Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów: Bielszczanie zobaczą akt nadania ich miastu wójtostwa w 1430 roku

Janusz Bakunowicz
Fotokopia oryginalnego pergaminu Witolda, nadającego 2 stycznia 1430 roku wójtostwo bielskie Andrzejowi. Biblioteka PAU i PAN w Krakowie, dok. Dypl.31.
Fotokopia oryginalnego pergaminu Witolda, nadającego 2 stycznia 1430 roku wójtostwo bielskie Andrzejowi. Biblioteka PAU i PAN w Krakowie, dok. Dypl.31. Fot. Biblioteka PAU i PAN w Krakowie
Niebywałą gratkę dla miłośników historii, szczególnie tej związanej z Bielskiem, przygotowało miejscowe muzeum.

W sobotę muzeum będzie czynne od godz. 18 do 24.

W nocy z soboty na niedzielę w bielskim Ratuszu po raz pierwszy będzie można obejrzeć najstarszy dokument dotyczący naszego miasta. Chętni będą też mogli m. in. kibicować partii tzw. żywych szachów.

Podczas Nocy Muzeów zostanie też wystawiona kopia dokumentu z 18 listopada 1495 roku, który nadał Bielsku Podlaskiemu prawa miejskie. Jednak najciekawszym eksponatem będzie oryginał pergaminu z 2 stycznia 1430 roku, na mocy którego litewski książę Witold nadał wójtostwo bielskie niejakiemu Andrzejowi.

- Oryginał tego pergaminu na co dzień znajduje się w Bibliotece Naukowej PAU i PAN w Krakowie - wyjaśnia Alina Dębowska, kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim. - Jest to najstarszy oryginalny znany dokument dotyczący dziejów Bielska Podlaskiego. Kolejne są z 1501 i 1505 roku i rozszerzają zakres praw miejskich. Ten akt nadania nigdy nie był prezentowany w naszym mieście, więc jest to niesamowita okazja, by go zobaczyć. Sobotnia ekspozycja będzie wystawą jednego dokumentu, a takie trafiają się u nas dość rzadko - dodaje.

Pismo księcia Witolda zostanie pokazane z okazji 580. rocznicy nadania wójtostwa i 515. rocznicy nadania praw miejskich.

- W ten sposób chcemy podkreślić ważne dla miasta rocznice i pokazać bielszczanom dokument, którego zwykły obywatel tak normalnie nie zobaczy - dodaje Jerzy Sołub, historyk i pracownik muzeum.

W dokumencie, który ustanawia bielskie wójtostwo, Witold nakazał, aby osadzać w Bielsku lud obrządku rzymskiego, czyli Polaków i Niemców. Zaznaczył jednak, że ma się to odbywać bez szkody i krzywdy mieszkających tam Rusinów.

Inną atrakcją powinien być turniej szachowy, który zostanie rozegrany w sobotnie popołudnie. Będą grali najlepsi szachiści: uczniowie I LO im. Kościuszki oraz II LO im. Taraszkiewicza. Na placu przed muzeum powstanie wielka szachownica, na której żywymi pionkami będą uczniowie obydwu szkół ubrani w historyczne stroje. Naprzeciw siebie staną przedstawiciele rodów Poniatowskich i Branickich, bowiem Izabela Branicka, bielska starościna, wywodziła się z rodu Poniatowskich.

Zwycięzca turnieju szachowego otrzyma bezpłatny karnet wstępu do wszystkich oddziałów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Jednak nie karnet jest najważniejszą nagrodą. W tej partii bardziej chodzi o prestiż i honor. Tak się bowiem składa, że obydwa ogólniaki od lat rywalizują o pierwsze miejsce wśród bielskich szkół pod względem wyników w nauce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny