Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od marca wyższe również dodatki do emerytur i rent. O ponad 112 procent

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS Bialystok
Od 1 marca 2024 roku przeprowadzona zostanie waloryzacja emerytur i renty. W tym roku podwyżka będzie tylko procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Zwiększone zostaną nie tylko świadczenia długoterminowa, ale również dodatki do nich. Najpopularniejszy z nich dodatek pielęgnacyjny będzie podwyższony do 330,07 zł.

- Tak jak świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS, tak i dodatki są podwyższane procentowym wskaźnikiem waloryzacji. W tym roku wzrosną o 12,12 proc. Najczęściej pobierany przez świadczeniobiorców dodatek pielęgnacyjny od marca wyniesie 330,07 zł. Jest on przyznawany i wypłacany z urzędu od miesiąca, w którym emeryt lub rencista kończy 75 lat. Przed osiągnięciem tego wieku mogą go otrzymać osoby, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Dodatek pielęgnacyjny jest wolny od potrąceń oraz nie jest opodatkowany. Prawo do niego nie zależy od wysokości dochodów.

Czytaj również:

Inne kwoty dodatków i świadczeń od marca będą wynosiły:

  • dodatek za tajne nauczanie – 330,07 zł,
  • dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji – 495,11 zł,
  • dodatek dla sieroty zupełnej – 620,36 zł,
  • dodatek kombatancki – 330,07 zł,
  • dodatek kompensacyjny – 49,51 zł,
  • dodatek do renty inwalidy wojennego – 1263,73 zł,
  • świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy górników oraz świadczenie przysługujące osobom deportowanym ustalone w maksymalnej wysokości wynosi – 330,07 zł,
  • świadczenie pieniężne przysługujące osobom deportowanym, ustalone w wysokości niższej niż maksymalna — w zależności od liczby pełnych miesięcy trwania pracy od 16,55 zł do 313,61 zł.
  • ryczałt energetyczny – 299,82 zł.

- Dodatek nie jest wypłacany samodzielnie. Pobierać go można np. z emeryturą, czy rentą z tytułu niezdolności do pracy albo innym długoterminowym świadczeniem wypłacanym przez ZUS z wyjątkiem renty socjalnej i tzw. świadczenia Mama 4 plus. Jeżeli osoba jest całkowicie niezdolna do pracy oraz do samodzielnej egzystencji i nie pobiera z ZUS-u emerytury czy renty z tytułu niezdolności do pracy, to o wypłatę już nie dodatku, a zasiłku pielęgnacyjnego musi ubiegać się w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej – dodaje Katarzyna Krupicka.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny