MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od kwietnia wzrosną odszkodowania wypłacane przez ZUS-u za wypadek w pracy

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem wypadkowym, które z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznały uszczerbku na zdrowiu.
Jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy przysługuje osobie objętej ubezpieczeniem wypadkowym, które z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznały uszczerbku na zdrowiu. freepik.pl
Od 1 kwietnia tego roku wzrosną kwoty jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Za jeden procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał 1431 zł. To o 162 zł więcej niż aktualnie.

- Osoby objęte ubezpieczeniem wypadkowym, które uległy wypadkowi przy pracy lub została u nich stwierdzona choroba zawodowa, na skutek czego ZUS ustalił procentowy uszczerbek na zdrowiu, otrzymają jednorazowe odszkodowanie. W niektórych przypadkach mogą otrzymać odszkodowanie nawet dwa razy. Natomiast, gdy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej ubezpieczony zmarł, odszkodowanie przysługuje uprawnionym członkom rodziny- informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznik prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Czytaj również:

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej jest najpopularniejszym świadczeniem wypadkowym. W województwie podlaskim ZUS wypłacił w zeszły roku 1,5 tys. jednorazowych odszkodowań na ponad 10,1 mln zł. Przeciętna wysokość odszkodowania wyniosła - w regionie 6,95 tys. zł, zaś w kraju 8,32 tys. zł. W kraju ZUS wypłacił 42,7 tys. odszkodowań za ponad 355 mln zł.

Wysokość jednorazowego odszkodowania jest aktualizowana co roku i zależy od procentowego uszczerbku na zdrowiu, który określa lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS. Każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Nowe stawki będą obowiązywać od 1 kwietnia 2024 roku do 31 marca 2025 r. Za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczony otrzyma 1431 zł. Np., gdy lekarz orzecznik ustali 5-procentowy uszczerbek na zdrowiu, odszkodowanie wyniesie 7155 zł.

  • Z tytułu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji ubezpieczonego jednorazowe odszkodowanie od kwietnia wyniesie 25 044 zł.
  • Gdy do jednorazowego odszkodowania uprawniony jest małżonek lub dziecko zmarłego ubezpieczonego, lub rencisty, wówczas wypłacone zostanie 128 799 zł.
  • Jeśli do świadczenia uprawniony jest członek rodziny inny niż małżonek lub dziecko, wtedy odszkodowanie wyniesie 64 399 zł.
  • Gdy prawo do zadośćuczynienia mają równocześnie małżonek i jedno lub więcej dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty, wówczas jest to już 128 799 zł, które zwiększa się o 25 044 zł na każde z tych dzieci . Łączną sumę odszkodowanie dzieli się wtedy w równych częściach między uprawnionych.
W tych branżach i zawodach regularnie dochodzi do wypadków. Sprawdź, czy twoja praca jest bezpieczna.

Pracowniku, uważaj na pracę w tych branżach i zawodach! Są n...

- Natomiast 25 044 zł przyznawane jest wtedy, gdy obok małżonka lub dzieci, uprawnieni są równocześnie inni członkowie rodziny zmarłego. Mogą to być m.in. rodzice, macocha czy ojczym, jeżeli w dniu śmierci osoby, po której należne jest odszkodowanie, prowadzili z nią wspólne gospodarstwo domowe lub jeśli zmarły bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania. Każdy z nich może otrzymać tę kwotę, niezależnie od odszkodowania przysługującego małżonkowi lub dzieciom - tłumaczy Katarzyna Krupicka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny