbiorem odpadów z jednego z sektorów, na które podzielony jest Białystok - przyp. red.) mówi, kiedy już wszystkie formalności będą spełnione i wiadomo będzie na jakiej podstawie służby przekażą gminom adresy wspomnianych osób, to pozostanie kwestia umów jakie gminy mają z firmami odbierającymi odpady.

- Trzeba będzie podpisać nowe umowy bądź zrobić aneksy w dotychczasowych. Zgodnie z wytycznymi to gminy mają zapewnić worki oznaczone literą "C" i przeprowadzać dezynfekcję pojemników i śmieciarek. Na razie jeszcze miasto Białystok nie zgłaszało się do nas w tej sprawie - podkreśla.

Jak mówi Anna Kowalska z białostockiego magistratu, wytyczne MK i GIS nie są aktem prawnym.

- Ustawodawca zgodnie z art. 11c ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 568) daje uprawnienia wojewodzie, który w drodze zarządzenia, może zmienić lub wyłączyć wymagania dotyczące selektywnego zbierania odpadów komunalnych, określone w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie oraz w przepisach wydanych na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - mówi.

Dodaje, że w przypadku otrzymania zaleceń od wojewody jako organu właściwego, miasto będzie realizowało zadania odbioru i transportu odpadów komunalnych zgodnie z wytycznymi.

- Spółka Lech pod koniec marca - odpowiedzialna wówczas jeszcze za zadania związane z odbiorem i transportem odpadów komunalnych - wystąpiła do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku nie czekając na wytyczne w przedmiotowym zakresie i mając na uwadze zdrowie mieszkańców Białegostoku i pracowników obsługi (kierowców śmieciarek, pracowników sortowni, itp.) - o udostępnienie informacji dot. miejsc izolacji i kwarantanny, celem zidentyfikowania miejsc mieszkańców chorych i przebywających na kwarantannie, a następnie zapewnienia bezpiecznego odbioru odpadów komunalnych z tych miejsc. Takich danych spółka nie otrzymała - wyjaśnia Anna Kowalska.

Podkreśla, że dysponentami informacji o adresach osób przebywających w izolacji i kwarantannie są wojewodowie, policja i ośrodki pomocy społecznej. Dane te nie mogą być przekazywane przez dysponentów innym podmiotom.

- Miasto w porozumieniu z wykonawcami w ramach obowiązujących umów na odbiór i transport odpadów komunalnych może zapewnić worki odpowiednio oznaczone chorym mieszkańcom i przebywającym na kwarantannie. Natomiast zapewnienie specjalnego-dodatkowego odbioru, transportu, dezynfekcji odpadów może być realizowane w porozumieniu z wykonawcami w ramach dodatkowych zleceń - mówi urzędniczka.

Dodaje, że miasto zapewnia unieszkodliwianie ww. odpadów (ZUOK Białystok, ZUOK Hryniewicze) z zachowaniem wszelkich zaleceń w przedmiotowym zakresie.

Tu oglądasz: Epidemia koronawirusa. Jak wygląda kwarantanna w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny