Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obligacje. Czym są i czy warto w nie inwestować?

Szymon Janiak, Grupa Trinity
Obligacje są przez wielu kojarzone wyłącznie z papierami wartościowymi Skarbu Państwa, umożliwiającymi względnie bezpieczną inwestycję i stosunkowo niewielki zysk. Warto jednak wiedzieć, że znacznie więcej podmiotów oferuje tego typu rozwiązanie.

Najprościej mówiąc, obligacja to papier wartościowy, którego emitent (podmiot, który emituje obligacje) stwierdza, że jest dłużnikiem obligatariusza (wierzyciela, który nabył obligacje) i zobowiązuje się do określonego świadczenia na jego rzecz (najczęściej zwrotu pożyczonej kwoty pieniędzy wraz z odsetkami).

Emitentami obligacji mogą być:

  • Skarb Państwa,
  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • spółki akcyjne,
  • spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • spółki komandytowo-akcyjne
  • banki spółdzielcze.   

- Jeśli zdecydujemy się na zakup papierów emitowanych przez Skarb Państwa czy jednostki samorządu terytorialnego, to z reguły nie musimy obawiać się o odzyskanie pieniędzy, ale z drugiej strony nie przyniesie to dużych zysków – mówi Marek Gąd, analityk inwestycyjnyw Grupie Trinity S.A.

Na rynku dostępnych jest coraz więcej obligacji emitowanych przez przedsiębiorstwa, tzw. obligacji korporacyjnych. Pozwalają one na osiągnięcie większych zysków niż obligacje skarbowe czy samorządowe, ale jednocześnie inwestycja w nie to większe ryzyko. Wykupienie obligacji wiąże się bowiem z kondycją przedsiębiorcy-emitenta, jeśli stanie się on niewypłacalny, to posiadacze papierów dłużnych na tym stracą.

Najlepszym miejscem na kupno obligacji w Polsce jest rynek Catalyst, czyli platforma obrotu dłużnymi instrumentami organizowana przez Giełdę Papierów Wartościowych SA i BondSpot SA. Czy mogą one być porównywane do akcji, a jeśli tak to jak wychodzą na tle takich porównań?
Niewątpliwie przewagą posiadacza obligacji nad właścicielem akcji jest fakt, że ten drugi nie może przewidzieć, ile warte będą jego akcje za rok, miesiąc, a nawet tydzień, co bardzo utrudnia planowanie przyszłych wydatków. Kupując obligacje wiemy, że jeśli nie zostaną one sprzedane przed terminem wykupu a emitent nie wpadnie w problemy finansowe, to w określonym terminie otrzymamy wypłatę ustalonej sumy pieniędzy.

To co zbliża obrót obligacjami do rynku akcji jest fakt, że przez udział w obrocie publicznym inwestorzy są w stanie w każdej chwili wycofać się z inwestycji nie tracąc należnego im oprocentowania, powinno się jednak pamiętać, że w przypadku instrumentów notowanych istnieje ryzyko spadku kursu danego waloru – tłumaczy Marek Gąd. Ważną zaletą obligacji jest uprzywilejowanie ich posiadaczy w przypadku upadłości emitenta. Obligatariusze mają bowiem pierwszeństwo do zaspokojenia swoich roszczeń z majątku spółki w przypadku likwidacji przedsiębiorstwa. Zgodnie z polskim prawem upadłościowym akcjonariusze zaspokajani są w ostatniej kolejności, co w praktyce oznacza, że często nie dostają nic.

Źródło: Grupa Trinity

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny