Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

457. rocznica nadania praw miejskich Miastu Wasilków

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
8 grudnia 2023 r. to szczególna data dla miasta Wasilków, które obchodzi 457. rocznicę nadania praw miejskich. To jedno z najstarszych miast na Podlasiu, a jego fascynująca historia sięga czasów Jagiellonów.

Legendy towarzyszące powstaniu Wasilkowa wskazują różne źródła nazwy, od ludowej nazwy "wasilek" (chabra) po klepki do beczek nazywane "wasiłkami". Inna legenda mówi o księciu halickim Wasylko Romanowiczu, który miał założyć miasto nad rzeką Supraśl. 8 grudnia 1566 r. król Zygmunt August nadał mu prawa miejskie, ustanawiając również herb - głowę łosia.

W XVI wieku Wasilków zaczął się rozwijać, zyskując renesansowy układ przestrzenny, ratusz i dwór starościański. Nekropolie wielowyznaniowe pojawiły się w mieście, a zabytkowa cerkiew oraz Kościół Przemienienia Pańskiego stanowią dziedzictwo tamtych czasów.

XIX wiek przyniósł rozwój przemysłu włókienniczego, zbudowano fabryki i rozbudowano przemysł. Po II wojnie światowej, Zakład Przemysłu Wełnianego im. Emilii Plater kontynuował przemysłowe tradycje, zatrudniając około 2500 pracowników.

W 1853 r. zbudowano zabytkową cerkiew pw. św. app. Piotra i Pawła, a w 1883 r. powstał Kościół Przemienienia Pańskiego. Tragicznym wydarzeniem była wielka pożar w 1895 r., który pochłonął prawie połowę miasta, pozostawiając trwałe ślady.

Podczas II wojny światowej mieszkańcy Wasilkowa walczyli ojczyznę, a po wojnie aktywność społeczna kwitła wokół zakładów przemysłowych. Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, nazwane na cześć wybitnych postaci, odgrywały kluczową rolę w życiu edukacyjnym miasta.

W 1969 r. miasto pożegnało ukochanego kapłana, ks. Wacława Rabczyńskiego, który pozostawił trwałe dziedzictwo w postaci rzeźb nawiązujących do Pasji i Zmartwychwstania Jezusa.

Dzisiaj Wasilków kontynuuje swoją historię, a 457. rocznica nadania praw miejskich to okazja do refleksji nad bogatym dziedzictwem miasta i wspomnień o wybitnych postaciach, które miały wpływ na jego rozwój.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny