Nowe sieci czekają na podłączenia mieszkańców

Artykuł sponsorowany
Budowa kanalizacji sanitarnej w ulicy Kochanowskiego
Budowa kanalizacji sanitarnej w ulicy Kochanowskiego
Przedsięwzięcie pod nazwą „Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap”, realizowane przez Wodociągi Białostockie i współfinansowane z unijnego Funduszu Spójności, postępuje naprzód. Dotyczy to zarówno obiektów należących do przedsiębiorstwa, jak i ulic na terenie miasta.

W połowie czerwca nastąpiło oficjalne oddanie do użytku układu technologicznego, powstałego w wyniku realizacji kontraktu pn. „Rozbudowa i przebudowa części biologicznej oczyszczalni ścieków (I etap)”. W efekcie, dwa nowo wybudowane bloki biologiczne wspierają te, które działają dłużej od nich. Oczyszczanie ścieków przebiega dzięki temu jeszcze wydajniej, niż dotychczas.

Aby móc w pełni korzystać z wygody, jaką daje bieżący, bezproblemowy i całodobowy odbiór ścieków oraz ich unieszkodliwienie w bezpieczny dla środowiska sposób, trzeba być podłączonym do sieci kanalizacyjnej. Dzięki realizowanemu projektowi unijnemu taką okazję mają, lub niedługo będą mieli, mieszkańcy nieruchomości położonych pomiędzy ulicami: Bema, Kopernika, Młynową i Wyszyńskiego. Kanały z odgałęzieniami przyłączy sanitarnych są już w ulicach: Mohylowskiej, Toruńskiej, Angielskiej, Młynowej, Kieleckiej i Bema. Prace trwają w ulicach Kochanowskiego i Kurpiowskiej. W kolejce na podobne realizacje czekają ulice: Esperantystów, Grabowskiego, Szaykowskiej, Saturna oraz Sowlańska – zadania dotyczące tych lokalizacji znajdują się na etapie procedur przetargowych.

Współpraca właścicieli nieruchomości z inwestorem – Wodociągami Białostockimi – w temacie podłączania się do nowo wybudowanej na ich terenie kanalizacji sanitarnej, jak również sieci wodociągowej, jest bardzo ważna. W związku z tym przedsiębiorstwo podejmuje działania informujące o zakresie i przebiegu robót oraz korzyściach wynikających z ich wykonania. W dniu 7 czerwca w Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Komisji Edukacji Narodowej w Białymstoku odbyło się spotkanie informacyjne z mieszkańcami wymienionych wyżej rejonów, zainteresowanymi korzystaniem z nowo budowanych sieci. Uczestnicy spotkania zadawali pytania dotyczące zarówno kwestii ogólnych, jak też zagadnień indywidualnych, ściśle odnoszących się do ich sytuacji. Odpowiedzi udzielało obecne na spotkaniu Kierownictwo Projektu z Prezesem Wodociągów Białostockich Sp. z o.o. Piotrem Sokołowskim na czele oraz przedstawiciele Jednostki Realizującej Projekt, bezpośrednio zaangażowani w działania inwestycyjne. Również na bieżąco przedsiębiorstwo jest gotowe udzielić informacji, doradztwa oraz – w miarę możliwości – pomocy w tym zakresie (Biuro Obsługi Klienta – tel. 85 74 58 170, e-mail: [email protected]).

Przedstawione na spotkaniu zalety podłączenia nieruchomości do nowo budowanej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej są wielorakie. Miejska infrastruktura w tym zakresie, oprócz ciągłości i niezawodności dostawy wody, daje gwarancję jej jakości i bezpieczeństwa bakteriologicznego, zaś całodobowemu odbiorowi ścieków socjalno-bytowych towarzyszy poprawa warunków higieniczno-sanitarnych i stanu środowiska naturalnego. Poza spełnieniem ustawowego obowiązku podłączenia nieruchomości do wybudowanej sieci kanalizacyjnej wzrasta jej wartość finansowa. Ponadto życie bez pilnowania opróżniania wypełniających się szamb i wywozu ich zawartości jest po prostu wygodniejsze.

Zainteresowani dowiedzieli się też o możliwości ubiegania się przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej o dotację na likwidację szamb (warunkiem jest przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacji sanitarnej poprzez nowe przyłącze). Dofinansowanie z Budżetu Miasta Białegostoku jest udzielane do 50% (nie więcej niż 4 tys. zł) udokumentowanych wydatków. Szczegółowych informacji udziela i wnioski rozpatruje Departament Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, ul. Bitwy Białostockiej 2/2 pok. 106.

Nazwa Beneficjenta: Wodociągi Białostockie Sp. z o.o.
Tytuł Projektu: Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap
Całkowita wartość projektu: 134 292 151,88 PLN netto
Dofinansowanie z UE: 85 611 246,82 PLN
Źródło dofinansowania: Fundusz Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura
i Środowisko 2014-2020, działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach.

Nowe sieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny