NOT Białystok o innowacjach: Trzeba skończyć z dreptaniem w miejscu.

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel. 85 7489 552
Siedemnaście milionów złotych będzie kosztowało Centrum Naukowo-Badawcze, które buduje białostocka firma AC.
Siedemnaście milionów złotych będzie kosztowało Centrum Naukowo-Badawcze, które buduje białostocka firma AC.
Udostępnij:
XXIV Kongres Techników Polskich ma przynieść odpowiedź na pytanie: dlaczego porażką kończyły się kolejne programy innowacyjnego rozwoju polskiej gospodarki. Burza mózgów odbędzie się m.in. na konferencji w Białymstoku. Patronat nad spotkaniem objął „Kurier Poranny”.

Innowacyjność gospodarki, nowoczesny transport i bezpieczeństwo energetyczne kraju – te trzy obszary są kluczowe dla dynamicznego rozwoju kraju. Taki jest wniosek z wielu analiz naszej gospodarki i temu właśnie jest podporządkowany tegoroczny, XXIV Kongres Techników Polskich.

Skończyło się na zamiarach

Warto dodać, że będzie on miał miejsce 10 lat po poprzednim kongresie, obradującym w przededniu wejście Polski do UE. Sęk w tym, że już wtedy Naczelna Organizacja Techniczna podkreślała, że bez innowacji będziemy ciągle dreptali daleko za najlepiej rozwijającymi się krajami Unii.

Niestety, z podsumowania tego okresu wynika, że zmiany, jakie zaszły w Polsce w tej dziedzinie, są symboliczne. Wystarczy powiedzieć, że wtedy zakładano, że w 2010 roku na wsparcie innowacyjności będzie przeznaczone z budżetu 1,6 proc. PKB. A jest – 0,6 proc. – Najwyższy czas, żeby wypracować nową strategię innowacji dla Polski, która wreszcie okaże się skuteczna – podkreśla Halina Grzelakowska, dyrektor Biura Naczelnej Organizacji Technicznej w Białymstoku.

A że nie ma leczenia bez diagnozy, 24 marca, na konferencji w NOT w Białymstoku, zostanie podjęta próba wskazania błędów przeszłości.

Źle się dzieje w złotym trójkącie

Mówi się, że podstawą skutecznego wprowadzania innowacyjności do gospodarki jest tzw. złoty trójkąt – mówi Jerzy Wołkowycki z NOT, kierownik projektu systemowego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Na jego wierzchołkach są: administracja z samorządami, biznes i uczelnie. Tylko dobra współpraca między nimi skutkuje powstawaniem innowacyjnych projektów i ich wprowadzaniem w życie gospodarcze kraju. I moim zdaniem właśnie w tym złotym trójkącie źle się dzieje.

Jerzy Wołkowycki dodaje, że wierzchołki wspomnianego trójkąta powinna spinać organizacja wspierająca, która zdopinguje i połączy potrzeby przedsiębiorców z dokonaniami naukowców i działaniami samorządów i organów administracji.

Co istotne, temat innowacyjności, problemy gospodarki energetycznej czy infrastruktury drogowej będą 24 marca dyskutowane również z perspektywy rozwoju woj. podlaskiego. Niestety, także ostatnie wydarzenie dotyczące np. opóźnienia w budowie S8, czy wielka niewiadoma związana z powstaniem lotniska nie wystawiają Podlasiu wysokiej oceny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie